REKLAMA

PiS zapowiada "systemową politykę historyczną"

  • Autor: TM
  • 08 października 2015 11:31
PiS zapowiada "systemową politykę historyczną" Zdaniem Selina nowa polityka historyczna to także opowiadanie polskiej wersji historii na arenie międzynarodowej. Fot. facebook.com

Więcej historii w szkołach, nowe muzea i opowiadanie historii na świecie w naszej wersji zapowiada PiS. Jarosław Sellin, wymieniany jako kandydat na ministra kultury, mówił w radiowej "Jedynce", że rządy jego partii będą oznaczały nową, "systemową politykę historyczną".

Elementem takiej polityki ma być budowanie i wspieranie trwałych instytucji, takich jak muzea – powiedział Selin.

Polska narracja

Jego zdaniem "nowa polityka historyczna to także opowiadanie polskiej wersji historii na arenie międzynarodowej".

Polityk PiS-u przypominał, że Niemcom udało się wmówić światu, że II wojnę światową wywołali "jacyś naziści o nieokreślonej narodowości", a Rosjanie przypominają wyłącznie o pokonaniu Niemiec hitlerowskich, milcząc o swoich winach z lat 1939-41.

Dlatego, jego zdaniem "Polska powinna też swoją narrację przedstawiać, troszkę nawet narzucać, zmuszać innych do zainteresowania się nią."

"Pełnowymiarowe nauczanie historii"

Sellin zaznaczył, że w szkołach trzeba przywrócić pełnowymiarowe nauczanie historii.

W obecnie uczniowie mają jej za mało. I to za sprawą takich polityków jak: Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Grzegorz Schetyna czy Bogdan Borusewicz, z których każdy jest absolwentem historii. Jarosław Sellin mówił, że dotychczas kształtowanie polityki historycznej - choćby przez powstanie IPN-u czy Muzeum Powstania Warszawskiego - miało wielki pożytek dla opiniimiędzynarodowej o Polsce. Do świadomości w Polsce i za granicą trafiły dzięki temu pewne wątki naszej historii - mówił polityk.

Jarosław Sellin liczy też, że w 2018 - na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - zostanie otwarta przynajmniej część ekspozycji Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz rozbudowane Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • blanka90 2015-10-10 20:54:21
    Szczerze mówiąc przegladajac sobie róznych kandydatów to patrząc na ich zalożenia i programy to na pewno w Czestochowie do Senatu najlepszym z kandydatów jest Pan Artur Warzocha. I naprawde to jest moim zdaniem strzałw 10tkę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA