REKLAMA

PiS: mamy pięciu kandydatów na wojewodę

  • Autor: PAP
  • 06 listopada 2015 14:58
PiS: mamy pięciu kandydatów na wojewodę Ostatecznie na liście pozostawiono pięć osób – powiedział poseł Leonard Krasulski (na zdjęciu). Fot. facebook.com

Nowi parlamentarzyści PiS przygotowali listę pięciu kandydatów rekomendowanych na stanowisko wojewody warmińsko-mazurskiego, którą przekażą przyszłemu ministrowi odpowiedzialnemu za sprawy administracji - poinformowały regionalne władze tej partii.

Decyzję o stworzeniu listy osób, które regionalni działacze PiS widzieliby na stanowisku wojewody, podjęli po wyborach nowi parlamentarzyści tej partii z Warmii i Mazur. Każdy z ośmiu posłów i dwóch senatorów mógł w tym tygodniu zgłosić swego kandydata.

Nazwiska dla nowego ministra

Ustalono, że nazwiska wraz z uzasadnieniem rekomendacji zostaną przekazane przyszłemu ministrowi odpowiedzialnemu za administrację publiczną.

Jak poinformował szef warmińsko-mazurskiej rady regionalnej PiS poseł Leonard Krasulski, początkowo wskazano ośmiu kandydatów. Niektórzy z parlamentarzystów zaproponowali jednak więcej niż jedno nazwisko. Dlatego - jak wyjaśnił - ostatecznie na liście pozostawiono pięć osób.

Krasulski powiedział, że wśród rekomendowanych jest obecny radny sejmiku Sławomir Sadowski. Nie chciał natomiast ujawnić pełnej listy kandydatów. Dodał jedynie, że wbrew spekulacjom lokalnych mediów, nie ma na niej Anny Szyszki, która była wojewodą za rządów PiS w 2007 r., ani działacza tej partii z Kętrzyna Grzegorza Prokopa.

Sadowski był senatorem PiS w latach 2005-11, a wcześniej radnym powiatowym i wojewódzkim. W ostatnich wyborach bez powodzenia starał się ponownie o miejsce w Senacie, uzyskując 37,9 tys. głosów. Z wykształcenia jest historykiem, mieszka w Pasłęku.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych ze źródeł zbliżonych do PiS, wśród kandydatur na stanowisko wojewody, zgłoszonych przez parlamentarzystów, są również: szef struktur tej partii w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit, wiceprzewodniczący sejmiku Artur Chojecki, b. wiceprezydent Elbląga Janusz Hajdukowski i olsztyński radny Grzegorz Smoliński.

Po pierwsze doświadczenie

Zdaniem Krasulskiego, przy doborze kandydatów brano pod uwagę ich doświadczenie administracyjne, które "pozwoli na kierowanie urzędem", znajomość problemów województwa oraz dotychczasową działalność publiczną.

Jak mówił, listę rekomendowanych przekaże przyszłemu ministrowi podczas zapowiedzianego na poniedziałek posiedzenia komitetu politycznego PiS, który zatwierdzi kandydatów na szefów poszczególnych resortów.

Oczywiście to minister odpowiedzialny za administrację zdecyduje, kto spełnia kryteria na stanowisko wojewody. Jeśli oprze się na rekomendacji od parlamentarzystów i wybierze kogoś z tej listy, to będziemy usatysfakcjonowani - stwierdził.

Wojewodę powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Dotychczas był to minister administracji i cyfryzacji. Jednak PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, że rozważa połączenie tego resortu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Obecnie wojewodą warmińsko-mazurskim jest Marian Podziewski z PSL, który pełni tę funkcję od 2007 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA