REKLAMA

Petru: Przyszłość Polski zależy od reakcji rządu na stanowisko Komisji Europejskiej

  • Autor: PAP/AT
  • 23 maja 2016 14:20
Petru: Przyszłość Polski zależy od reakcji rządu na stanowisko Komisji Europejskiej Podczas briefingu w Sejmie Petru mówił, że z medialnych doniesień wynika, iż opinia KE będzie tajna (fot. Nowoczesna/twitter)

• Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ma przyjąć opinię przedstawiającą zastrzeżenia KE co do poszanowania zasad rządów prawa przez Polskę.
• Od reakcji polskiego rządu na to stanowisko będzie zależała przyszłość Polski - podkreślił Ryszard Petru.

Przyszłość Polski będzie zależała od reakcji rządu na stanowisko Komisji Europejskiej ws. poszanowania zasad rządów prawa w naszym kraju - ocenił podczas briefingu w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

W poniedziałek (23 maja) wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przyjąć opinię przedstawiającą zastrzeżenia KE co do poszanowania zasad rządów prawa przez Polskę oraz podsumowującą dialog z Warszawą na temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek w południe rzecznik KE Margaritis Schinas oświadczył: "cały czas trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami i mamy nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie".

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz o opinii Komisji i Trybunale: "Nasz projekt daje szansę na wyjście z tego impasu. Widzę, że jest zmiana w podejściu"

Podczas briefingu w Sejmie Petru mówił, że z medialnych doniesień wynika, iż opinia KE będzie tajna. "Dlatego też we wtorek na spotkaniu (organizowanym przez PO, PSL i Nowoczesną) o godz. 14 dobrze byłoby, gdyby przedstawiciel rządu przedstawił klubom opozycyjnym informację, co jest zawarte w tym stanowisku" - stwierdził lider Nowoczesnej.

"To jest bardzo ważne, gdyż tak naprawdę od reakcji polskiego rządu na to stanowisko będzie zależała przyszłość Polski" - podkreślił.

Odnosząc się do szczegółów wtorkowego spotkania klubów parlamentarnych ws. rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego poinformował, że spośród Nowoczesnej, PO i PSL (organizatorów spotkania) weźmie udział po czterech przedstawicieli z każdego klubu. "Mam nadzieję, że w podobnym składzie pojawią się również przedstawiciele klubu Kukiz'15 oraz PiS" - zaznaczył.

"Mam nadzieję, że jutrzejsze spotkanie, jeśli nas nie przybliży do kwestii, jak ma wyglądać funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego w przyszłości, to przynajmniej pomoże nam wypracować wspólne lub w części stanowisko, jak Polska powinna zachowywać się w konflikcie, jaki rząd wywołał wobec UE" - mówił Petru.

"Tak naprawdę jesteśmy w największym konflikcie z Unią Europejską i światem zachodu od 1989 r." - dodał.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska upoważniła wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa do przyjęcia w poniedziałek opinii na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu doszłoby do znaczącego postępu, zmierzającego do rozwiązania kryzysu wokół TK. Ten krok, to kolejna odsłona rozpoczętej w styczniu procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Od stycznia Timmermans prowadzi dialog z polskimi władzami, którego celem jest zebranie informacji o tym, czy praworządność w Polsce jest zagrożona.

Już w zeszłotygodniowym komunikacie, KE oceniła, że "dopóki polski Trybunał Konstytucyjny nie jest w stanie całkowicie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z Konstytucją, niemożliwa jest skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych".

W miniony piątek premier Beata Szydło oświadczyła w Sejmie, że nikt poza państwem polskim nie może rozwiązać sporu dotyczącego TK. "Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Polski rząd nigdy nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek" - powiedziała. Dodała też, że to KE, nie Polska, ma problem z reputacją i autorytetem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA