REKLAMA

Piotrowicz (PiS): zaprowadzamy ład konstytucyjny w Polsce

 • Autor: PAP
 • 02 grudnia 2015 20:11
Piotrowicz (PiS): zaprowadzamy ład konstytucyjny w Polsce Stanisław Piotrowicz (fot. Facebook)

My zaprowadzamy ład konstytucyjny w Polsce, a Trybunał Konstytucyjny zadziałał ostatnio na zlecenie PO - mówił w środę w Sejmie poseł PiS Stanisław Piotrowicz debacie poprzedzającej wybór sędziów TK. Jego zdaniem to opozycja nie zamierza szanować porządku konstytucyjnego.

"Jeżeli ktoś miał jeszcze wątpliwości, czemu miał służyć czerwcowy zamach PO i PSL na Trybunał Konstytucyjny, to od wczoraj ma niezbite dowody na zawłaszczenie TK przez PO. Zmierzało to do zablokowania reform, do przeprowadzenia których Polacy zobowiązali Prawo i Sprawiedliwość" - mówił poseł PiS, którego słowa były przerywane okrzykami "precz z komuną" dobiegającymi z ław opozycji.

Piotrowicz kontynuował swą wypowiedź zwracając się do opozycji. "Mówiliście państwo o trójpodziale władzy, o autonomii tych władz. Postanowienie TK z 30 listopada, wydane w niespotykanym, ekspresowym tempie, na żądanie i zlecenie Platformy Obywatelskiej, ukazało tożsamość TK z PO" - oświadczył.

Nawiązał w ten sposób do tego, że TK wystąpił do Sejmu, by powstrzymał się od "wszelkich działań zmierzających do wyboru" nowych 5 sędziów TK - do czasu wydania wyroków wobec ustawy o TK oraz jej nowelizacji, które będą badane 3 i 9 grudnia.

"Bezprecedensowe orzeczenie, ingerujące w autonomię najwyższej izby - Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, wzywające Sejm do odstąpienia od tego, co czynić na mocy konstytucji winien - to jest wkroczenie w autonomię wysokiej izby. To jest złamanie podstawowych zasad konstytucji. Państwo tego nie dostrzegacie" - powiedział Piotrowicz.

Według niego, "nie ma cienia wątpliwości", że ostatnie wydarzenia pokazują, iż opozycja nie zamierza szanować porządku konstytucyjnego. "Ograniczacie się do sloganów i wywijania konstytucją. My zaprowadzamy ład konstytucyjny w państwie" - mówił Piotrowicz, co wywołało głośny śmiech w ławach opozycji.

"Mamy przyzwolenie rodaków. Polacy zaczepiają nas na ulicach i oczekują od nas zdecydowanych działań, bo widzą, że przez 8 lat nie realizowano interesów państwa polskiego. Nie realizowano interesów Polaków. Dlatego odebrali prawo dalszego sprawowania władzy Platformie Obywatelskiej i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Żeby nie być gołosłownym: to właśnie po tych wydarzeniach, kiedy tak państwo stajecie jako hipokryci w obronie Trybunału Konstytucyjnego, notowania Prawa i Sprawiedliwości wzrosły w społeczeństwie. Społeczeństwo domaga się od nas zdecydowanego, twardego realizowania programu i od realizowania programu nie odstąpimy" - zakończył poseł PiS.

Po jego wystąpieniu głos zabrał szef klubu PO Sławomir Neumann, który zwrócił się z wnioskiem formalny o przerwę, by jak mówił, poseł Piotrowicz "ochłonął trochę". Zdaniem Neumanna politykom PiS "w głowie się nie mieści trójpodział władzy", ocenił też, że PiS obraża Trybunał Konstytucyjny i obraża PO. Podkreślał, że w przeszłości kandydatami zgłaszanymi do TK przez Platformę nie byli jej posłowie czy senatorowie - a wśród zgłoszonych obecnie przez PiS do TK osób, jest jeden obecny poseł tej partii i jeden jej były senator.

Szef klubu PO - nawiązując do wystąpień w Sejmie posłanki Platformy Henryki Krzywonos-Strycharskiej oraz posła Piotrowicza - powiedział, że Platformę reprezentuje legenda "Solidarności". "A wasza legenda, to prokurator stanu wojennego" - dodał Neumann zwracając się do posłów PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • sas 2015-12-02 23:16:49
  temu sukinsynowi patrzy z gęby sadysta, oprawca i kat. Takich właśnie będzie miała Polska rządzących, ale niech wyborców którzy wybrali to bydło piekło pochłonie.
 • Co_nam_PIS_DA 2015-12-02 22:59:18
  Widać od razu prymusa Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu z Podkarpacia. Dobra szkoła tow. Kruczka - przy nim Gierek to był intelektualista. Podręcznikowy przykład działacza partyjnego, nie ważna ideologia, ważna władza.
 • życie 2015-12-02 22:50:28
  Z punktu logicznego Trybunał Konstytucyjny będzie w czwartek 03.12.2015roku rozpatrywać sprawę w swojej sprawie, w pewnym sensie absurd w kraju demokratycznym.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA