REKLAMA

PKW: kandydaci 117 komitetów powalczą o Sejm i Senat

  • Autor: PAP
  • 09 września 2015 07:41
PKW: kandydaci 117 komitetów powalczą o Sejm i Senat O miejsca w Sejmie i Senacie ubiegają się przedstawiciele 117 komitetów wyborczych. Fot. sejm.gov.pl

PKW zarejestrowała 117 komitetów wyborczych, których kandydaci będą mogli ubiegać się o mandaty posłów i senatorów - wśród nich jest 26 komitetów partii politycznych i 89 komitetów wyborców, a także dwa komitety koalicyjne.

W poniedziałek o godz. 16.15 minął termin, w którym PKW przyjmowała zgłoszenia o utworzeniu komitetów; do północy 15 września komitety mogą zgłaszać listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów.

Jeden komitet walczy tylko o Sejm

Według informacji zawartych na stronie PKW, zarejestrowano 42 komitety, które zamierzają wystawić kandydatów zarówno do Sejmu jak i Senatu, 74 - które chcą wystawić kandydatów tylko do Senatu i jeden - wystawiający kandydatów tylko do Sejmu.

Komitet wyborczy mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów.

5 tys. podpisów

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.

Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA