REKLAMA

Pierwsze w nowym roku posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Co tematem?

  • Autor: PAP/JS
  • 05 stycznia 2017 16:04
Pierwsze w nowym roku posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Co tematem? 2 stycznia przewodniczący Rady Krzysztof Czabański poinformował, że do RMN wpłynęło jak na razie 8 ofert w konkursie na nowego prezesa Polskiego Radia (fot.wikimedia.org/Mohylek )

Na najbliższy wtorek, 10 stycznia, na godz. 12 zaplanowano posiedzenie Rady Mediów Narodowych, podczas którego ma m.in. zostać przyjęte stanowisko do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia ws. tzw. małej ustawy medialnej.

Wtorkowe posiedzenia Rady będzie pierwszym w tym roku. Z harmonogramu posiedzenia wynika, że jednym z punktów obrad będzie przyjęcie stanowiska ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 r. dotyczącego tzw. małej ustawy medialnej.

We wtorek RMN ma także przyjąć harmonogram konkursu na prezesa Polskiego Radia. 2 styczniaprzewodniczący Rady Krzysztof Czabański poinformował PAP, że do RMN wpłynęło jak na razie 8 ofert w konkursie na nowego prezesa Polskiego Radia. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do połowy lutego. Zgodnie z regulaminem konkursu na nowego prezesa Polskiego Radia oferty można było składać do końca 2016 roku.

"Do RMN wpłynęło 8 zgłoszeń w tym konkursie. Kolejne zgłoszenia mogą jednak nadejść jeszcze za pośrednictwem poczty, będzie tu decydowała data stempla pocztowego" - powiedział PAP Czabański. Jak dodał, ze względu na "terminy pocztowe" ostateczna liczba złożonych ofert powinna być znana do połowy stycznia. "Z tego powodu dopiero w drugiej połowie miesiąca Rada przystąpi do analizowania złożonych ofert" - mówił Czabański.

Obecnie funkcję prezesa Polskiego Radia pełni Barbara Stanisławczyk-Żyła, która została powołana na to stanowisko 8 stycznia 2016 r. przez ówczesnego szefa MSP Dawida Jackiewicza.

Powołane mają zostać też rady programowe: w TVP oraz Polskim Radiu, a także: w Telewizji Gdańsk, Radiu Gdańsk, Telewizji Bydgoszcz, Radiu PiK, Telewizji Gorzów Wielkopolski oraz Radiu Zachód.

13 grudnia Trybunał Konstytucyjny zajmował się połączonymi wnioskami RPO oraz Nowoczesnej ws. przepisów tzw. małej ustawy medialnej. Zgodnie z nią m.in. mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

TK uznał, że część przepisów tej ustawy jest niekonstytucyjna. W orzeczeniu wskazano, że wyłączenie KRRiT z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia i przyznanie tego uprawnienia ministrowi skarbu jest niezgodne z konstytucją. Jednocześnie TK orzekł, że przepisy dotyczące skrócenia kadencji zarządów i rad nadzorczych w TVP oraz Polskim Radiu, a także przepisy odnoszące się do wyłączenia procedury konkursowej przy wyborze władz mediów publicznych są zgodne z konstytucją.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji - zwaną małą ustawą medialną - Sejm uchwalił 30 grudnia 2015 r. Nowelizacja obowiązywała do końca czerwca 2016 r. Przed końcem czerwca Sejm uchwalił tzw. "pomostową" ustawę medialną, powołującą Radę Mediów Narodowych. Ustawa ta zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu (co wprowadziła mała ustawa medialna). Zgodnie z tą ustawą to Rada Mediów Narodowych powołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.

Po wyroku TK szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (PiS) ocenił, że to orzeczenie odnosiło się do sytuacji prawnej, która jest już przeszłością.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA