REKLAMA

PiS chce zmian w Karcie Polaka - możliwości uzyskania obywatelstwa po roku

  • Autor: PAP
  • 25 listopada 2015 18:18
PiS chce zmian w Karcie Polaka - możliwości uzyskania obywatelstwa po roku Traktowanie posiadaczy Karty Polaka na zasadach zbliżonych do polskich obywateli (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Traktowanie posiadaczy Karty Polaka na zasadach zbliżonych do polskich obywateli i możliwość uzyskania obywatelstwa po roku przez tych, którzy chcą w Polsce zamieszkać - takie zmiany w ustawie o Karcie Polaka przedstawił szef komisji łączności z Polakami Michał Dworczyk (PiS).

Przedstawiając propozycje zmian na środowym posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Dworczyk zastrzegł, że są to na razie tylko założenia na etapie prac przedlegislacyjnych. Jak mówił, chciałby, by inicjatywę w sprawie nowelizacji ustawy podjęła cała komisja. Członkowie komisji otrzymali opis zmian, projekt zmian w ustawie o Karcie Polaka mają otrzymać wkrótce.

Karta Polaka ma pomagać w sytuacjach kryzysowych

Dworczyk proponował, by w projekcie noweli znalazły się zapisy pozwalające na traktowanie posiadaczy Kart Polaka na zasadach zbliżonych do obywateli polskich. "Dzięki temu tworzymy m.in. podstawę prawną do tego, by w sytuacjach tak dramatycznych, jak mieliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, można było przeprowadzić ewakuację z Donbasu, a potem udzielać długoterminowej pomocy, jak w przypadku obywateli RP" - tłumaczył.

Wśród zaproponowanych zmian znalazła się możliwość uzyskania obywatelstwa polskiego przez posiadaczy Karty Polaka, którzy chcieliby osiedlić się w Polsce. "Takie osoby mogłyby po roku uzyskać polskie obywatelstwo, a w międzyczasie, oczywiście, w zależności od możliwości budżetowych państwa polskiego i uchwalonego na dany rok budżetu, ubiegać się o pomoc w zaadaptowaniu się w Polsce, dopłaty do wynajmu mieszkania, kursy doszkalające itd." - mówił przewodniczący komisji.

Podczas posiedzenia wybrano dwóch wiceprzewodniczących, którzy uzupełnią skład prezydium komisji. Wiceszefami zostali Małgorzata Gosiewska i Artur Górski. W prezydium obok Dworczyka jako przewodniczącego zasiadają też Leonard Krasulski (PiS), Wojciech Ziemniak (PO) i Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15).

Od 29 marca 2008 r. - dnia wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka - do 15 maja 2014 r. polskie urzędy konsularne przyjęły ok. 140 tys. wniosków o Kartę Polaka. Wnioskodawcy odebrali 110 tys. Kart Polaka. Najwięcej wniosków (ok. 63 tys.) złożono na Białorusi, na Ukrainie (ok. 60 tys.), w krajach bałtyckich (m.in. na Litwie 5917, na Łotwie 1562). Na terytorium Federacji Rosyjskiej złożono 3665 wniosków, a w Kazachstanie - 1828.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA