REKLAMA

Petru: to nieprawda, że wybór jest tylko między PO i PiS

 • Autor: PAP
 • 19 października 2015 14:15
Petru: to nieprawda, że wybór jest tylko między PO i PiS W sposób bardzo nieelegancki pani premier mówi, żeby nie głosować na mniejsze partie, bo to stracony głos – powiedział Petru. Fot. facebook.com

To nieprawda, że wybór jest tylko między PO i PiS, te partie nie zaproponują już nic nowego - mówił w poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który w Pałacu Prymasowskim w Warszawie otworzył symboliczne "Muzeum Jałowego Sporu".

W poniedziałek wieczorem odbędzie się debata telewizyjna premier i szefowej PO Ewy Kopacz oraz wiceprezes PiS i kandydatki tej partii na szefową rządu Beaty Szydło.

"Debata nie pokaże prawdziwych dylematów"

Dzień jest nieprzypadkowy. Jest to dzień, kiedy Beata Szydło i Ewa Kopacz będą debatowały między sobą, sugerując nam, że to jest jedyny wybór, jaki stoi przed Polską - powiedział Petru.

Czas na to, aby zakończyć ten jałowy spór. Ten spór między PiS a PO do niczego nie prowadzi - podkreślił Lider Nowoczesnej.

Ocenił też, że poniedziałkowa rozmowa Kopacz-Szydło "nie pokaże prawdziwych dylematów, jakie przed Polską stoją".

Zdaniem Petru "w sposób bardzo nieelegancki pani premier Kopacz mówi, żeby nie głosować na mniejsze partie, bo to stracony głos".

Ja oddałem osiem lat temu głos stracony na PO i do dzisiaj żałuję - oświadczył.

Jak ocenił, Kopacz i Szydło mają bardzo podobne programy gospodarcze, choć "faktem jest, że Jarosław Kaczyński ma większy gest". Według lidera Nowoczesnej zarówno Kopacz jak i Szydło "chcą uzyskać wrażenie, że to tylko między nimi toczy się spór".

Mam nadzieję, że Polacy się na to nie nabiorą - dodał.

"Pseudodyskusja między PiS a Platformą".

Petru pytany o planowaną na wtorek debatę telewizyjną przedstawicieli ośmiu komitetów startujących w wyborach, odparł, że jej formuła - po trzy minuty wypowiedzi na trzy tematy - pozwoli tylko na prezentację poglądów i odpowiedź na pytania dziennikarzy.

Jak zaznaczył, liczy, że w debacie we wtorek wezmą udział liderzy wszystkich komitetów. Gdyby Kopacz, która - jak wynika z wypowiedzi polityków PO - nie wzięła udziału we wtorkowej debacie, ani Szydło nie przyszły do studia, to - zdaniem Petru - pokazałyby, że mają wyborców "głęboko gdzieś".
Według Petru otwarte w poniedziałek "Muzeum Jałowego Sporu" ma w symboliczny sposób pokazać, do czego czasami prowadzi "pseudodyskusja między PiS a Platformą".

Jego zdaniem spór zaczął się od "wielkiego wybuchu", jakim był rozpad AWS, którego członkowie znaleźli się później w PiS i PO, choć obie partie utworzyły jeszcze koalicję w wyborach do sejmików wojewódzkich w 2002 r.

Petru przypomniał nazwiska polityków, którzy zmieniali jedną z tych partii na drugą: Jarosława Gowina (dziś razem z PiS tworzy Zjednoczoną Prawicę, w przeszłości startował na szefa PO); Ludwika Dorna (wicepremier w rządzie PiS, teraz startuje z listy PO); Zytę Gilowską, którą Donald Tusk nazwał "siostrą", a która była potem ministrem finansów w rządzie PiS; Michała Kamińskiego i Joanny Kluzik-Rostkowskiej (oboje przeszli z PiS do PO) i Radosława Sikorskiego (szefa MON w rządzie PiS, który przeszedł do PO).

Petru zwrócił uwagę, że zastępcą Sikorskiego w MON był Antoni Macierewicz, podkreślił też, że były szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych startuje teraz do Senatu "w ukryciu z PO".

Za każdym razem muszę się skoncentrować i przypomnieć sobie, skąd kto do kogo przeszedł - ironizował Petru.

"Pacyfikacja, petryfikacja i restauracja"

Wśród eksponatów w "muzeum" znalazła się m.in. kran od ciepłej wody, żywność ze spotu o lodówce z okresu kampanii wyborczej w 2005 r., którego autorem był Kamiński i egzemplarz "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, usuniętej z kanonu lektur szkolnych przez ministra edukacji Romana Giertycha.

Są też cytaty z polityków PiS i PO, m.in. słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że rzeczywistym programem rządu Donalda Tuska jest "pacyfikacja, petryfikacja i restauracja" i Radosława Sikorskiego o "dorzynaniu watahy".

Autorzy "Muzeum Jałowego Sporu" zadbali o kapcie dla zwiedzających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Bion 2015-10-20 11:48:11
  Wybór jest naprawdę zróżnicowany. PIS I PO raczej nie zaproponują nam już nic konkretnego od tego co proponują od 8 lat. Masakra. Potrzebujemy Nowoczesnych zmian. Popieram Kandydata do sejmu Grzegorza Boguckiego z warszawy KW Nowoczesna, który te zmiany wprowadzi do sejmu.
 • Jadwiga 2015-10-20 10:50:51
  Do terko: Terko tobie się dyskusja myli z wojną. Wymiana poglądów nawet ostra mieści się w demokracji. Nie wolno jedynie obrażać i poniżać - a to nietety Wasza specjalność. Petru nikogo nie obraża i ma pojecie o ekonomi i makro ekonomi. Jak idzie do Banku po kredyt to trzeba iść ze świadomością ,że oni chcą na mnie zarobić - a pomoc to jest w pomocy społecznej a nie banku. Front jedności , zgodę , 3 x TAK i tę samę opcję polityczną na wszystkich urzedach tośmy przerabiali 40 lat i wystarczy.
 • klerycy 2015-10-20 08:50:51
  Nikt nam nie udowodni, że białe jest białe, a czarne jest czarne, dlatego oddamy głosy na naPiS.
 • terko 2015-10-19 15:15:00
  A pan panie Petru skad się wziął . Tak zarzucasz pan ,że Duda wziął się znikąd a pan skąd ? z Podlasia ? z Rosji czy Izraela . Tacy jak pan zmiażdżyli Polaków , ograbili z wszelkich najmniejszych przywilejów a teraz chca nam zabrać Ojczyzne . To pan jest w koalicji antypisowskiej ? Polacy wreszcie oczekuja Z G O D Y a nie WOJNY czy dożynania watah . I kto to ta wataha czy nie wszystkie hieny które jak pijawki nażłopały się polskiej krwi i będa ją żłopać jak wampiry do ostatka . Jaki program naprawczy oprócz szczekania ma pan ?? Zdaje się ,że tylko szczekanie . A paszoł ty won Wojnie muwimy DOŚĆREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA