REKLAMA

Paweł Kukiz: Zmiany w ordynacji wyborczej doprowadzą do duopolu partyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 23 listopada 2017 13:15
Paweł Kukiz: Zmiany w ordynacji wyborczej doprowadzą do duopolu partyjnego Weszliśmy do parlamentu z hasłem wprowadzenia JOW-ów na wszystkich szczeblach tak samorządów jak i w parlamencie - powiedział lider Kukiz'15 (Paweł Kukiz, fot. ruchkukiza.pl)

Propozycja zniesienia jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach nie podoba się klubowi Kukiz'15 - powiedział lider ugrupowania Paweł Kukiz.

• Klub Kukiz'15 z całą pewnością nie zagłosuje za projektem zmian w Kodeksie wyborczym, który likwiduje jednomandatowe okręgi wyborcze - zapowiedział Kukiz.

• Dlatego, że to jest nasze sztandarowe hasło - oświadczył polityk.

• Na pytanie jak ocenia fakt, że zmiany w ordynacji wprowadzane są na rok przed wyborami samorządowymi lider Kukiz'15 powiedział, że może okazać się, że to będzie awykonalne.

W czwartek (23 listopada) Sejm zajmuje się projektem PiS zmian m.in. w Kodeksie wyborczym i w ustawach regulujących działanie samorządów wszystkich szczebli. Zakłada on wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w wyborach do rad gmin, zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Przewiduje ponadto reformę Państwowej Komisji Wyborczej.

Kukiz w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że propozycja zniesienia jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach nie podoba się jego klubowi.

Czytaj tez: Kukiz'15 liczy na weto prezydenta, jeśli uchwalonoby likwidację JOW-ów

"My optowaliśmy i weszliśmy do parlamentu z hasłem wprowadzenia JOW-ów na wszystkich szczeblach tak samorządów jak i w parlamencie" - przypomniał.

Jak podkreślił klub Kukiz'15 "z całą pewnością nie będzie głosował za projektem, który likwiduje jednomandatowe okręgi wyborcze". "Dlatego, że to jest nasze sztandarowe hasło" - oświadczył polityk.

Dopytywany co sądzi na temat wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast Kukiz powiedział, że jeśli mamy takie rozwiązanie wprowadzić to z całą pewnością kadencja taka powinna trwać minimum 5 lat. Jednocześnie ocenił, że wprowadzenie dwukadencyjności w samorządach powinno wiązać się z wprowadzeniem dwukadencyjności w Sejmie.

Na pytanie jak ocenia fakt, że zmiany w ordynacji wprowadzane są na rok przed wyborami samorządowymi lider Kukiz'15 powiedział, że "może okazać się, że to będzie awykonalne".

Czytaj też: Kukiz: Osoby, które odeszły z Kukiz'15 nie są stratą dla klubu

Według niego jeszcze jednym skutkiem zmian w ordynacji wyborczej będzie doprowadzenie do sztucznego duopolu partyjnego. "Nikt inny oprócz PO-PiS-u nie będzie mógł partycypować we władzy w Polsce. Tak została ta ordynacja wyborcza przez PiS pomyślana" - zauważył Kukiz.

Zauważył też, że praktycznie w ogóle się na ten temat nie wypowiada nikt z polityków PO. "Bo im to pasuje. Partia jest słaba i właściwie rękami PiS-u utrzymuje się w tym bagnie na jakiejś powierzchni" - podkreślił lider Kukiz'15.

Projekt PiS krytykuje Państwowa Komisja Wyborcza, według której zaproponowane zmiany mogą spowodować zaburzenia, czy nawet destabilizację procesu wyborczego. Główne zarzuty PKW do projektu to m.in.: nagłość wprowadzenia rewolucyjnych zmian, dwukrotny wzrost kosztów wyborów, brak wymogu apolityczności wobec komisarzy wyborczych, wydłużenie czasu liczenia głosów oraz brak czasu na stworzenie nowego informatycznego Systemu Wsparcia Obsługi Wyborów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-24 08:35:22
    Ja się pytam dlaczego ma być tajność głosowania ?! Czemu i komu to służy ? Odpowiem OSZUSTOM I OKUPANTOM. Żadna kamera nie zastąpi uczciwości......tylko do kogo ja to mówię?! Za komuny tak było, i jakoś tą ustawą się nie brzydzicie ? Faryzeusze, oszuści ,krętacze i kłamcy.......Ja się nie wstydzę,że wybiorę Kowalskiego a nie iksińskiego.,to ja świadomie biorę odpowiedzialność za mój głos......a nie,że oszuści dojdą do porozumienia i dorzucą sobie parę worków głosów......podczas transportu do Komitetów Wyborczych.....!!! TAK WIEMY O TYM ! Niby tajność a legitymować się trzeba ....co to za tajność?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA