REKLAMA

Piechociński: zdobyć 12 proc. i zaproponować PO i PiS wielką koalicję

 • Autor: PAP
 • 03 października 2015 16:50
Piechociński: zdobyć 12 proc. i zaproponować PO i PiS wielką koalicję Czas zakończyć już nikomu niepotrzebną 10-letnią wojnę POPiS-u - mówi Wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński zapowiedział w sobotę, że chce aby stronnictwo uzyskało w wyborach parlamentarnych 12 proc. głosów i mogło "z pozycji pewnej siły zaproponować PO i PiS wielką koalicję".

"Czas zakończyć już nikomu niepotrzebną 10-letnią wojnę POPiS-u, efekt tej nieskonsumowanej kolacji i wskazania wyborczego z 2005 r., wspartego wielkimi emocjami choćby katastrofy smoleńskiej. Czas skierować polską politykę, też PO i PiS jako dwa zwalczające się obozy ku przyszłości, ku racjonalizmowi i rozsądkowi" - powiedział dziennikarzom Piechociński w Przysieku koło Torunia.

Zaznaczył, że zdobycie przez PSL minimum 12 proc. głosów w wyborach i posiadanie 50-60 posłów pozwoli "stworzyć wielką koalicję dla Polski i spokoju Polaków".

"Dzisiaj realia są takie, że od początku sierpnia mamy prezydenta, który został zgłoszony przez PiS. Ten prezydent nie ma zdolności, chęci, intencji spotykać się z premierem z PO, a premier z PO nie znajduje wspólnego języka z prezydentem nawet w sprawach najważniejszych dla Polski. Obok jest Jarosław Kaczyński, który zbudował alternatywne państwo, które nie godzi się na byłego prezydenta z PO i żadnego premiera z PO" - mówił.

Piechociński przestrzegał, że po wyborach ci, którzy nie uzyskają satysfakcjonującego wyniku, mogą zechcieć utworzyć "państwo alternatywne, wyspowe", a "nie stać nas na demokrację plemienną, bo dzisiaj jest jedna Polska".

"Jestem zdeterminowany, aby uzyskać te 12 proc., żeby z pozycji pewnej siły zaproponować wielką koalicję, której zwornikiem i gwarancją, że przetrwa cztery lata i będzie pracować racjonalnie będzie PSL. Niemożliwe musi stać się możliwe, żeby Polska mogła się rozwijać, bo rząd wszyscy przeciwko PiS albo rząd, kiedy to tym razem PO może budować alternatywne i zacierać ręce, że nie idzie najlepiej, jak to robił przez osiem lat PiS, jest rządem zmarnowanych polskich szans, a ja chcę szanse wykorzystywać" - podkreślił.

Prezes PSL krytykował, że PiS obiecuje, że znajdzie 180-200 mld zł, a po wyborach może okazać się, że tylko tak mówił i nie ma takich możliwości.

"Dla mnie sygnałem, który pokazuje bardzo wyraźnie, że nie ma PiS Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej, a jest PiS z lat 2005-2007 jest aktywność z ostatnich dni pana Antoniego Macierewicza, człowieka który swego czasu wydał mentalną wojnę Wschodowi, a teraz jest gotów wydać wojnę Zachodowi. Proponuje 3 proc. PKB na zbrojenia i chce o 50 tys. zwiększyć polską armię. (...) Łatwo powiedzieć, ale 1 proc. PKB to 17 mld zł, a ja wolę skierować te pieniądze na bardzo ważne cele społeczne" - argumentował.

Zdaniem Piechocińskiego w Polsce potrzebne jest silne centrum, a nie radyklane i antysystemowe środowiska partyjne.

Prezes PSL, wicepremier Piechociński w sobotę w Przysieku wziął udział w kujawsko-pomorskiej konwencji wyborczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • salmonella 2015-10-05 18:47:20
  Ile razy mam powtarzać- prostytutki do burdelu!
 • opad 2015-10-04 19:00:47
  Jak tam inwestycja Jaguara, jak sukcesy w górnictwie? Jedyne na czym wam w PSL zależy to rady nadzorcze w spółkach!!
 • rachmistrz 2015-10-04 10:21:08
  Niepotrzebna skromność.Według mnie dostaniecie nie 12% a 32%.Należy wam się- za całokształt.
 • dioda 2015-10-04 09:22:48
  O co się martwisz, chłopie? POdobno rok temu zasłużenie otrzymaliście ogromne uzasadnione POparcie w wyborach samorządowych i POzwoliło to na nowe POsady Swoim Ludziom!! Teraz znowu POwinniście rowy lizać i załatwić odPOwiednie karty do głosowania!!
 • Obudź_ciemny_lud 2015-10-03 20:39:38
  25 października obudź ciemny lud do myślenia.
 • kzet69 2015-10-03 19:37:25
  Kiedyś chłop był uosobieniem rozsądku, teraz, dzięki PSL stał się uosobieniem... łatwych politycznych obyczajów...
 • agi 2015-10-03 17:55:06
  Boże kochany, w tej naszej Polsce nic się nie zmieni. Głosujcie na Kukiza, tylko jego ludzie są wstanie patrzeć im na ręce. Oni jedni są czymś świeżym i nie odgrzewanym. U Kukiza startuje wielu kandydatów związanych z oceanizacjami pozarządowymi - autentycznych społeczników - głosujcie na takich.
 • miłosnik p. koalcyjnych 2015-10-03 17:27:56
  ja bym posłychał pani byłej wicepremier b. i najpierw cos zrobił dla górnictwa a potem zastanowiłbym sie czy mam moralne prawo kandydowac do sejmu a nie p..rzł o koalicjach panie mizerny w-ceREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA