REKLAMA

PGNiG rozgrzewa patriotycznie polskie serca

  • Autor: Zbigniew Wąsik
  • 05 marca 2016 15:48
PGNiG rozgrzewa patriotycznie polskie serca PGNiG wspiera polityke historyczną (fot. Danuta Matloch, www.mkidn.gov.pl)

• PGNiG wspiera politykę historyczną państwa.
• Będą wyższe emerytury dla żołnierzy wyklętych.
• Powstaną dwa wysokobudżetowe seriale o żołnierzach wyklętych w TVP1 i TVP2.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza włączyły się w obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Cały program, jak przystało na spółkę energetyczną, realizowany jest pod wspólnym hasłem „Rozgrzewamy polskie serca”.

Projekt „Rozgrzewamy polskie serca” składa się z kilku wydarzeń sponsorowanych przez PGNiG i Fundację im. Ignacego Łukasiewicza. Niektóre z nich odbyły się już w minioną niedzielę. Do tych, które już miały miejsce należą: bieg pamięci żołnierzy wyklętych „Tropem wilczym”, który odbywał się w 180 miastach w Polsce i zagranicą oraz specjalne audycje historyczne w radiowej jedynce. Staraniem PGNiG w tygodniku "wSieci" wydano specjalną wkładkę "Powrót niezłomnych". W ramach obchodów odbędzie się też premiera filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

Film swoim patronatem objęło dwóch prezydentów: Lech Kaczyński, za którego kadencji rozpoczęto jego realizację i Andrzej Duda, za kadencji którego doszło do premiery. Jego realizacja trwała sześć lat.

Kolejne wydarzenie organizowane przy wsparciu PGNiG to wielki koncert „Niezłomnym – honor”. Wykonawcami koncertu byli między innymi: Sebastian Karpiel-Bułecka, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Kasia Malejonek oraz brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia Katy Carr.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił jak ważna jest polityka historyczna: - Bez polityki historycznej żaden naród nie jest w stanie przetrwać na świecie. Wszystkie poważne narody świata, wszystkie poważne demokracje bardzo intensywnie, racjonalnie dbają o własną politykę historyczną, bo w tym przejawia się racja stanu – stwierdził wicepremier Gliński.

- Mamy olbrzymie zaniedbania – kontynuował Piotr Gliński. - Niestety państwo polskie nie dopełniało swoich zadań w tym zakresie przez wiele lat, teraz musimy to nadrobić. Taka właściwa, pogłębiona polityka historyczna, która będzie się odwoływała do tego, co jest w historii wspólnoty polskiej wartościowe, ważne, co umożliwia trwanie wspólnoty, polskiego państwa i narodu.

Gliński podziękował zarządowi PGNiG oraz Fundacji im. Ignacego Łukasiewicza za wspieranie polityki historycznej i zapowiedział, że również inne spółki skarbu państwa mają plany w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA