REKLAMA

Pierwsze posiedzenie rządu z nowym premierem. O czym obradują ministrowie?

  • Autor: PAP/AT
  • 19 grudnia 2017 12:25
Pierwsze posiedzenie rządu z nowym premierem. O czym obradują ministrowie? Mateusz Morawiecki pierwszy raz w roli premiera na posiedzeniu rządu (fot.premier.gov.pl)

We wtorek (19 grudnia) rząd po raz pierwszy obraduje pod przewodnictwem nowego premiera Mateusza Morawieckiego.

• Trwa pierwsze posiedzenie rządu z Mateuszem Morawieckim w roli premiera.

• Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który ma zobligować sądy do orzekania wyższych kar za gwałty.

• Ministrowie omówią także projekt MS reformujący kształcenie funkcjonariuszy Służby Więziennej.

MS chce podwyższenia dolnych granic kar za gwałty. Od 8 lat groziłoby sprawcy gwałtu, którego następstwem jest śmierć ofiary (dziś grozi za to od 5 lat), a od 5 lat - gdy skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu (dziś minimalna kara to 3 lata).

Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem groziłoby od 5 do 15 lat więzienia, albo 25 lat więzienia (dziś - od 5 do 15 lat). Za gwałt na ciężarnej groziłoby od 3 do 15 lat, podobnie za "utrwalanie obrazu i dźwięku ze zgwałcenia" - od 5 do 15 lat (dziś od 2 do 15 lat).

Za zgwałcenie osoby małoletniej groziłoby od 5 lat pozbawienia wolności (dziś od 3 lat), albo 25 lat więzienia (dziś grozi za to do 15 lat). Przy dodatkowo obciążających okolicznościach, jak szczególne okrucieństwo, recydywa, czy doprowadzenie do śmierci, kara będzie odpowiednio zwiększona, aż do dożywocia, bez możliwości zastosowania warunkowego zwolnienia.

Czytaj też: Kiedy zmiany w rządzie? Jest data

Jeżeli sprawca posługuje się w trakcie zgwałcenia nożem lub innym niebezpiecznym narzędziem, ma wówczas odpowiadać jak zbrodniarz. Groziłaby za to kara od 3 do 15 lat więzienia (a nie jak dziś - od 2 lat). Od 5 do 15 lat oraz 25 lat więzienia groziłoby za pozbawienie wolności i torturowanie (dziś od 3 do 15 lat). Zaostrzone zostałyby też kary dla gwałcicieli -recydywistów.

Ministrowie omówią także projekt MS reformujący kształcenie funkcjonariuszy Służby Więziennej. Głównym założeniem jest utworzenie specjalnej uczelni wyższej kształcącej kadry dla SW.

Rząd omówi także projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów i innych ustaw. W projekcie został określony sposób przesyłania, uzupełniania i aktualizacji zgłoszenia oraz sposób uwierzytelniania zarejestrowanego użytkownika Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Ponadto określony został także sposób postępowania podmiotów wysyłających, odbierających i przewoźników w przypadku niedostępności rejestru.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA