REKLAMA

PGNiG złożyło pozew przeciwko Gazpromowi w Sztokholmie

  • Autor: PAP/GP
  • 02 lutego 2016 16:05
PGNiG złożyło pozew przeciwko Gazpromowi w Sztokholmie PGNiG od listopada 2014 r. prowadziło renegocjacje umowy z Gazpromem w ramach tzw. okna negocjacyjnego. (fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

• PGNiG złożyło 1 lutego 2016 r. pozew przeciw OAO Gazprom i OOO Gazprom Export w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie.
• Powodem sporu są ceny gazu w kontrakcie długoterminowym.
• Spółka informuje o tym fakcie na swojej stronie internetowej.

- Złożenie pozwu stanowi element rozpoczętego 13 maja 2015 r. przez PGNiG postępowania arbitrażowego w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z dnia 25 września 1996 r. - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniła gazowa spółka, prowadzone przez nią działania mają na celu dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

Według PGNiG, postępowanie arbitrażowe nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów na poziomie handlowym i osiągnięcia porozumienia między polską spółką a spółkami rosyjskiego Gazpromu.

Spółka zastrzegła, że nie udziela szczegółowych informacji dot. pozwu i swoich roszczeń ze względu na poufny charakter postępowania arbitrażowego.

Przeczytaj: SLD ma nową twarz w mediach.

PGNiG od listopada 2014 r. prowadziło renegocjacje umowy z Gazpromem w ramach tzw. okna negocjacyjnego. Jego termin został uzgodniony dwa lata wcześniej, kiedy to PGNiG i Gazprom podpisały aneks do kontraktu jamalskiego. Okno otwarte było przez pół roku. PGNiG przekonywał rosyjskiego partnera do zmiany ceny zapisanej w kontrakcie, bowiem jest ona niekorzystna dla Polski, która płaci więcej niż inni odbiorcy Gazpromu w Europie.

W listopadzie 2015 roku ówczesny prezes PGNiG Mariusz Zawisza informował, że negocjacje z Gazpromem powinny się niedługo zakończyć. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA