REKLAMA

PiS chce zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Ekspresowo

  • Autor: GP
  • 13 listopada 2015 11:45
PiS chce zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Ekspresowo Mała sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego (fot. Bartłomiej Cacko, trybunal.gov.pl)

Klub poselski Prawa i Sprawiedliwości złożył w sejmie nowy projekt nowelizacji. Jej celem jest szybka zmiana ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Możliwe, że proponowane zmiany zostaną przegłosowane jeszcze dzisiaj.

Sprawa nabrała rozgłosu, gdy prezydent Andrzej Duda nie zdecydował się przyjąć ślubowania pięciu sędziów Trybunału, wybranych jeszcze przed wyborami. Wybór jest, w ocenie prezydenta i PiS dyskusyjny, bo dokonano go w pośpiechu gdy większość parlamentarną miała PO i PSL.

Poważne wątpliwości wobec działań pana prezydenta Dudy zgłosił Jerzy Stępień, znany polski prawnik, były sędzie TK, senator I i II kadencji parlamentu. Ostrzega on, że obstrukcja w wykonaniu głowy państwa może sparaliżować działanie, ważnej państwowej instytucji jaką jest TK.

Nowelizacja ustawy, a skład Trybunału

Przeprowadzenie nowelizacji ustawy może zmusić sędziów do złożenia dymisji. Taka sytuacja byłaby przyczynkiem do wyboru nowego składu Trybunału przez obecną większość parlamentarną.

TK jest w polskim systemie prawnym odpowiedzialny za orzekanie zgodności ustaw i prawa z Konstytucją. Rozstrzyga też o kompetencjach jakie przysługują innym konstytucyjnym instytucjom – w tym parlamentowi, rządowi, prezydentowi. Od jego interpretacji zależy wykonywanie ustaw i rozporządzeń. Jest częścią władzy sądowniczej w Polsce.

Zgodnie z art.190 Konstytucji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Jego skład to piętnastu sędziów, wybieranych na dziewięcioletnia kadencję, która jest liczona indywidualnie, dla każdego wybranego sędziego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA