REKLAMA

Petru: bezrobocie najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce

  • Autor: PAP
  • 01 października 2015 15:11
Petru: bezrobocie najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce Lider Nowoczesnej mówił, że na zachodnich uczelniach programy ostatnich lat studiów są dostosowane do przyszłej pracy. Fot facebook.com

Najbardziej popularnym kierunkiem studiów w Polsce jest bezrobocie - mówił na konferencji prasowej w dniu inauguracji roku akademickiego lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Współpraca nauki z biznesem - to jego zdaniem jedna z metod walczenia z tym problemem.

Jak zaznaczył Petru, który spotkał się z dziennikarzami przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, w naszym kraju jest rzesza młodych ludzi, którzy nie mają pracy, a "prawie 50 proc. marzy o tym, żeby studiować za granicą".

Przykra prawda jest taka, że najbardziej popularnym kierunkiem studiów w Polsce jest bezrobocie. A przecież nasze uczelnie nie są złe, nasi wykładowcy nie są źli - mówił.

Uczelnie nie uczą pod kątem rynku pracy

Jego zdaniem, wynika to w wielu przypadkach z tego, że uczelnie nie uczą pod kątem rynku pracy, a uczą "w ogóle". Absolwenci uczelni - jak mówił Petru - dowiadują się, że nie studiowali tego, co trzeba, a pracodawcy oferują im zatrudnienie poniżej zdobytych kwalifikacji.

Jeżeli ktoś pracuje poniżej kwalifikacji, to jest pytanie - po co w ogóle studiował parę lat? - stwierdził.

Lider Nowoczesnej mówił, że na zachodnich uczelniach programy ostatnich lat studiów są dostosowane do przyszłej pracy.

Na najlepszych uczelniach uczy się tego, czego będzie wymagał pracodawca od absolwenta - podkreślił Petru.

Jego zdaniem, wielu pracodawców nie chce zatrudniać młodych ludzi. "Mówią: musimy ich od zera przeszkalać, nas to dużo kosztuje". Dlatego - w jego opinii - najważniejsze są zmiany programowe na uczelniach, które przygotowywałyby młodych ludzi do znalezienia pracy.

Wymuszenia współpracy nauki z biznesem

Ponadto Petru zaproponował wykorzystanie ulgi inwestycyjnej, która - jak mówił - "obecnie daje możliwość odpisania zagranicznych technologii od podatku", do wspierania polskich innowacji oraz wymuszenia współpracy nauki z biznesem. Jego zdaniem istnieje wiele metod na wprowadzenie korzystnych zmian w polskim szkolnictwie wyższym, ale kluczową jest właśnie współpraca nauki z biznesem.Informowanie przez uczelnie o czasie, jaki był potrzebny absolwentowi na znalezienie pracy i jakie jest średnie wynagrodzenie po poszczególnych kierunkach, to kolejne propozycje Petru.

To byłaby silna i ważna informacja dla młodych ludzi, bo wielu młodych ludzi nie wie o tym, że uczelnie na które idą, nie dają im żadnej sensownej perspektywy - mówił.

Poza tym lider Nowoczesnej uważa, że w Polsce brakuje szkół zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • teo 2015-10-02 08:21:10
    Zacofanie, wstecznictwo i wieśniactwo wielu przedstawicieli polskiej państwowej tzw. "nauki" jest zdumiewające a nawet porażające.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA