REKLAMA

Petru i Gasiuk-Pihowicz znów zaatakowali PiS

  • Autor: GP
  • 14 grudnia 2015 16:18
Petru i Gasiuk-Pihowicz znów zaatakowali PiS Ryszard Petru w czasie protestu 12 grudnia w Warszawie (fot. twitter.com)

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz znów ostro wypowiedzieli się o działaniach rządu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie Nowoczesnej wymieniali wyroki, jakimi Trybunał w ich ocenie bronił praw Polaków.

Ryszard Petru apelował w poniedziałek do premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy o poszanowanie zasad konstytucyjnego porządku prawnego.

- Trybunał Konstytucyjny broni Polek i Polaków, broni ich praw i wolności – mówił w sejmie lider partii opozycyjnej.

Po wstępie głos zabrała Kamila Gasiuk-Pihowicz. Na przygotowanej tablicy wskazała i omówiła przykładowe orzeczenia Trybunału, które miały bezpośredni związek z życiem obywateli, jak argumentowała posłanka.

Źródło: twitter.com

Sejm powinien rozwiązywać problemy

- Półtora miesiąca od wyborów my zajmujemy się Trybunałem, a nie sprawami ważnymi dla Polaków – atakował Petru. Zarzucając większości parlamentarnej, że sytuacja kraju wymaga uwagi i działania, gdy najbardziej gorącym tematem jest spór polityczny.

Lider Nowoczesnej wyraził też sprzeciw wobec sposobu procedowania jaki forsuje PiS. Uznał, że pośpieszne i poselskie projekty ustaw wykluczają konsultacje społeczne i wymuszają błędy.

- W takim tempie stanowienie prawa musi być obarczone błędami – mówił Ryszard Petru. Stwierdził, że prowadzenie obrad w sposób ekspresowy, nocny i głosowanie poranne nie pozwala rzetelnie stanowić prawa.

Nowelizacja Trybunału po raz drugi

Posłów zapytano o ich stosunek do zapowiedzianej przez PiS kolejnej nowelizacji ustawy o TK. Kamila Gasiuk - Pihowicz określiła takie działanie nieodpowiedzialnym.

- Mamy już jedną nowelizację uznaną za niekonstytucyjną, to będzie powtórka z rozrywki - argumentowała.

Przytoczyła też inicjatywę klubu Kukiz’15 dotyczącą wyboru sędziów. 

- Poprawka Kukiz’15 to jedna z naszych propozycji. Chcieliśmy niezależności tej instytucji, zwiększenia wymaganej większości, do powołania sędziego, tę poprawkę też odrzucono.

Ryszard Petru nie wyklucza dalszej współpracy z innymi partiami, jeśli nadal będzie musiał walczyć o fundamentalne kwestie ustroju państwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA