REKLAMA

PiS pierwszy raz wygrało w Wielkopolsce i zdobyło 16 z 40 mandatów

  • Autor: PAP
  • 27 października 2015 15:57
PiS pierwszy raz wygrało w Wielkopolsce i zdobyło 16 z 40 mandatów Sportowiec Szymon Ziółkowski. Startował z list PO

W Wielkopolsce PiS zdobyło 16 mandatów do Sejmu na 40 możliwych. Jest to pierwsze zwycięstwo tej partii w regionie. PO uzyskała 15 mandatów i w porównaniu z wyborami z 2011 r. straciła 3 posłów. Trzecią siłą w regionie jest Nowoczesna z 4 posłami.

Jak wynika z analizy protokołów ze wszystkich czterech okręgów wyborczych do Sejmu w Wielkopolsce, z list Ruchu Kukiz’15 do Sejmu wejdzie 3 posłów, a PSL uzyskało dwa mandaty. Frekwencja w województwie wyniosła 50,15 proc.

Na PiS zagłosowało 29,61 proc. wielkopolskich wyborców a na PO 28,45 proc. Różnica między ugrupowaniami wyniosła trochę ponad 1 proc.

Do Sejmu z Wielkopolski trafią m.in. sportowiec Szymon Ziółkowski (PO) i dziennikarka Joanna Lichocka (PiS). W nowym parlamencie zabraknie m.in. Pawła Szałamachy (PiS) i Eugeniusza Grzeszczaka (PSL).

W 2011 r. w Wielkopolsce zwyciężyła PO, zdobywając 18 z 40 sejmowych mandatów w regionie. PiS wprowadził do Sejmu 10 posłów, a Ruch Palikota, PSL i SLD po 4.

W tegorocznych wyborach do Senatu zwyciężyło PO otrzymując 5 mandatów; PiS zdobył 4. W porównaniu z 2011 r. Platforma straciła trzech senatorów. W poprzednich wyborach PO wprowadziła 8 senatorów, jeden mandat należał do PSL.

Największym zwycięzcą wyborów do Sejmu w Wielkopolsce jest PiS. Partia w porównaniu z głosowaniem sprzed czterech lat zyskała 6 posłów i po raz pierwszy pokonała PO w regionie.

"Wynik PiS w regionie to 'efekt zjawiska szerszej skali'"

Socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Rafał Drozdowski powiedział PAP, że wynik PiS w regionie to "efekt zjawiska szerszej skali".

"PiS także w innych regionach zachodniej części kraju wygrał tam, gdzie wcześniej wygrywała Platforma. PiS w Wielkopolsce wygrał np. w miejscach, gdzie dotąd mocna była lewica - tak jest chociażby w okręgu konińskim. Jest tak zapewne dlatego, że PiS zaproponował bardzo lewicowe, socjalne postulaty" - dodał.

Platforma w województwie wygrywała wszystkie wybory od 2005 roku, a w 2001 roku przegrała tylko z SLD. W porównaniu z ostatnimi wyborami, PO straciła 3 posłów z Wielkopolski.

Po niedzielnym głosowaniu PSL ma o połowę mniej mandatów, niż w 2011 r. Reelekcji nie zapewnił sobie wicemarszałek Sejmu z PSL Eugeniusz Grzeszczak.

W ostatnich wyborach w regionie silna była lewica - z list SLD i Ruchu Palikota do Sejmu weszło po czterech posłów. Choć Zjednoczona Lewica otrzymała w niedzielnym głosowaniu 9,28 proc. poparcia w regionie, to w skali kraju nie przekroczyła 8 proc. progu wyborczego dla koalicji. W 2011 r. SLD i Ruch Palikota zdobyły łącznie 20,76 proc. głosów.

"Ugrupowanie lewicowe było w tych wyborach mało przekonujące, mało wiarygodne, pokłócone i słabe. W Poznaniu i Wielkopolsce reprezentacją umiarkowanej lewicy, czy centrolewicy będzie po prostu PO" - zdiagnozował Drozdowski.

Kandydaci Nowoczesnej Ryszarda Petru wywalczyli 4 mandaty, a z list Kukiz’15 do Sejmu wejdzie 3 posłów. Najlepszy wynik w regionie osiągnęła startująca z Nowoczesnej liderka listy w okręgu poznańskim Joanna Schmidt. Zagłosowało na nią 35 202 wyborców, przez co wyprzedziła wieloletnich parlamentarzystów.

"Oferta Nowoczesnej bardzo pasowała do Poznania i do poznańskiej mentalności"

Komentując wynik Schmidt prof. Drozdowski stwierdził, że "oferta Nowoczesnej bardzo pasowała do Poznania i do poznańskiej mentalności".

"PiS w Poznaniu do siebie nie przekonał, natomiast PO zraziła do siebie część dotychczasowych zwolenników. Nowoczesna była naturalną alternatywą. Tak znakomity wynik Joanny Schmidt to efekt pierwszego miejsca na liście Nowoczesnej, ale także dobrej kampanii tej kandydatki" - podkreślił socjolog.

Z kolei mandat z najmniejszym poparciem uzyskał radny i przewodniczący wielkopolskiego Sejmiku Krzysztof Paszyk. Na lidera listy PSL w okręgu pilskim zagłosowało 3 345 wyborców.

Z Wielkopolski w Sejmie będzie w sumie 23 nowych posłów

Część z nich ma parlamentarne doświadczenie - np. Andżelika Możdżanowska (PSL), która w mijającej kadencji była senatorem, lub Jarosław Urbaniak (PO), który w przeszłości sprawował poselski mandat. Część przychodzi do Sejmu z samorządów różnego szczebla. Są też osoby, które dopiero wchodzą do polityki.

Po wyborach zmieni się skład Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. 6 obecnych radnych wywalczyło mandaty poselskie. Sejmik liczy 39 radnych.

Dwóch nowych posłów pochodzi z rad miejskich, jeden jest wicestarostą, a jeden radnym powiatowym.

Kto trafi do Sejmu z Wielkopolski?

Nowi posłowie z Wielkopolski wybrani z list PiS to: Krzysztof Łapiński, Marcin Porzucek, Bartłomiej Wróblewski, Szymon Szynkowski vel Sęk, Ryszard Bartosik, Leszek Galemba, Krzysztof Ostrowski, Joanna Lichocka, Jan Mosiński, Tomasz Ławniczak, Piotr Kaleta.

Z PO będą to Zbigniew Ajchler, Szymon Ziółkowski, Jarosław Urbaniak a z Nowoczesnej: Joanna Schmidt, Marek Ruciński, Paulina Hennig-Kloska, Adam Szłapka. Nowym posłem PSL będzie Krzysztof Paszyk i Andżelika Możdżanowska, a z list Kukiz’15: Błażej Parda, Bartosz Józwiak, Jerzy Kozłowski.

Reelekcję zapewnili sobie posłowie PiS: Maks Kraczkowski, Tadeusz Dziuba, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, Jan Dziedziczak; PO: Jakub Rutnicki, Maria Janyska, Killion Munyama, Rafał Grupiński, Bożena Szydłowska, Waldy Dzikowski, Jacek Tomczak, Paweł Arndt, Tomasz Nowak, Mariusz Witczak, Wojciech Ziemniak i Bożena Henczyca.

Wyborcy, spośród ubiegających się o reelekcję posłów, których ugrupowania przekroczyły próg wyborczy, nie wybrali m.in. Michała Stuligrosza (PO), Pawła Szałamachy (PiS) i Eugeniusza Grzeszczaka (PSL).

W niedzielę na PiS w Wielkopolsce głos oddało 391 089 osób (29,61 proc.); na PO zagłosowało 375 765 wyborców (28,45 proc.).

Trzecie miejsce zajęła Nowoczesna Ryszarda Petru z 123 040 głosami (9,32 proc.). Niewiele mniej osób, bo 122 499 wyborców (9,28 proc.) zagłosowało na Zjednoczoną Lewicę, która nie przekroczyła 8 proc. progu wyborczego dla koalicji i nie brała udziału w podziale mandatów. Na listę Kukiz’15 w regionie zagłosowało 102 666 wyborców (7,77 proc.), na PSL - 87 422 (6,62 proc.).

Pod progiem wyborczym znalazły się ponadto: partia KORWiN - 57 035 (4,32 proc.), Razem - 51 974 (3,94 proc.), KWW Zbigniewa Stonogi - 4 497 (0,34 proc.), KWW JOW Bezpartyjni - 4 240 (0,32 proc.) i KW Samoobrona - 500 (0,04 proc.).

Kto z Wielkopolski trafi do Senatu?

Po wyborach do Senatu pięciu senatorów z Wielkopolski będzie miała PO, a czterech PiS. Choć PO w Wielkopolsce w wyborach do Senatu wygrała, to jednak straciła w porównaniu z mijającą kadencją, w której miała 8 z 9 mandatów w regionie.

Większość obecnych senatorów PO ubiegała się w niedzielę o reelekcję. Udało się to czworgu parlamentarzystów. Andżelika Możdżanowska (PSL) nie ubiegała się o ponowny wybór. Zdecydowała się na start w wyborach do Sejmu w okręgu kaliskim, gdzie uzyskała mandat.

W Senacie ponownie zasiądą dotychczasowi senatorowie PO Jadwiga Rotnicka, Jan Filip Libicki, Mieczysław Augustyn i Marian Poślednik, który pokonał kandydata PiS Adama Kośmidra różnicą zaledwie 275 głosów. Debiutantem w Senacie będzie obecny wojewoda wielkopolski Piotr Florek (PO). Zdobył on mandat z okręgu obejmującego powiat poznański, gdzie wcześniej wybierany był Marek Ziółkowski (PO), nie startujący w tegorocznych wyborach.

W kilku okręgach dotychczasowych senatorów PO pokonali kandydaci PiS. Wśród debiutantów będzie Robert Gaweł z Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, który pokonał dotychczasowego senatora Piotra Gruszczyńskiego (PO). Lekarka Margareta Budner (PiS) pokonała ubiegającego się o reelekcję senatora Ireneusza Niewiarowskiego (PO). Senatora Witolda Sitarza (PO) pokonał Andrzej Wojtyła (PiS). W południowej Wielkopolsce miejsce po Możdżanowskiej zajmie nowy senator PiS Łukasz Mikołajczyk.

W Wielkopolsce w 2011 r. w wyborach do Sejmu zwyciężyła PO zdobywając 18 z 40 mandatów w regionie. PiS wprowadził do Sejmu 10 posłów, a Ruch Palikota, PSL i SLD po 4. Przed czterema laty w skali czterech okręgów wyborczych obejmujących całe województwo, PO zdobyła 40,5 proc. głosów, PiS - 21,05 proc., Ruch Palikota - 10,42 proc., SLD - 10,34 proc. i PSL 9 proc. Frekwencja w całym województwie wyniosła 49,28 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA