REKLAMA

PiS forsuje projekt o likwidacji BOR. Opozycja: Mamy za dużo służb o charakterze policyjnym

 • Autor: AW/PAP
 • 09 listopada 2017 11:41
PiS forsuje projekt o likwidacji BOR. Opozycja: Mamy za dużo służb o charakterze policyjnym Zdaniem PiS zmiany w BOR to kolejna reforma, która ma poprawić bezpieczeństwo Polaków (fot. bor.gov.pl)

W czwartek w Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu o powołaniu nowej formacji. - Jesteśmy przekonani, że Służba Ochrony Państwa spełni zadanie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa obywateli naszego kraju – podkreślił w czwartek (9 listopada) poseł PiS Arkadiusz Czartoryski. W Sejmie procedowany jest projekt ws. powołania Służby Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Opozycja jest przeciwna projektowi.

• Zdaniem posła PiS najwyższy czas, aby podjąć prace legislacyjne związane z powołaniem Służby Ochrony Państwa.

• Klub PO zawnioskował o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu, Kukiz'15 jest za dalszą pracą w komisji.

• Poseł PSL ocenił, że w Polsce jest zbyt dużo służb specjalnych o charakterze policyjnym.

 

"Powinniśmy wyjść naprzeciwko tym zagrożeniom, które są bardzo blisko, tuż za granicami naszego państwa i efektywnie na nie odpowiedzieć. Jesteśmy przekonani, że nowa służba o ochronie państwa, która kompleksowo będzie zajmowała się bezpieczeństwem obywateli kraju, (…) spełni te zadania" - powiedział w Sejmie Arkadiusz Czartoryski .

Czartoryski zwrócił uwagę, że zmiany w BOR to kolejna reforma, która ma poprawić bezpieczeństwo Polaków. "Cała grupa nowelizacji ma jeden cel: poprawa bezpieczeństwa Polaków. W kontekście tego, co się dzisiaj dzieje na świecie, a zwłaszcza w Europie. Praktycznie nie ma tygodnia, nie ma dnia, żebyśmy nie byli informowani o najróżniejszych wydarzeniach związanych z zamachami terrorystycznymi, związanych z brutalnymi atakami na przypadkowych obywateli państw europejskich" - mówił.

W myśl projektu nowa formacja będzie zajmowała się ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa.

- W Biurze Ochrony Rządu należy wprowadzić działania naprawcze, ale nie ma potrzeby tworzenia nowej służby - ocenił poseł Zbigniew Sosnowski (PSL) podczas debaty nad projektem o powołaniu Służby Ochrony Państwa.

Poseł PSL ocenił, że w Polsce jest zbyt dużo służb specjalnych o charakterze policyjnym. "W ramach obecnej formacji BOR należy wprowadzić w miarę szybko działania naprawcze, lecz absolutnie bez potrzeby tworzenia nowej służby" - powiedział Sosnowski.

"Zmieniające się zagrożenia dla bezpieczeństwa osób i obiektów o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa, w tym zagrożenia o charakterze terrorystycznym, wymagają dostosowania do ich realizacji adekwatnych metod, działań ochronnych oraz rozpoznawczych" - dodał.

Jego zdaniem nie do zaakceptowania jest nadanie nowej formacji uprawnień z zakresu czynności dochodzeniowo-śledczych. "Tworzy się wprost nową służbę specjalną, której zadania mają się nijak do ochrony najważniejszych osób w państwie. Nowa służba specjalna wkomponuje się w niezdrową rywalizację już istniejących służb specjalnych, a ministrom stworzy dodatkowy instrument walki o wpływy w służbach specjalnych" - powiedział Sosnowski.

Przedstawiciel ludowców przypomniał, że PiS rządzi dwa lata i - jak dodał - nie zdążył jeszcze naprawić zaniedbań w BOR. "Czas skończyć z fałszywą propagandą. Dwa lata to był wystarczający czas, kiedy można było to wszystko zmienić. Dziś przykrywacie swoją nieudolność" - ocenił poseł PSL.

Klub PO zawnioskował o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu o Służbie Ochrony Państwa. Zdaniem Marka Biernackiego (PO) SOP to "formacja wzorowana chyba na rosyjskim pomyśle Federalnej Służby Ochrony".

"W odróżnieniu od Biura Ochrony Rządu ma mieć uprawnienia do prowadzenia pracy operacyjno-rozpoznawczej na wzór służb specjalnych i stosowania szeroko rozumianej kontroli operacyjnej, a zwłaszcza podsłuchów i inwigilacji" - powiedział Biernacki.

W jego ocenie BOR to instytucja, która "funkcjonowała dobrze w demokratycznym państwie polskim". "Oficerowie BOR służyli Polsce i w kraju, i za granicami. Ginęli w Iraku i w Smoleńsku. Możny było ich spotkać w Afganistanie na misjach" - powiedział poseł PO.

W imieniu swojego klubu złożył wniosek o odrzucenie projektu.

Z kolei Klub Kukiz'15 jest za skierowaniem rządowego projektu o Służbie Ochrony Państwa do dalszych prac w komisji - oświadczył poseł tego ugrupowania Bartosz Józwiak.

"Podzielone są zdania, czy BOR funkcjonował prawidłowo, ponieważ fakty wskazują inaczej; w ostatnich latach BOR był krytykowany" - wskazał Józwiak.

"Wydaje się, że te zmiany - zwiększenie uprawnień, zwiększenie finansowania, zatrudnienia - można wprowadzić nowelizacją ustawy o BOR i utrzymać tą nazwę. Ja do nazw służb nie mam przywiązania; ważne, żeby tak naprawdę spełniały zadania, do których są powołane" - dodał Józwiak.

Poseł zwrócił uwagę, że w projekcie ustawy jest jeden "kruczek", który - jak mówił - pozwala na dokonanie zmian personalnych. "Likwidując jedną służbę i powołując drugą służbę, mamy dość gładką możliwość wymiany kadr. Oczywiście uważam, że w pewnym zakresie prawo do kształtowania kadr w służbach jest prawem rządzących" - dodał.

"Ustawa jest bardzo rozległa, liczy ponad 600 stron; my, jako klub Kukiz'15, uważamy, że powinniśmy ją skierować do dalszych prac w komisji i wtedy będziemy się zastanawiać nad poszczególnymi rozwiązaniami" - powiedział Józwiak.

Według projektu nowa formacja będzie zajmowała się ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa. W SOP, która ma mieć uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, będzie pracować 3 tys. osób (w BOR jest ponad 2 tys. etatów).

Zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych. Służba ta ma realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom: przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, czci i nietykalności cielesnej, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów (z wyłączeniem, dotyczących tych obiektów, przestępstw przeciwko ochronie informacji), a także określonym typom przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy i pracowników.

--

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Madera 2017-11-10 08:20:35
  Wasza bezczelność nie ma granic.Wy widzicie ,że służb jest za dużo ? Ale nie widzicie,że takie służby mogłyby oczyścić państwo bez problemu z BANDYTÓW?! Tylko,że policjantowi nie chce nawet się wyjść zza biurka....15 lat walczę z melinami ale nie walczy policja, zmieniali komendantów ale nie handlarza metanolem, alkoholem, tytoniem i papierosami....jest ich jak "mrówków" ale jak widzą przestępstwo to odwracają oczy w stronę przeciwną i noga na gaz. Błaszczaka albo was wypieprzyć na zbity ryj , następca przyjdzie i będzie płakał,że nie ma kim przestępców łapać ....wy gnoje, ludzie znają już Wasze zagrywki, a za chwilę będzie wasz sukces, bo służby coś robią, nowe! Was skazać i to wszystkich bez wyjątku i tak się stanie, kto nie ucieknie....ale i ci co uciekną, już nigdy spać spokojnie nie będą.....Błaszczak niech poogląda filmy jak działają i muszą działać służby jak nie wie a nie ludzi mordować !Zapłacicie za wszystko.....przekonacie się ścierwa z 'TŁA"też do tej pory tylko pluliście ŻYDZI TERAZ PRZECHODZICIE DO WIĘKSZEGO ATAKU....MY DAMY WAM ATAK , CHCECIE POJEDYNKU? Z ŻYDEM POLAK NIE POJEDYNKUJE SIĘ ! Bo to brudas bez honoru.... .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA