REKLAMA

PiS wymienia Cenckiewicza i Szwagrzyka jako kandydatów na szefa IPN

  • Autor: GP
  • 11 marca 2016 09:30
PiS wymienia Cenckiewicza i Szwagrzyka jako kandydatów na szefa IPN Ryszard Terlecki (fot.:youtube.com)

• Pytany o możliwe kandydatury na szefa IPN Ryszard Terlecki z PiS wymienia dwa nazwiska: Krzysztofa Szwagrzyka i Sławomira Cenckiewicza.
• W ocenie polityka obaj mają potrzebną wiedzę i doświadczenie by prowadzić Instytut.
• W sprawie TK Terlecki twierdzi, że negatywne konsekwencje międzynarodowe sporu dla Polski to tylko propaganda opozycji.

W piątek (11 marca) szef klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki pytany o możliwą przyszłość Instytutu Pamięci Narodowej wymienił dwa nazwiska kandydatów na nowego szefa tej Instytucji.

- Prof. Krzysztof Szwagrzyk i prof. Sławomir Cenckiewicz to najważniejsze kandydatury na szefa IPN - mówił Terlecki na antenie radia Plus. Podsumował, że obaj historycy mają kompetencje, by prowadzić działania IPN.

IPN od powstania miał trzech prezesów. Byli nimi Leon Kieres, Janusz Kurtyka, tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej i obecny szef instytucji Łukasz Kamiński. Po Januszu Kurtyce krótko jego obowiązki pełnił Franciszek Gryciuk.

Przeczytaj: Ekspert o działaniach Komisji Weneckiej

Ryszard Terlecki skomentował też sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. W jego ocenie sąd konstytucyjny w Polsce blokowałby ustawy wprowadzane przez PiS i rząd.

- Trybunał Konstytucyjny w tej chwili staje się parodią samego siebie - nawiązywał do sprawy upublicznienia wyroku ogłoszonego w środę Terlecki. Gdy został zapytany o badanie sprawy przez Komisję Wenecką Rady Europy kwitował, że sprawa nie ma i nie będzie mieć konsekwencji na arenie międzynarodowej dla Polski.

- Opozycja chce stworzyć wrażenie, że przez spór o Trybunał Konstytucyjny Polska jest izolowana - precyzował i tak właśnie PiS widzi działania KOD i partii opozycyjnych, np. czwartkową manifestację pod Kancelarią Premiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA