REKLAMA

Piotr Gliński: Za dwa lata zbudujemy większość konstytucyjną

 • Autor: PAP/AT
 • 06 września 2017 08:47
Piotr Gliński: Za dwa lata zbudujemy większość konstytucyjną Polska była i jest państwem katolickim - powiedział wicepremier (Piotr Gliński, fot. facebook/Piotr Gliński)

Polacy nie zgodzą się na dopuszczenie do władzy donosicieli i ulicznych nienawistników. Złe emocje nie uzdrowią Polski - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

• Większość konstytucyjną zbudujemy za dwa lata w normalnym trybie wyborczym - powiedział Piotr Gliński.

• Obiecywaliśmy społeczeństwu sensowną zmianę i jej konsekwentnie dokonujemy - dodał.

• Pytany o to, co rząd chce zrobić w polityce historycznej odparł, że trzeba opowiedzieć światu historię o Polsce.

• Skomentowała też postać Lecha Wałęsy, który jest - w opinii wicepremiera - elementem kultury popularnej o zasięgu globalnym.

Na sugestię dziennikarza "Rzeczpospolitej", że przy obecnych sondażach PiS mogłoby mieć większość konstytucyjną, gdyby doszło do przyspieszonych wyborów, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. odpowiedział: "Większość konstytucyjną zbudujemy za dwa lata w normalnym trybie wyborczym".

"Nasze środowisko jest spokojne o przyszłość dla Polski, choć to wymaga zawsze ciężkiej pracy i pokory. Wiemy o tym i wiemy też, że Polacy nie zgodzą się na dopuszczenie do władzy donosicieli i ulicznych nienawistników. Złe emocje nie uzdrowią Polski. Obiecywaliśmy społeczeństwu sensowną zmianę i jej konsekwentnie dokonujemy" - dodał.

Wicepremier pytany o to, czy dla niego prawdziwym symbolem "Solidarności" był śp. Lech Kaczyński, Gliński odpowiedział, że Lech Kaczyński jest "postacią ważną dla S i dla polskiej polityki ostatnich czterech dekad", a także "najlepszym polskim prezydentem po 1989 roku, świetnym prezydentem Warszawy".

Czytaj też: PiS może osiągnąć 50 proc. poparcia

Natomiast Lech Wałęsa jest - w opinii wicepremiera - "elementem kultury popularnej o zasięgu globalnym".

"Czy Myszka Miki jest słusznie częścią kultury? Jest i już. Z Wałęsą też tak wyszło, choć pewnie inni szatani byli tam czynni. Młody robotnik mógł być przemielony przez system. Żyłem w PRL-u i nie będę oceniał, czy młody Wałęsa był dobry czy zły. Był trybikiem w maszynie, która miażdżyła miliony. Ale możemy oceniać późniejsze działania Wałęsy i to, jak daje się wykorzystywać we współczesnej walce politycznej. Wałęsa to taka znana na świecie Myszka Miki, która bezwzględnie jest obecnie wykorzystywana w polityce wewnętrznej i również zagranicznej przeciwko rządowi RP" - ocenił minister.

Gliński pytany był również w "Rzeczpospolitej" o to, co rząd chce zrobić w polityce historycznej. Wicepremier odparł, że trzeba opowiedzieć światu historię o Polsce, ponieważ - jego zdaniem - "nie jest ona znana, co pokazuje ów zakłamany przekaz w Domu Historii Europejskiej".

"Tam nie ma Polskiego Państwa Podziemnego. Tam przesiedleńcy są pokazywani głównie poprzez niemieckie ofiary wojny. Sprawcy stają się ofiarami. I to nasze stanowisko nie wynika oczywiście z żadnych kompleksów czy nadmiernej hardości, jak próbują insynuować nasi polityczni przeciwnicy w kraju i za granicą. To jest po prostu nasz obowiązek wobec Polski, wobec przeszłych, dzisiejszych i przyszłych pokoleń Polaków. To jest także zwykła, normalna prawda historyczna. Bo, tak na marginesie, my wierzymy, że prawda istnieje" - powiedział Gliński.

Wicepremier pytany również o to, jak będzie zmieniać się Muzeum II Wojny Światowej, odpowiedział, że stopniowo będzie zmieniać ekspozycja, ponieważ - w jego opinii - "tam są niedopuszczalne manipulacje".

"Nie ma postaci ojca Kolbe. Irena Sendlerowa jest schowana gdzieś za hydrantem. Rotmistrz Pilecki pokazany skromniutko, nie istnieje określenie +żołnierze wyklęci+" - wymienił Gliński.

Dodał, odnosząc się do tego, o czym pisał prof. Jan Żaryn, że na ekspozycji prawie nie ma polskiego Kościoła

"Polska była i jest państwem katolickim. Rola Kościoła podczas wojny była niezmiernie istotna, także dla wspierania narodu i poszczególnych jednostek w okresie najcięższej próby. A i po wojnie bez wsparcia Kościoła nie przetrwalibyśmy chyba PRL-u. Przyznają to chyba wszyscy, także niewierzący. I można to wymazać z historii? Przemilczeć w istocie w instytucji muzealnej zbudowanej w Polsce za pół miliarda złotych?" - mówił Gliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • RomanKafel 2017-09-06 20:08:10
  PIeniedzy braknie???? Jakim cudem???? czego bogdan bie wie , pieniadze Banksterzy robia z niczego.... Tak z niczego i pozyczaja rzadom na procent. Jak braknie to sie pozyczy ,,kazdy pieniadz powstaje majac parytet dlugu! Nie wiedziales>????? do szkolki..cielaki! Panei Glinski....KOnstytucja zebny byla Konstytucja a nie konstytutka...MUSI zawierac pare pojec, ktorych obecna nie zawiera. 1.CO to za panstwo Panstwo Polskie. 2.CO to jest Narod Polski- do ktorego nakezy jego Panstwo 3. Kto jest Suwerenen w Panstwie Polskim. 4. Kto to jest Polak i jaka jest roznica pomiedzy Polakiem a Obywatelem Polski. 5. Jakie prawa i przywileje przynaleza Narodowi Polskiemu i Polakom w swoim panstwem i czym te roznia sie od praw Obywateli Polski. 6. Jaki ustroj jest Ustrojem Konstytucyjnym Polski. 7.Jesli Polska ma byc panstwem demokratycznym, zatem cala wladza pochodzi od Narodu- Suwerena , a jej poszczegolne galezie musza pochodzic z wyborow Powszechnych , Rownych, Tajnych i Bezposrednich wybranych z zachowaniem praw czynnych i biernych i wiekszoscia kwalifikowana. Wszystkie tzn, Ustawodawcza- parlament , senat i samorzad! Sadownicza- sedziowie i Lawy Przysieglych Obywateli Wykonawcza- czyli Prezydent wybierany oprzez caly Narod!- ktory powoluje rzad..jaki musi uzyskac akceptacje Sejmu.
 • Mieszko 2017-09-06 17:48:02
  Do kornik pisiorek: Tym Misiewiczem kiedyś się udusisz
 • bogdan 2017-09-06 10:34:38
  jak będzie światowa koniunktura gospodarcza. Bo jak nie , to Wam braknie na własne pensje. I tyle.
 • kornik pisiorek 2017-09-06 09:03:48
  Niedoczekanie wasze!!! Chcecie rozmontowywać demokrację, niszczycie sojusze, instrumentalnie traktujecie religię chociaż działacie wbrew jej przykazaniom, wstawiacie swoich Misiewiczów gdzie się da, zadłużacie kraj. Reasumując - szkodzicie Ojczyźnie!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA