REKLAMA

PiS: zamachu na Trybunał Konstytucyjny dokonały PO i PSL

  • Autor: PAP/GP
  • 23 listopada 2015 15:24
PiS: zamachu na Trybunał Konstytucyjny dokonały PO i PSL Kto dokonał zamachu na Trybunał Konstytucyjny? (fot. trybunal.gov.pl)

Stanisław Piotrowicz, z PiS zarzucił koalicji rządzącej PO-PSL, że to ona zdewastowała działanie Trybunału Konstytucyjnego w czerwcu, a nie PiS, teraz w listopadzie. Zaznaczał, że prezes Trybunału Andrzej Rzepliński sam przyłożył do tego rękę.

- To PSL i PO dokonały zamachu na Trybunał Konstytucyjny; my chcemy tylko przywrócenia kształtu ustawy z 1997 r., której zgodności z konstytucją dotąd nikt nie kwestionował - przekonywał w poniedziałek Stanisław Piotrowicz.

W ten sposób odniósł się do informacji, że PO złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy nowelizacja ustawy o TK przygotowana przez PiS jest zgodna z ustawą zasadniczą. Nowe przepisy, które mają wejść w życie 5 grudnia, pozwalają na wybór nowych pięciu sędziów TK i wygaszają kadencje prezesa Andrzeja Rzeplińskiego oraz wiceprezesa Stanisława Biernata.

Zamach pod postacią ustawy

- Chcę, by to było jasne: zamachu na Trybunał Konstytucyjny dokonała Platforma Obywatelska i PSL. Stało się to wtedy, gdy przyjęto ustawę z dnia 25 czerwca 2015 roku - która zmieniała wcześniejszą ustawę z 1997 r., której póki co, zgodności z konstytucją nikt nie kwestionował - oświadczył na poniedziałkowym briefingu w Sejmie Piotrowicz.

Ustawa przyjęta przez poprzedni Sejm umożliwiła wybór pięciu sędziów TK, choć w trakcie trwania poprzedniej kadencji wygasały mandaty tylko trzech.

Według Piotrowicza, ów projekt ustawy przygotował nie kto inny, a sędziowie TK, którzy projekt ten skrywali przed opinią publiczną i dopiero pod naporem dziennikarzy, na skutek orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego zmuszeni byli ujawnić, że w ogóle nad taką ustawą pracują.

Prezes TK architektem całego zamieszania

Piotrowicz podkreślał, że w późniejszych pracach nad projektem "aktywnie" pracował między innymi prezes TK Andrzej Rzepliński oraz inni sędziowie Trybunału.

Według posła, obecnie na 15 sędziów TK, 14 jest "z nominacji PO lub ugrupowań blisko z nią współpracujących".

- Istniało niebezpieczeństwo, zdaniem PO, że nowy parlament może wybrać do Trybunału pięciu sędziów w miejsce tych, którzy kończą swoją kadencję w listopadzie i grudniu. (...) Stąd zabiegi w ustawie czerwcowej po to, ażeby możliwe było obsadzenie ich znowu z nadania Platformy Obywatelskiej, tak by cały TK był z jednego nadania - dowodził Piotrowicz.

Przekonywał, że przed wyborami PiS nie miała innej możliwości niż zaskarżenie ustawy do TK.

- Ale kiedy wyłoniła się możliwość zmiany ustawy, przeto dokonaliśmy takiej zmiany - dodał. Ocenił, że ta zmiana generalnie rzecz biorąc sprowadza się do tego, że wracamy do przepisów z ustawy z 1997 r, przepisów, których nikt nie kwestionował.

Piotrowicz powiedział, że dziwi go krytyka Platformy przepisu dot. powoływania nowych sędziów. Według niego jest on "identyczny w brzmieniu" jak w czerwcowej nowelizacji.

- Wtedy politycy PO przekonywali wszystkich, że ustawa jest zgodna z konstytucją, a o dziwo dziś nabrali wątpliwości - powiedział polityk PiS.

Wszystko będzie jasne 3 grudnia

Wyraził też zdumienie tym, że już 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Platformy Obywatelskiej o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o TK jest zgodna z konstytucją. Mówił, że gdy PiS zaskarżała tę samą ustawę, to sędziowie przez ponad miesiąc nie wskazali terminu rozprawy.

- Było to dla nas nawet zrozumiałe, bo w TK generalnie czeka się od kilku miesięcy do nawet kilku lat na wyznaczenie rozpraw - powiedział. Dodał, że chciałby, by teraz generalnie "taki szybki tryb miał przed Trybunałem zastosowanie.

Wniosek PO w sprawie TK, złożony do TK

Były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO), który w imieniu Platformy złożył do TK wniosek ws. nowelizacji przygotowanej przez PiS, przekonywał na wcześniejszym briefingu w Sejmie, że nowelizując ustawę o Trybunale Konstytucyjnym parlament wspólnie z prezydentem wykroczył poza konstytucyjne umocowanie.

Wniosek o zbadanie przez Trybunał zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, a także wcześniejszej, tej uchwalonej w poprzedniej kadencji, ma wkrótce złożyć również Nowoczesna.

8 października poprzedni Sejm - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku. Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu) - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Listopadowa, szybka nowelizacja

Uchwalona w minionym tygodniu głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę) nowelizacja przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto także, że w 3 miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK. Prezesa TK prezydent będzie powoływać na trzy lata, spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK. Kadencja prezesa trwa 3 lata z możliwością ponownego powołania. Ta zmiana wejdzie w życie 5 grudnia.

Ustawę o TK w obecnym brzmieniu jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji zaskarżyli do Trybunału posłowie PiS. Gdy TK ogłosił, że rozpozna tę skargę 25 listopada (a w pewnej części także w grudniu) skargę wycofano. Krótko potem własną skargę - tożsamą z wycofaną skargą PiS - do TK skierowała grupa obecnych posłów PO i PSL. Posłowie PO zapewniali, że ich wniosek jest następstwem działań prezydenta Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, bo ma wątpliwości konstytucyjne, ale równocześnie nie kieruje sprawy do TK. Trybunał ma się zająć tym wnioskiem 3 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • stanislawa 2015-11-23 17:33:03
    To nie PiS zrobilo skok na TK , to Komorowski jako Prezydent zlecil napisanie nowelizacji ustawy o TK , Prezesowi TK prof, Rzeplinskiemu. Komorowski przeslal do Sejmu jako ustawe swoja, ale PO PSL troche przy niej pogmerali . Jak dzisiaj wiemy Prof, Rzeplinski jego zastepca Biernacki oraz sedzia Tuleja wspoltworzyli ta ustawe w sekrecie, gdyz oczywistym jest ze tego robic nie wolno aby pisac ustawe ""pod"" siebie. Ustawa trafila pod glosowanie i glosami PO PSL SLD uchwalono ustawe , na podstawie ktorej wybrano wbrew prawu 5 sedziow , mimo ze ich kadencja jeszcze trwala. Wowczas nikogo to nie bulwersowalo nie gorszylo, nikt nie dostrzegal zagrozenia niezgodnosci z Konstytucja. Dzisiaj slychac jazgot nawet tych , ktorzy przyczynili sie do tej skandalicznej postawy. PiS po wygraniu wyborow i uzyskaniu mandatu sprawowania wladzy , w trybie szybkim napisali nowelizacje do ustawy, ( powrocono do ustawy z 1997 r, wobec ktorej nikt nie protestowal latami)tyle i az tyle , zatem kto tu prowadzi gierki o co tu chodzi? czy aby troche nie jest to efekt tego ze obecny rzad zapowiada ujawnienie dochodow sedziow, prokuratorow, komornikow, notariuszy, ktorych dochody zawsze byly tajne?Czy aby nie chodzi o to aby sie zabezpieczyc , okopac aby obecny rzad nie mogl przeprowadzac potrzebnych ustaw, sluzacych wszystkim obywatelom, przedsiebiorcom , zakladom pracy, ? zastanowmy sie komu sluzy ten jazgot , ta niezdrowa atmosfera? Nie badzmy zaslepieni , ujadaniem maenstreamu, oligarchom i rozbitkom pookraglostolowego ukladu, PiS stawia sprawy z glowy na nogi, to ludzie uczciwi ktorzy rozumieja Racje Stanu, PiS nie zrobi niczego co ograniczaloby nasza wolnosc demokracje, oni walczyli cale lata z komuna z ukladami , nie po to aby dzis spoleczenstwu serwowac napowrot to samo. Tylko szybko zdecydowanie jawnie , zrobic co zrobic trzeba aby moc dokonywac dobrych zmian. PO PSL , robila wiele wiecej niekorzystnych rzeczy , w ukryciu w bialych rekawiczkach , dlatego wydaje nam sie ze to czego dzisiaj jestesmy swiadkami jest cos strasznego.Pozwolmy nowemu rzadowi rozwinac szkrzydla dajmy im te 100 dni spokoju, po tym bedziemy ich rozliczac
  • Mieniu 2015-11-23 16:08:02
    Bo niby mam wierzyć w długoPISy? Sądzę, że oni teraz specjalnie kłamią, żeby zniszczyć jeszcze bardziej pozycję POPSL. Owszem, nie byli dobrzy, ale nie sądzę, że oni chcieli dokonać zamachu na konstytucje. Sami wszyscy wpadliśmy w pułapkę. Pis ma 54% sejmu, czyli większość, czyli mogą wprowadzić komunę v2.0. Oby nie. HWDPisREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA