REKLAMA

PiS wybrał kandydata na marszałka Sejmu

  • Autor: PAP
  • 05 listopada 2015 19:57
PiS wybrał kandydata na marszałka Sejmu Marek Kuchciński (na zdjęciu) został kandydat PiS na marszałka Sejmu. Fot. parlamentarny,pl

Marek Kuchciński to kandydat PiS na marszałka Sejmu; z klubu PiS ma być też dwóch wicemarszałków, w tym jeden z SP albo Polski Razem. PO ma zaproponować na wicemarszałka izby Małgorzatę Kidawę-Błońską, Ruch Kukiz'15 - Stanisława Tyszkę, a Nowoczesna - Barbarę Dolniak.

Pierwsze posiedzenie Sejmu - jak poinformowała w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska - rozpocznie się w czwartek, 12 listopada o godz. 13. Wówczas posłowie dokonają m.in. wyboru marszałka izby i wicemarszałków.

Kandydaci z PiS i PO

Kandydatem na marszałka Sejmu VIII kadencji będzie obecny wicemarszałek Sejmu, wieloletni poseł i b. szef klubu Marek Kuchciński. Nie wiadomo jeszcze, kogo PiS wyznaczy na wicemarszałków. Według informatorów jednym z wicemarszałków będzie polityk ze współpracujących z PiS ugrupowań: Solidarnej Polski albo Polski Razem.

Ponadto - z nieoficjalnych informacji w PO - wynika, że najpoważniej braną przez premier Ewę Kopacz pod uwagę kandydaturą na funkcję wicemarszałka Sejmu jest dotychczasowa marszałek izby Małgorzata Kidawa-Błońska, wieloletnia posłanka Platformy, od 2014 do 2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w 2014 rzeczniczka prasowa rządu Donalda Tuska, w 2015 - rzeczniczka rządu Ewy Kopacz.

Źródła zastrzegają jednak, że obsada stanowisk wicemarszałków będzie zależała od tego, kto pokieruje klubem parlamentarnym Platformy. Zgodnie z informacjami o przywództwo w klubie mają zamiar ubiegać się: Ewa Kopacz oraz lider pomorskiej PO, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Kukiz i Nowoczesna

Trzecia siła w Sejmie - Ruch Kukiz'15 prawdopodobnie wystawi na wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę, który zdobył mandat poselski w okręgu obejmującym podwarszawskie powiaty. Podczas dyskusji na nieformalnym posiedzeniu klubu pojawiła się też koncepcja wystawienia na funkcję marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego, który został posłem z Wrocławia. Kornel Morawiecki będzie marszałkiem seniorem w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu.

Działacze Ruchu Kukiza'15 zapowiadają, że ostateczne decyzje w sprawie kandydatur na stanowiska w Prezydium Sejmu zapadną na posiedzeniu klubu na pierwszym posiedzeniu Sejmu.

Nowoczesna proponuje na stanowisko wicemarszałka Sejmu swoją posłankę z Sosnowca - Barbarę Dolniak. Kandydatka Nowoczesnej to prawniczka i sędzia; jest wdową po pośle Platformy Obywatelskiej Grzegorzu Dolniaku, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

PSL bez kandydata?

Ludowcy na razie nie chcą mówić o ewentualnej kandydaturze na wicemarszałka ze swojego ugrupowania. Szef PSL Janusz Piechociński powiedział, że decyzja o tym, kto będzie kandydatem PSL, zostanie podjęta dopiero wtedy, gdy zbierze się nowy Sejm.

Wtedy będzie pierwsze posiedzenie klubu i to on zdecyduje. Mamy w PSL taką tradycję, że posłom nic nie narzucamy, dlatego na razie nie ma co mówić o nazwiskach - dodał.

Na początku tygodnia szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił, że PiS powinno mieć głos przeważający w Prezydium Sejmu i - jak dodawał - gdyby każdy klub otrzymał w Prezydium reprezentanta, byłoby ono najliczniejsze w historii.

Marszałek i dwóch wicemarszałków dla PiS?

Z nieoficjalnych informacji wynikało, że w kierownictwie PiS "poważnie rozważany" był podział, zgodnie z którym PiS otrzymałoby marszałka i dwóch wicemarszałków; PO i ruch Kukiz'15 - po jednym wicemarszałku; a najmniejsze kluby Nowoczesna i PSL pozostałyby bez przedstawiciela.

Przedstawiciele Nowoczesnej i PSL oceniali wtedy, że brak reprezentantów ich klubów w Prezydium byłby złamaniem dobrych obyczajów parlamentarnych. We wtorek Błaszczak w rozmowie w radiu RMF FM odpowiadając na pytania słuchaczy powiedział, że Nowoczesna ma mieć wicemarszałka, a najbardziej prawdopodobny jest sześcioosobowy skład Prezydium.

W nowej kadencji Sejmu zasiądzie 235 posłów PiS, 138 PO, 42 posłów Ruchu Kukiza, 28 posłów Nowoczesnej oraz 16 - z PSL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stefan 2015-11-05 21:50:04
    Po polsku pisze się, został kandydatem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA