REKLAMA

PiS: Nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o TK

  • Autor: PAP/AT
  • 17 listopada 2015 14:03
PiS: Nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o TK TK miałaby wygasnąć po 3 miesiącach od wejścia w życie nowelizacji (fot. Lukas Plewnia/wikipedia/CC BY-SA 2.0)

PiS złożyło nową wersję projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Proponuje w nim, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w roku 2015, termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od dnia wejścia w życie noweli.

Zgodnie z projektem kadencja obecnych: prezesa i wiceprezesa TK miałaby wygasnąć po 3 miesiącach od wejścia w życie nowelizacji.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości pierwszą wersję projektu nowelizacji uchwalonej w czerwcu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym złożyli w piątek. Dotyczy on m.in. zasad wyłaniania sędziów i od razu spotkał się z krytyką ekspertów. Tego samego dnia został wycofany; PiS tłumaczył to potrzebą wniesienia redakcyjnych poprawek.

W pierwszej wersji projektu proponowano m.in. zapis, że wyboru nowych sędziów TK dokonuje Sejm tej kadencji, w której następuje wygaśnięcie kadencji sędziego Trybunału, w którego miejsce wybierany jest jego następca. Zgodnie z dokumentem w poprzedniej i obecnej wersji, kadencja sędziego rozpoczyna się z dniem złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w terminie 30 dni.

W nowej wersji projektu zaproponowano, że w przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w roku 2015, termin na zgłoszenie kandydatów na ich następców "wynosi 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu".

Poprzedni projekt proponował też zwiększenia tzw. pełnego składu Trybunału (z 9 do 11 sędziów) oraz zwiększenie zakresu spraw, jakie powinny być rozstrzygane na poziomie pełnego składu. W obecnej wersji wycofano się z tych zapisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA