REKLAMA

Petru chce zaskarżyć Tanajno do sądu w trybie wyborczym

  • Autor: PAP
  • 13 października 2015 16:47
Petru chce zaskarżyć Tanajno do sądu w trybie wyborczym Tanajno złożył w poniedziałek w gdańskim ABW zawiadomienie dotyczące 2 mln zł kredytu udzielonego partii Ryszarda Petru Nowoczesna (fot. facebook)

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zapowiedział pozwanie w trybie wyborczym do sądu Pawła Tanajno, startującego do Sejmu z listy komitetu Kukiz’15, za sugerowanie jakoby Nowoczesna uzyskała kredyt bankowy niezgodnie z prawem

"W dniu jutrzejszym złożę zawiadomienie do sądu, wniosek o przeprosiny od pana Tanajno, czyli to będzie proces w trybie wyborczym" - powiedział we wtorek Petru na konferencji prasowej w Lublinie.

"Tanajno sugeruje, że wzięliśmy kredyt niezgodnie z prawem. Przypomnę, że tylko jeden bank w Polsce, PKO BP, wszystkim partiom udziela kredytu na tych samych zasadach. My prowadzimy kampanię zgodnie z prawem. Nie mogę sobie pozwolić na to, żeby osoby, które kandydują, mnie oczerniały" - dodał Petru.

Zawiadomienie w ABW

Paweł Tanajno z Demokracji Bezpośredniej, były kandydat na prezydenta RP, dziś startujący do Sejmu z listy komitetu Kukiz'15, złożył w poniedziałek w gdańskim ABW zawiadomienie dotyczące 2 mln zł kredytu udzielonego partii Ryszarda Petru Nowoczesna.

"Stwierdziłem, że to, co się dzieje, wymaga interwencji służb chroniących nasze państwo przed różnymi niebezpieczeństwami" - powiedział dziennikarzom w Gdańsku Tanajno.

"W 2011 roku Ruch Palikota nie otrzymał z banku kredytu na jakąś drobną kwotę, mimo że po wygranych wyborach mieli zapewnioną subwencję. Tutaj mamy partię polityczną, która dopiero co powstaje i nie ma majątku, a dostaje dwa miliony kredytu. Mam poważne obawy, że partia Nowoczesna pełni rolę takiego słupa finansowego, tzn. pieniądze udzielone nigdy pewnie nie są planowane, że zostaną zwrócone. To jawne złamanie ustawy o finansowaniu partii politycznych" - mówił Tanajno.

Rzecznik prasowy ABW płk Maciej Karczyński potwierdził w poniedziałek po południu PAP, że Paweł Tanajno złożył w delegaturze ABW w Gdańsku ustne zawiadomienie o przestępstwie. "Po wstępnej analizie dokument zostanie przesłany do właściwej miejscowo prokuratury, celem dalszej oceny i podjęcia decyzji" - wyjaśnił Karczyński.

"Petru zabieraj franki"

Wtorkową konferencję prasową Petru w Lublinie, zorganizowaną na Placu Litewskim, zakłócali zwolennicy Pawła Kukiza. Rozrzucali zwitki papieru imitujące franki szwajcarskie, krzyczeli przez megafony: "Petru zabieraj franki", "Dlaczego nie poinformowałeś o przewalutowaniu" i "Stop banksterom".

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.

Petru w tej kampanii wytoczył już proces w trybie wyborczym Leszkowi Millerowi i Januszowi Palikotowi, którzy nazwali lidera Nowoczesnej "człowiekiem wynajętym przez banki". Sąd zdecydował, że obaj liderzy Zjednoczonej Lewicy muszą przeprosić Petru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-10-13 22:31:03
    Super, w tygodniu ma do mnie dzwonić pani z PKO BP w sprawie jakiejś ekstra lokaty. Zamiast tego wezmę sobie dwie bańki kredytu na partię.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA