REKLAMA

PiS chce filmów o bohaterach. Kary za "polskie obozy śmierci"

 • Autor: PAP
 • 21 października 2015 14:35
PiS chce filmów o bohaterach. Kary za "polskie obozy śmierci" Złożymy projekt przewidujący wprowadzenie kary grzywny lub więzienia za publiczne używanie stwierdzenia "polskie obozy śmierci" – zapowiedział Błaszczak. Fot. facebook.com

Dokończenie budowy Muzeum Historii Polski, stworzenie Centrum Historii Współczesnej Polski, finansowanie produkcji filmowych "pokazujących bohaterów" oraz złożenie projektu wprowadzającego kary za publiczne używanie stwierdzenia "polskie obozy śmierci" - zapowiedzieli politycy PiS.

W izbie pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie politycy PiS przedstawili działania jakie zamierzają podjąć w dziedzinie polityki historycznej.

Prawda o przeszłości

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że po wyborach jego partia złoży projekt przewidujący wprowadzenie kary grzywny lub więzienia za publiczne używanie stwierdzenia "polskie obozy śmierci".

Zadaniem władz państwowych jest pokazywanie prawdy na temat przeszłości narodu i kraju - podkreślił.

Projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i Kodeksu karnego przewidującym wprowadzenie kary grzywny lub więzienia do 5 lat za publiczne używanie stwierdzenia o "polskich obozy śmierci" trafił do Sejmu w 2013 roku. W styczniu 2014 r. odbyło się pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu. Projekt skierowano do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach.

Jako przestępstwo miałyby być ścigane z urzędu przez prokuraturę. Projekt zakładał, że karane byłoby również oskarżanie o udział w masowych zbrodniach przez "polskie, niepodległościowe, niekomunistyczne, podziemne formacje i organizacje Polskiego Państwa Podziemnego".

Historia według PiS

Polityka historyczna powinna być prowadzona w sposób bardzo aktywny, stąd muzea, również produkcje filmowe pokazujące bohaterów. Jest czymś skandalicznym, że film pokazujący rotmistrza Pileckiego musiał być robiony za pieniądze pochodzące ze zbiórki obywatelskiej. To się tyczy także produkcji, które dotyczą pokazywania Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców, dlatego, że chronili Żydów. Film na temat męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów powinien być jedną z większych ekranizacji zrealizowanych przez państwo polskie - powiedział Błaszczak.

Prof. Jan Żaryn, kandydat PiS na senatora, ocenił, że z jednej strony "instytucje państwa polskiego, które z definicji w swoich kompetencjach powinny prowadzić polską politykę historyczną, albo dają nieprawdziwy, zmanipulowany przekaz, że nie są do tego powołane", a z drugiej strony "widzimy, że państwo polskie wspiera finansowo inicjatywy, które wpisują się de facto w antypolonizm".

Tak nie można - dodał.

Żaryn zapowiedział, że rząd, którym kierowałby PiS, będzie chciał zakończyć budowę Muzeum Historii Polski.

Z kolei warszawski radny i kandydat PiS na posła Filip Frąckowiak przedstawił ideę budowy muzeum Centrum Historii Współczesnej Polski po 1945 roku.

Miałoby pokazywać dlaczego i jak Polska znalazła się po złej stronie "żelaznej kurtyny", w cieniu Stalina i komunizmu, rządzona przez agentów sowieckich. To miejsce będzie pokazywało kto zasługuje na miano bohaterów w walce o niepodległość, a kto na miano zdrajcy - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Iwona 2015-11-02 01:31:12
  Strona "Polish Media Issues" na Facebooku juz od dziesieciu lat walczy oszczerstwa w rodzaju "Polish camps." Bardzo czesto odnosimy sukcesy. Prosze nas wspierac!
 • Vimala 2015-10-31 18:59:55
  brawo za pomysł ustawy i karanie za 'polskie obozy śmierci'. To były niemieckie i to oni mordowali!!!!
 • jimpres1@mac.com 2015-10-31 17:42:28
  Określenie "polski obóz śmierci" jest niezgodny ze stanem faktycznym i obraźliwe. Niemieccy naziści utworzyli obozy koncentracyjne na okupowanych ziemiach polskich. Obozy nie były Polską, jak mowią z komentarzy. Proszę poprawić błąd.
 • Zunrin 2015-10-21 17:25:50
  Jak szły setki milionów złotych na MHŻP, to wszystko grało, ale już każda złotówka na Muzeum Historii Polski jest zła? Ojkofobia w czystej postaci.
 • ... szkoda słów... 2015-10-21 15:47:19
  Jakie kary za polskie obozy śmierci - nagrody NIKE się należą, za demaskowanie zbrodni krwiożerczych Polaków...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA