REKLAMA

PKW: wyniki wyborów Olsztyn. Kto został senatorem?

  • Autor: PAP/jwo/ par/
  • 26 października 2015 12:18
PKW: wyniki wyborów Olsztyn. Kto został senatorem? Lidia Staroń została senatorem z okręgu olsztyńskiego. Fot. YouTube

Startująca z własnego komitetu wyborczego Lidia Staroń, która przez dwie ostatnie kadencje była posłanką PO, została senatorem z okręgu olsztyńskiego. Pokonała dotychczasowego senatora PO Ryszarda Góreckiego i kandydatkę PiS Bożennę Ulewicz.

Staroń została senatorem z okręgu obejmującego powiaty olsztyński, szczycieński i nidzicki oraz miasto Olsztyn. Jak podał PAP jeden z członków olsztyńskiego Okręgowej Komisji Wyborczej zagłosowało na nią dwukrotnie więcej wyborców, niż na Ryszarda Góreckiego z PO i Bożennę Ulewicz z PiS.

Staroń była posłanką PO V i VI kadencji Sejmu. Należała do tzw. konserwatywnego skrzydła tej partii. Głosowała m.in. przeciwko ustawie o in vitro i była przeciwna objęciu stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich przez Adama Bodnara. Jako posłanka była od dawna skonfliktowana z lokalnymi strukturami PO: nie przychodziła na partyjne wiece, czy konferencje, doniosła na szefa regionu Jacka Protasa (gdy był marszałkiem) do prokuratury, że podjął nieuzasadnioną ekonomicznie decyzję o finansowaniu budowy Term Warmińskich.

Staroń latem ogłosiła, że odchodzi z Platformy krótko po tym, jak się okazało, że lokalne struktury partii nie umieściły jej na liście wyborczej.

Staroń w ostatnich miesiącach zasłynęła walką z nieuczciwymi komornikami, w poprzednich latach walczyła z, jak to określała, "spółdzielczym lobby".

Na swojej stronie internetowej Staroń napisała o sobie: "Mimo szykan, samotnie doprowadziła do rozbicia mafii spółdzielczej w Olsztynie i aresztowania prezesa spółdzielni. Zdemaskowała powiązanych z korupcyjnym układem sędziów. Podczas pięcioletniej walki szykanowano ją i wielokrotnie zastraszano, próbowano zdyskredytować w mediach. W jej samochodzie przecięto przewód hamulcowy, innym razem opony. Nie ugięła się".

Staroń startowała z własnego komitetu wyborczego "Zawsze po stronie ludzi".

W 2011 r. mandat senatora w okręgu numer 86 obejmującym Olsztyn oraz powiaty: olsztyński, szczycieński i nidzicki zdobył Ryszard Górecki (PO), który otrzymał 84 271 głosów tj. 58,87 proc. Pozostali startujący w tym okręgu kandydaci uzyskali: Selim Chazbijewicz (PiS) - 33 653 głosy, 23,51 proc.; Janusz Lorenz (SLD) - 25 233 głosy, 17,63 proc.

Frekwencja wyniosła 47,40 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA