REKLAMA

Petru: Unia Europejska musi skupić się na rozwiązywaniu konkretnych problemów

  • Autor: PAP/AT
  • 03 grudnia 2016 17:32
Petru: Unia Europejska musi skupić się na rozwiązywaniu konkretnych problemów Populiści w Europie są coraz bardziej widoczni - powiedział lider Nowoczesnej (Ryszard Petru, fot.nowoczesna.org)

• Unia Europejska musi być efektywna, a nie federalna, musi skupiać się na rozwiązywaniu konkretnych problemów - powiedział Ryszard Petru.
• Lider Nowoczesnej wziął udział w Kongresie Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

W Warszawie w dniach 1-3 grudnia odbył się Kongres Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Wzięło w nim udział blisko 800 delegatów: polityków z partii członkowskich ALDE, partnerskich stowarzyszeń oraz powiązanych organizacji z całej Europy.

W sobotę (3 grudnia), w ostatnim dniu Kongresu w panelu dyskusyjnym o wizji liberalnej Europy wziął udział lider Nowoczesnej. Petru mówił, że przed Unią stoi obecnie wiele problemów, m.in. kryzys migracyjny, terroryzm oraz Brexit. Przyznał jednocześnie, że jest optymistą, jeśli chodzi o przyszłość Unii Europejskiej. Jego zdaniem, obywatele europejscy nie chcą zwiększonej biurokracji, chcą natomiast "konkretnych działań".

"Unia Europejska musi być efektywna, a nie federalna, musi skupiać się na rozwiązywaniu konkretnych problemów. Za każdym razem w przypadku problemów, takich jak kryzys migracyjny, czy Brexit potrzebne są szybkie i konkretne akcje" - przekonywał lider Nowoczesnej.

Jak ocenił populiści w Europie są coraz bardziej widoczni, ale - podkreślił - oni obiecują wiele rzeczy, natomiast nie dostarczają tego, o czym mówią. "Będą nam potrzebne rozsądne partie, które obiecują, to, co jest realne i które mają w sobie dużo energii i wiary w to, że można zmienić kraj i świat" - podkreślił Petru.

Jego zdaniem, trzydniowy Kongres ALDE był dużym sukcesem. "Jestem szczęśliwy, że Nowoczesna - partia, która powstała półtora roku temu gości dzisiaj 800 delegatów z całej Europy" - zaznaczył.

Premier Holandii Mark Rutte przekonywał z kolei, że trzeba znaleźć rozwiązanie problemów w Unii Europejskiej, bo - jego zdaniem - Europa jest warta tego, aby o nią walczyć. "Europa jest dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych, trzeba walczyć o Europę dla wszystkich" - ocenił. Zdaniem premiera Holandii, konieczne jest naprawienie w Europie przede wszystkim kwestii ekonomicznych oraz migracyjnych.

Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, to europejska partia polityczna, która działa głównie na obszarze Unii Europejskiej; zrzesza 61 partii członkowskich i wielu indywidualnych członków z 41 krajów o profilu liberalnym w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA