REKLAMA

Pierwsze spotkanie podkomisji smoleńskiej z rodzinami ofiar

  • Autor: PAP/JS
  • 14 września 2016 17:21
Pierwsze spotkanie podkomisji smoleńskiej z rodzinami ofiar Wszystkie nowe informacje, które (członkowie podkomisji) zdobyli w ostatnich dniach, będą zaprezentowane jutro (15 września) (fot:commons.wikimedia.org)

• Podkomisja, którą MON powołało w lutym do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, po raz pierwszy spotykała się z rodzinami ofiar.
• W spotkaniu wziął udział minister obrony Antoni Macierewicz.

Przewodniczący podkomisji dr Wacław Berczyński powiedział w ubiegłym tygodniu, że chce przekazać rodzinom wszystko, to, co wie. - To będą po prostu prace komisji. Mamy cztery zespoły. Przewodniczący zespołów przedstawią swoje dokonania i zamierzenia - zapowiedział Berczyński.

Paweł Deresz, wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz, powiedział przed spotkaniem dziennikarzom, że jest bardzo ciekaw, "jakie go czekają niespodzianki". Dodał, że liczy na coś nowego, bo - jak zwrócił uwagę - "komisja pracuje już dosyć długo i najwyższy czas, by powiedzieć: sprawdzam".

- Chciałbym uzyskać odpowiedź, czy komisja badała już wrak, czy komisja była już w Smoleńsku i zlokalizowała tam wszystko; czy komisja spotkała się z naocznymi świadkami katastrofy; czy komisja zamierza współpracować ze stroną rosyjską, a jeżeli, to w jaki sposób; czy komisja nawiązała już kontakt z holenderskim eurodeputowanym, który ma się zająć badaniem katastrofy smoleńskiej z ramienia Unii Europejskiej - mówił Deresz.

Odnosząc się do ekshumacji ciał ofiar katastrofy, Deresz powiedział, że prokuratura chce, "sprawdzać coś, co jest oczywiste - że były błędy, bałagan, że z dokumentacją jest nie tak, jak być powinno". - Osobiście muszę się zgodzić z tym, bo w Polsce obowiązuje prawo, a ja tego prawa chcę przestrzegać, ale wydaje mi się że moglibyśmy znaleźć środek - ocenił. Jego zdaniem, można by ekshumować ciała tych osób, których bliscy wyraża na to zgodę.

W czwartek kolejne szczegóły

- To było spotkanie, które przedstawiło przebieg prac komisji - co dotychczas zrobili, na jakich materiałach bazują, jakie mają plany. Trwało to dość długo, a nic konkretnego z tego na dzień dzisiejszy nie wynika. Jutro mamy się dowiedzieć o jakichś konkretnych faktach, wydarzeniach, które mają pokazać nam nowe oblicze tej sytuacji - powiedział dziennikarzom Maciej Komorowski, syn wiceszefa MON Stanisława Komorowskiego, który zginął pod Smoleńskiem.

Jak ocenił, rodzinom nie przedstawiono niczego konkretnego, ani nowego. Komorowski poinformował, że przed pierwszą konferencją prasową podkomisji, która jest zaplanowana na czwartek na godz. 12, rodziny zaproszono na kolejne spotkanie o godz. 10.30.

Wnuk Anny Walentynowicz, Piotr Walentynowicz, powiedział, że na spotkaniu zaprezentowano zakres prac, których podkomisja się podjęła.

- Dowiedzieliśmy się rzeczy, o których generalnie, jak się interesowaliśmy od samego początku, to mieliśmy o nich pojęcie, świadomość. Jedynie teraz na podstawie dokumentów, które były ukrywane przed wszystkimi możliwymi oczyma, poznaliśmy skalę tych uchybień, nieprawidłowości, która jest wręcz przerażająca - powiedział Walentynowicz.

- Wszystkie nowe informacje, które (członkowie podkomisji) zdobyli w ostatnich dniach, będą zaprezentowane jutro (15 września -red) - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA