REKLAMA

PiS złożyło projekt zmiany ustawy o sądach

  • Autor: PAP/JS
  • 12 kwietnia 2017 18:38
PiS złożyło projekt zmiany ustawy o sądach Jak poinformowano w poselskiej propozycji chodzi m.in. o zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów "w kierunku zwiększenia wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk". (fot.fotolia)

Na stronie Sejmu zamieszczono obszerny projekt nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych, przygotowany przez grupę posłów PiS. Tego dnia projekt został złożony do laski marszałkowskiej.

Złożony dokument liczy 86 stron, z czego 50 stron to treść projektu, zaś resztę stanowi jego uzasadnienie. Miałby on wejść w życie - jak zaproponowano - 1 lipca.

Jak poinformowano w poselskiej propozycji chodzi m.in. o zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów "w kierunku zwiększenia wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk".

Projekt dotyczy też "wprowadzenia nowych narzędzi nadzoru zewnętrznego i wewnętrznego nad działalnością administracyjną sądów; wprowadzenia, jako zasady ustrojowej, losowego przydziału spraw sędziom oraz zasady równego obciążenia w sądzie sędziów sprawami".

Na mocy proponowanych zmian wprowadzona ma być też możliwość "delegacji sędziego do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezydenta RP". Proponowana jest też zmiana przesłanek uprawniających do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Komuna u władzy 2017-04-13 10:24:29
    Jeszcze tylko PIS zdominuje sądy i samorządy i śmiało będziemy mogli zmienić nazwę kraju na Kaczystan. Przeżyłem wiele lat w komunie i wierzcie mi - nie ma róznicy (no może jedna - dawniej dyrygował nami Związek Radziecki a teraz kler katolicki).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA