REKLAMA

PiS: Projekt porządkuje przepisy i odblokowuje TK

  • Autor: PAP/JS
  • 26 października 2016 18:01
PiS: Projekt porządkuje przepisy i odblokowuje TK Wiceszef klubu PiS Marek Suski (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

Projekt PiS ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym uporządkowuje przepisy dotyczące Trybunału; służy "odblokowaniu" jego prac - podkreślają politycy PiS.

Na stronach Sejmu zamieszczony został w środę projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym autorstwa posłów PiS. Projekt wprowadza m.in. zasadę, że kadencja prezesa TK trwa sześć lat (dziś sędzia powołany na prezesa jest nim do końca swej kadencji). Reguluje też tryb procedowania przy wyłanianiu przez Zgromadzenie Ogólne TK kandydatów na prezesa Trybunału dla prezydenta RP.

"Trybunał w tej chwili sam się zablokował. Trzeba odblokować jego działania, stąd wprowadzamy rozwiązania, które mają to na celu" - powiedział wiceszef klubu PiS Marek Suski. Nie chciał zadeklarować czy pierwsze czytanie projektu odbędzie się na przyszłym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się 3 listopada.

Wiceszef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Andrzej Matusiewicz (PiS) zaznaczył, że "jest potrzeba, żeby uporządkować przepisy dotyczące TK". Jak zauważył, w dużej części zostały wprowadzone zalecenia Komisji Weneckiej". Podkreślił jednocześnie, ze w projekcie znajdują się rozwiązania postulowane przez zespół ekspertów ds. TK powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

"Zapowiadaliśmy trzy projekty dotyczące Trybunału. Jeden, o statusie sędziów TK jest już procedowany w Sejmie. Obecny projekt wynika z konstytucji i dotyczy organizacji i trybu postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Kolejny projekt będzie zawierał przepisy wprowadzające" - podkreślił Matusiewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Cep Błażej 2016-10-27 12:32:41
    Do Błażej Czepiec: Raczej STARE i wszystkim znane metody PO-PZPR ,SB-BOLKA i SCHETRU!!!
  • Błażej Czepiec 2016-10-27 00:10:40
    Stara metoda PiS - aby pokazać jak walczą z "układem" sami go tworzą. I dopiero wtedy są szczęśliwi. Po pierwsze - realizują obietnice wyborcze. Po drugie - w "układzie" są swoi ludzie i mogą się nachapać. Po trzecie - czekiści Kamińskiego i Święczkowskiego mają zajęcie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA