REKLAMA

Petro Poroszenko już w Warszawie

  • Autor: PAP/GP
  • 02 grudnia 2016 11:36
Petro Poroszenko już w Warszawie Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydenci mają przyjąć wspólną deklarację w zakresie infrastruktury energetycznej. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• Od ceremonii powitania przez parę prezydencką: Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się w piątek (2 grudnia) wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z małżonką w Warszawie.
• Wizyta ma związek z 25. rocznicą uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.

Następnie w Pałacu Prezydenckim dojdzie do spotkania prezydentów Dudy i Poroszenki. Głównymi tematami rozmów będą: bezpieczeństwo w regionie, wybory w USA, europejska perspektywa Ukrainy, energetyka oraz kwestie historyczne.

Szefowie obu państw wezmą też udział w konferencji z cyklu Forum Przywództwa pt. "Polska-Ukraina. Partnerstwo w praktyce. 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę".

Czytaj: Są przecieki o tym co się stanie, gdy prezydent Ukrainy będzie w Polsce

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydenci mają przyjąć wspólną deklarację w zakresie infrastruktury energetycznej. Spodziewana jest także decyzja dotycząca przyznawania wspólnego polsko-ukraińskiego tytułu honorowego osobom, które zasłużyły się wzajemną pomocą podczas II wojny światowej.

Zaplanowano spotkania Poroszenki z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Prezydent Ukrainy spotka się również z szefową polskiego rządu Beatą Szydło.

Czytaj: Spotkanie premier Szydło z prezydentem Ukrainy

Wieczorem polski prezydent z małżonką wydadzą oficjalny obiad na cześć ukraińskiej pary prezydenckiej.

2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwszy kraj uznała niezależność Ukrainy.

24 sierpnia 1991 roku - po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku. Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk.

24 sierpnia prezydent Duda w Kijowie wziął udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy; spotkał się wówczas z Petrem Poroszenką. Prezydenci przyjęli wówczas wspólną deklarację z okazji 25. rocznicy niepodległości Ukrainy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA