REKLAMA

Petru uderza w PiS i PO: ustawami Polski bogatej nie zbudujemy

 • Autor: PAP
 • 02 października 2015 14:17
Petru uderza w PiS i PO: ustawami Polski bogatej nie zbudujemy Polacy będą bogatsi wtedy, kiedy będzie proste jednoznaczne prawo podatkowe – powiedział Petru. Fot. facebook.com

Propozycja wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej jest wyrazem przekonania, że "ustawą można Polakom dać dobrobyt" - ocenił przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. Tymczasem ustawami Polski bogatej nie zbudujemy - przekonywał.

Petru skrytykował złożenie przez PiS projektu ustawy wprowadzającej minimalną stawkę godzinową na poziomie 12 złotych. Jako wyraz skrajnego populizmu oraz cynizmu określił "sugerowanie Polakom, że w ostatnim tygodniu Sejmu coś można przegłosować".

Gdzie byliście rok temu?

Pani Beato Szydło, panie Jarosławie Kaczyński, a gdzie byliście rok temu, dwa lata temu, trzy lata temu, jako opozycja? Wtedy powinniście zgłaszać te swoje genialne ustawy. To samo z propozycjami Platformy, która w ostatnich tygodniach kampanii przypomniała sobie, że Polakom trzeba coś nowego zaproponować - stwierdził.

Zdaniem Petru, propozycja wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej jest wyrazem przekonania PiS, że "ustawą można Polakom dać dobrobyt".

Ustawami Polski bogatej nie zbudujemy, czyli to, że będziemy ustawami podwyższać wynagrodzenia, nie oznacza, że Polacy będą bogatsi - przekonywał.

Jednoznaczne prawo podatkowe

Jak dodał, poprawie sytuacji materialnej Polaków sprzyjałyby zmiany innego rodzaju.

Polacy będą bogatsi wtedy, kiedy będzie proste jednoznaczne prawo podatkowe, jeżeli spowodujemy, że wszyscy, którzy są uczciwi i przejrzyści nie są traktowani jak frajerzy - powiedział Petru.

Powtórzył także swój postulat zniesienia przywilejów dla różnych grup, bo - według niego - "bez przywilejów nasz kraj będzie sprawiedliwy". Jak dodał, PiS "lubi rozdawać przywileje" i hołduje sprawiedliwości "jak w "Samych Swoich".

Przewodniczący Nowoczesnej zwrócił uwagę na - jego zdaniem - paradoksalny fakt, że choć PiS określa się jako partia prawicowa, to jest zarazem "uzależniony od związków zawodowych tak jak kiedyś Partia Pracy w Wielkiej Brytanii".

Trzecim rozwiązaniem, które - według Petru - przyczyniłoby się do wzrostu bogactwa Polaków, jest zwiększenie przejrzystości i wolności gospodarczej, poprzez stanowienie prawa "jak za Wilczka: co nie jest zabronione, jest dozwolone".

Tak się zmienia gospodarkę, a nie tym, że ktoś zadeklaruje, że 12 złotych - ocenił.

Walka o 12 zł

W piątek PiS złożył w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej minimalną, godzinową stawkę wynagrodzenia na poziomie 12 zł.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło stwierdziła, że to test dla premier Ewy Kopacz, bo Platforma w swym programie ma podobną propozycję.

Premier Kopacz odpowiedziała, że Szydło nie zdała testu jako parlamentarzystka, bo projekt wymaga konsultacji, a do końca kadencji jest już tylko jedno zaplanowane posiedzenie Sejmu. Kopacz zapowiedziała, że jeśli PO wygra wybory, jeszcze w tym roku zostanie w Sejmie przegłosowana minimalna stawka godzinowa nie mniejsza niż 12 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Lajkowa 2015-10-06 22:30:54
  Wkurzają mnie politycy, którzy nie mają pojęcia o życiu za najniższą krajową :/ Może sobie podać rękę z Palikotem i wszystkimi Pisiorami. Ja głosuje na Karpińskiego i PO BO wierzę, że nie zmarnują mandatu zaufania, jaki damy im w tych wyborach!
 • julas 2015-10-04 16:25:56
  Bardzo przepraszam za wyrażenie, ale panu petru wyraźnie myli się pieczywo z duczywem. Polska to póki co kraj prawa i tylko ustawy jako akt prawny mogą regulować działania. Chyba, że pan petru zdejmie ten znoszony garniturek i samodzilenie weźmie się do roboty, zamiast opowiadać głupoty.
 • nic z tego 2015-10-03 22:46:21
  Petru uderza w PO, Palikot uderza w PO, PiS uderza w PO i tak siedzę i myślę dlaczego PO nie uderza w nikogo aaaa no tak wszyscy oni chcą przepchać w okręgu 6 bezwartościowych ludzi no jasne nie było działań to trzeba uderzać ;)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA