REKLAMA

PiS i Kukiz za niższymi emeryturami dla byłych funkconariuszy SB. Nowoczesna i PO przeciw

  • Autor: PAP/JS
  • 02 grudnia 2016 19:10
PiS i Kukiz za niższymi emeryturami dla byłych funkconariuszy SB. Nowoczesna i PO przeciw Sejm debatował nad ustawą dezubekizacyjną (fot. Sejm/twitter)

• Propozycja sprowadzenia emerytur b. funkcjonariuszy PRL do poziomu emerytur przeciętnych jest tylko obcięciem nienależnych przywilejów - mówił w piątek w Sejmie Arkadiusz Czartoryski (PiS).
• Projekt "ustawy dezubekizacyjnej" wprowadza odpowiedzialność zbiorową i krzywdzi tych, którzy przez 27 lat bronili naszego bezpieczeństwa - mówił Borys Budka (PO).

"Czy obcięcie nienależnych przywilejów jest jakąś szczególnie nadzwyczajną sytuacją, jest jakąś szczególną zemstą? No nie. Jest doprowadzeniem do sytuacji, że będziemy żyli w państwie, w którym przynajmniej w tym zakresie sprawiedliwość będzie po prostu uszanowana" - podkreślił Czartoryski.

Sejm debatował w piątek nad rządowym projektem nowelizacji "ustawy dezubekizacyjnej", według którego emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS. Przygotowana przez MSWiA nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r., a świadczenia emerytalne i rentowe w nowej wysokości będą wypłacane od 1 października 2017 r.

Jak wskazał Czartoryski pojawiają się opinie, że nawet zachowanie tej średniej emerytury dla byłych funkcjonariuszy PRL "będzie bolesne dla tych ludzi, którzy poświęcili życie walcząc w opozycji". "A zatem mamy projekt, który klub PiS popiera, bo jest to ustawa przywracająca elementarną sprawiedliwość, nad którą oczywiście będziemy pracowali w komisji" - dodał.

"Nareszcie po latach doczekaliśmy się takiego dokumentu" - mówił o projekcie.

"Projekt to tak naprawdę stek populizmu, stek kłamstw i ratowanie budżetu państwa" - powiedział z kolei poseł Borys Budka (PO) w debacie. Dodał, że PO "zawsze opowiadała się za karaniem tych, którzy w PRL ścigali opozycjonistów".

"Nie może być przywilejów dla oprawców, ale nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej" - oświadczył Budka, według którego "ustawa nadaje się do kosza".

Zarzucił rządzącym hipokryzję, skoro - jak powiedział - "twarzą niszczenia TK zrobiliście prokuratora PRL"

"Czy wiecie, że wobec wdowy po szefie osobistej ochrony Lecha Kaczyńskiego, wdowy smoleńskiej, będzie zastosowana ta represja?" - pytał Budka szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Dodał, że ustawie będą też podlegać "wdowy i sieroty po polskich oficerach CBŚ, którzy zginęli w strzelaninie z bandytami". Mówił też o tych funkcjonariuszach, którzy "mieli tego pecha, że zaczęli służbę dzień przed datą z projektu".

Nowoczesna chce odrzucenia projektu ustawy "dezubekizacyjnej"

Nowoczesna złożyła wniosek o odrzucenie w I czytaniu projektu "ustawy "dezubekizacyjnej". Jak mówił Jerzy Meysztowicz (N), regulacja dotknie także funkcjonariuszy pozytywnie zweryfikowanych, którzy służyli w wolnej Polsce. "Gdzie tu jest sprawiedliwość?" - pytał.

Meysztowicz mówił, że na przełomie 1989 i 1990 roku funkcjonowała komisja, która zweryfikowała funkcjonariuszy działających w PRL na szkodę państwa. "Wy tych ludzi, których komisje zweryfikowały pozytywnie, którzy przez 20 lat pracowali dla wolnej Polski, a niektórzy zginęli na posterunku, wy im teraz chcecie obniżyć emerytury i renty. Gdzie tu jest sprawiedliwość?" - pytał poseł Nowoczesnej.

"To jest niegodziwe, że w taki sposób traktujecie ludzi, którzy z narażeniem życia służyli w wolnej Polsce ponad 20 lat. To, jak ich traktujecie, jest haniebne" - powiedział Meysztowicz.

Poseł zarzucił kierownictwu MSWiA fałszerstwo, wskazując, że latem do konsultacji został skierowany projekt inny niż ten, który właśnie wpłynął do Sejmu.

Kukiz15 popiera projekt "ustawy dezubekizacyjnej"

"Będziemy pracować nad tym projektem mimo jego wad, bo intencja jest dobra" - mówił

"Klub Kukiz15 podpisuje się pod intencją, jaką niesie przedłożony projekt ustawy. Żeby było jasne - Kukiz'15 jest za odebraniem nieuprawnionych przywilejów w postaci wysokich emerytur osobom, które stanowiły aparat represji reżimu komunistycznego. Kukiz'15 jest za tym, by skończył się czas, podczas którego komunistyczni oprawcy otrzymują kilkakrotnie wyższą emeryturę od ich ofiar, które walczyły o wolną Polskę" - powiedział Porwich.

Jak mówił, ustawa ma braki, wady i narusza zasady konstytucyjne. "Będziemy pracować nad tym projektem mimo jego wad, bo intencja jego jest dobra" - dodał Porwich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • OBYWATEL 3 rp 2016-12-05 19:51:48
    Do Faras77: dokładnie a gdzie składki ale do początku Załóżmy że zacząłem prace w 1990r przed wymaganą datą i potem zmienił sie ustrój i była WERYFIKACJA PAŃSTWO POZYTYWNIE ZWERYFIKOWAŁO ludzi którzy potem pracowali w policji czy np w straży pożarnej niekiedy ODDAWALI ŻYCIE GINĄC NA SŁUŻBIE LUB W POWIKŁANIACH ZWIĄZANYCH Z NIĄ - NOWOTWORY -DUŻY STRES A TERAZ CHCĄ IM TO ZABRAĆ JEST TO NIEZGODNE Z PRAWEM I KONSTYTUCJĄ TAK NIE WOLNO !!! JAK NIE TO STRASBURG
  • Faras77 2016-12-04 12:38:16
    Ta ustawa , nowelizacja jej to początek końca tego rządu i PiSu.Im szybciej będą nowe wybory tym lepiej.Kłamczuchy odeszły, przyszły jeszcze większe kłamczuchy a po p. Szydło takiej postawy kłamczuchy bym się nie spodziewał.Przyszły ksiadz, syn ma dużo roboty podczas modlitwy za mamę. Na krzywdzie ludzkiej daleko nie zajedziecie. Jak chcecie ratować i polepszyć życie były opozycjonistą to p. kłamczucha może je podnieść.A sama nowela ustawy to chłam prawny w której co drugi artykuł jet niezgodny z konstytucją, prawem i narusza prawa nabyte, które zostały nawet przyznane po 26 latach po zmianie politycznej. Czy to nie absurd.;)))))))))REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA