REKLAMA

Pierwszy dzień XXIV posiedzenia Sejmu. Wszystko rozstrzygnie się w południe

  • Autor: GP
  • 11 stycznia 2017 08:08
Pierwszy dzień XXIV posiedzenia Sejmu. Wszystko rozstrzygnie się w południe Sejm RP. W środę rano posłowie opozycji wciąż przebywali na Sali Plenarnej. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

• Sejm ma zacząć pracę w środę (11 stycznia) dokładnie w południe.
• Przewidywane są czytania i sprawozdania w tym projekty zmian w Prawie ochrony środowiska oraz nowe prawo - Ustawa o sołtysach i radach sołeckich.
• Senat będzie zajmował się budżetem 2017. To projekt, który opozycja uważa za nielegalnie oddany do izby wyższej.

Sejm zaczyna pracę w 2017 roku od posiedzenia, które będzie sprawdzianem dla posłów, zwłaszcza dla większości i opozycji. Do wtorku (10 stycznia) liderom politycznym nie udało się wypracować porozumienia w sprawie obecności opozycji w Sali Plenarnej.

Platforma planuje blokadę mównicy, na co PiS jest gotowe i przygotowało na ewentualne obrady Salę Kolumnową.

Na dzień pierwszy w planie posiedzenia są cztery pierwsze czytania, oraz dwa sprawozdania. Obrady mają zacząć się równo w południe.

Sejm

Sejm wysłucha pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. To propozycja zmian przepisów autorstwa MON. Dalej poseł Wojciech Skurkiewicz (PiS) przedstawi projekt zmian w prawie, zmian ustawy Prawo ochrony środowiska.

Po tym punkcie ma odbyć się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Więcej o tym projekcie przeczytasz tutaj. Tę propozycję będzie przedstawiał poseł Piotr Zgorzelski (PSL).

Przedostatnim punktem posiedzenia jest projekt ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Na koniec zostanie przedstawione posłom sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2015 r.

Cały dzień będą pracować komisje i podkomisje.

Senat

Odbędzie się też debata i głosowania nad budżetem 2017. To w izbie wyższej. Marszałek Stanisław Karczewski nie wykluczył, że skoro komisja finansów publicznych Senatu nie zarekomendowała do ustawy budżetowej poprawek, senatorowie zostawią ją w jej obecnej postaci. Ta prognoza senatora padła w Polskim Radiu, w poranek 11 stycznia.

To ustawa, która nie powinna, zdaniem opozycji, trafić do Senatu. Była głosowana w Sali Kolumnowej 16 grudnia, gdy zaczął się kryzys parlamentarny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA