REKLAMA

Petru: Polska jest na kolanach na arenie międzynarodowej i gospodarczej

 • Autor: PAP/AS
 • 16 stycznia 2016 13:25
Petru: Polska jest na kolanach na arenie międzynarodowej i gospodarczej Lider Nowoczesnej Ryszard Petru, (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Polska jest na kolanach na arenie międzynarodowej i gospodarczej - mówił w sobotę 16 stycznia lider Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując m.in. wszczęcie przez KE procedury ochrony praworządności, obniżenie polskiego ratingu kredytowego i projekt ws. pomocy frankowiczom.

"Zauważmy, że nigdy wcześniej wobec żadnego kraju nie rozpoczęto procedury, która może w ostatecznym rozrachunku wykluczyć dany kraj z głosowania w Radzie Unii" - mówił Petru podczas briefingu dla dziennikarzy.

Dodał, że nie zdarzyło mu się jeszcze komentować sytuacji, kiedy Polska ma obniżoną wiarygodność kredytową.

"To olbrzymie uderzenie w Polskę. (...) Tak naprawdę reputację budowało się przez 26 lat, a teraz w ciągu trzech miesięcy (rządów PiS - PAP) ją się niszczy" - przestrzegał.

Ocenił, że "zniszczenie reputacji" Polski to skutek m.in. uchwalenia noweli dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego z jednoczesnym złamaniem prawa, zmiany ustawy medialnej i "wysyłanie listów do Unii Europejskiej, udających, że nic się nie stało", a także przygotowanie ustawy w sprawie frankowiczów bez odpowiednich wyliczeń.

"Niestety pojawiają się różnego rodzaju wyliczenia, do których nie mogę się teraz odnieść, ale włącznie z takimi, które mówią, że będzie to kosztowało ok. 50 mld zł. To kwota niemożliwa do zaabsorbowania przez sektor bankowy. (...) To, co się może wydarzyć w najbliższych dniach, może już być nie do opanowania" - ciągnął, przestrzegając, że "banki po prostu padną i nie będą udzielać kredytów Polakom".

Polska waluta niebezpieczna?

Jak powiedział, w jednym z artykułów w prasie zagranicznej przeczytał, iż złoty stał się "tzw. toxic asset, czyli niebezpieczną walutą".

Ocenił, iż w rządzie PiS nie ma żadnego eksperta od spraw gospodarczych, gdyż minister rozwoju Mateusz Morawiecki "nie ma nic do gadania", a minister finansów Paweł Szałamacha "to prawnik, który niestety - obawiam się - nie rozumie mechanizmów rynkowych". "Jemu się wydaje, że jak zmieni coś w prawie, to wszystko jest możliwe" - ocenił lider Nowoczesnej.

Petru dodał, że niedługo trzeba będzie rzucić "wszystkie ręce na pokład", by doradzać PiS ekonomicznie.

"Najlepszą formą odkręcenia byłby poważny rząd, z ludźmi, którzy się znają" - mówił.

Komisje śledcze

Pytany o ewentualny udział w komisjach śledczych zapowiadanych przez PiS, odparł, że podejmie decyzję, gdy pozna więcej szczegółów.

W piątek agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus", a perspektywa ratingu została oceniona jako negatywna, po czym złoty gwałtownie się osłabił.

Również w piątek kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy przedstawiła projekt dotyczący przeliczenia walutowych kredytów hipotecznych na złote po "sprawiedliwym" kursie, który ma stanowić spełnienie obietnicy pomocy frankowiczom jeszcze z okresu kampanii wyborczej. Według MF proponowane zasady są możliwe do przyjęcia.

Z kolei w środę Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. W przyszłym tygodniu o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (10 komentarzy)

 • Sk 2016-01-29 18:33:12
  To wasz sukces, dzięki braku odpowiedzialności i działaniu na rzecz banksterów - masonów. Mam nadzieję źe zdrajcy bekną😱
 • goru 2016-01-17 21:36:12
  Gdzie jest wielki Balcero . . . z ?
 • DOBRA ZMIANA 2016-01-17 21:32:24
  Do ZYSKODAWCY-2016: CHCIWOŚĆ to wielka ułomność ludzka.
 • iza 2016-01-17 15:58:14
  Do J23: Rodaku nie obrażaj Pana Kaczyńskiego , a twoje porównanie tego mądrego i praworządnego polityka do zbawcy narodu bardzo chybione , poczytaj mędrca Platona ,tam znajdziesz metamorfozy i przenośnie do siebie i do komentarzy na forach społecznościowych.
 • landzista 2016-01-17 13:45:12
  Tutaj prawdą nie są wypociny medialne Pana Petru. Prawdą natomiast jest, typowa nagonka POkrętaczy na PiS, przy pomocy różnych sił i środków, mająca na celu doprowadzenie do nowych wyborów i ponowne dorwanie się do koryta oraz rozsprzedawania Polski obcemu kapitałowi. Konskwencją, byłoby także to, że Śląsk, Kaszuby i Mazury wraz z resztą Polski stanowiłyby wkrótce nowe landy albo kibuce.
 • ZYSKODAWCY-2016 2016-01-17 08:39:50
  Czy wyzyskiwacze chwytają się brzytwy ?
 • Kibol 2016-01-16 18:38:02
  Do garfield: Nie wiedziałem że Jarkacz ma kota imieniem Garfield.
 • J23 2016-01-16 18:31:45
  Do iza: Pani się myli - jest taki człowiek - to Jarosław Kaczyński, Zbawca Narodu.
 • garfield 2016-01-16 16:36:47
  przecież balcerowicz vel bucholz już rządzil
 • iza 2016-01-16 14:49:58
  Oczywiście najlepszy byłby rząd z tobą nieudacznikiem od siedmiu boleści , bo ty jesteś ideałem chodzącym znasz się na wszystkich dziedzinach życia publicznego , i to mylne wypowiedzi , gdyż nie ma na tym padole ziemskim człowieka , który byłby specjalistą od wszystkich dziedzin naszego życia społecznego , politycznego i międzynarodowego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA