REKLAMA

Paweł Kukiz źle ocenia polską Konstytucję z 1997 roku

  • Autor: GP
  • 03 lutego 2016 15:36
Paweł Kukiz źle ocenia polską Konstytucję z 1997 roku Paweł Kukiz przekonuje do projektu zmian i zaznacza, że jest to rozwiązanie stosowane w wielu krajach na świecie. (fot.: Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Paweł Kukiz jest niezadowolony z obowiązującej w Polsce Konstytucji.
• W ocenie polityka proponowany projekt zmiany ustawy zasadniczej pokaże, które formacje w kraju są za państwem przyjaznym obywatelom, a które nie.

Lider formacji Kukiz'15 w telewizyjnej rozmowie wygłosił negatywną opinię o obowiązującej w Polsce Konstytucji. Uzasadnił, dlaczego klub planetarny Kukiz'15 zdecydował się złożyć poprawkę do ustawy zasadniczej i tłumaczył jak powinien działać Trybunał Konstytucyjny.

W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem zmian przygotowanym przez Kukiz’15.  Formacja proponuje wygaszenie kadencji wszystkich sędziów TK obecnie zasiadających w tym ciele, następnie wybór nowych w liczbie 18, a nie 15 jak do tej pory. Zgodnie z projektem sędziowie TK wybierani byliby przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to tak zwana większość kwalifikowana, wymuszająca zebranie przez kandydata dużego poparcie w parlamencie.

Paweł Kukiz mówił o Konstytucji, której zapisy doprowadziły do sporu o TK. Kukiz przekonuje do projektu zmian i zaznacza, że jest to rozwiązanie stosowane w wielu krajach na świecie.

Przeczytaj: Kluby parlamentarne, a projekt zmiany konstytucji autorstwa Kukiz'15.

- Konstytucja jest zła, jeżeli doprowadza do sytuacji takiej, że sędziowie TK orzekają w imieniu interesu partii, która ich mianowała - mówił polityk. - Sędzia Trybunału Konstytucyjnego powinien orzekać zgodnie z interesem obywatelskim, bez względu na światopogląd. Natomiast mamy taką konstrukcję prawną, że partie, które trzymają władzę, szybko wsadzają swoich sędziów (do TK. - red.)

W myśl Pawła Kukiza, głosowanie i procedowanie w Sejmie projektu zmiany Konstytucji złożonego przez jego środowisko pokaże, kto troszczy się, a kto nie o państwo nastawione na obywatela.

- Nawet jeżeli nasz projekt nie zostanie przyjęty, będziemy mogli zobaczyć po procedowaniu tego projektu, kto jest za państwem obywatelskim z tych frakcji, które są w parlamencie, a kto broni ściśle interesu partyjnego – konstatował Kukiz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA