REKLAMA

Plany PSL na jesień: Konferencje branżowe;19 listopada wybory władz partii

  • Autor: PAP/JS
  • 16 sierpnia 2016 09:27
Plany PSL na jesień: Konferencje branżowe;19 listopada wybory władz partii Szef Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada start w wyborach na szefa partii, które odbędą się 19 listopada (fot. PTWP)

• Konferencje branżowe nt. edukacji, ochrony zdrowia; sejmik samorządowców z całego kraju; projekt wzmacniający uprawnienia sołtysów - to plany PSL na jesień.
• Szef Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada start w wyborach na szefa partii, które odbędą się 19 listopada.

- W PSL trwa kampania sprawozdawczo-wyborcza. We wrześniu i w październiku odbędzie się 13 zjazdów wojewódzkich, zaczynamy od drugiego weekendu wrześniowego - mówi lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. We wszystkich województwach wybierane są nowe władze, finał - w tym wybory władz partii - odbędą się na Kongresie PSL 19 listopada - dodał. Na kongresie z udziałem ok. 1,3 tys. delegatów ma zostać przedstawiona nowa strategia i kierunki programowe partii.

- Będę startował - zapowiedział Kosiniak-Kamysz, pytany, czy będzie ubiegał się o przewodnictwo w PSL.

Poinformował, że cykl konferencji branżowych jego partia rozpocznie 25 sierpnia spotkaniem w sali Kongresowej w Warszawie nt. przyszłości szkolnictwa. Oprócz dyskusji nt. reformy edukacji przedstawiony ma zostać pomysł Ludowców na szkolnictwo zawodowe. Projekt jest na etapie założeń - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Przede wszystkim zapraszamy nauczycieli. Chcemy z nimi rozmawiać - podkreślił polityk. Lokalni liderzy mają zadbać o to, by na spotkaniu obecni byli przedstawiciele środowiska nauczycielskiego z każdego powiatu. Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że nt. udziału w spotkaniu chce rozmawiać także z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem. Obecni mają być także samorządowcy i eksperci, m.in. b. wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki (PSL).

Czytaj też: Kukiz'15: We wrześniu wybór władz w regionach i pakiet projektów ustaw gospodarczych

PSL chce spotkać się także z przedstawicielami świata nauki, środowiskiem akademickim, a na kolejnej konferencji ze środowiskiem medycznym. - W okolicach 1 października chciałbym się spotkać z seniorami, emerytami i rencistami, być może z udziałem Związku Emerytów i Rencistów. Dochodzą niepokojące informacje, że w tym roku nie odbędzie się parlament seniorów. Będziemy chcieli dać im przestrzeń do wypowiedzi - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Sejmik sejmików

Kolejną inicjatywą, którą Ludowcy planują na jesień jest "Sejmik sejmików", który w Łodzi organizują wiceprezes PSL Dariusz Klimczak i przewodniczący sejmiku łódzkiego Marek Mazur (PSL). Zaproszeni mają zostać samorządowcy z całego kraju, ze wszystkich ugrupowań. "Ta inicjatywa ma wzmocnić pozycję samorządu, który traci kolejne kompetencje lub dostaje nowe zadania, ale bez finansowania" - powiedział przewodniczący PSL. Kosiniak-Kamysz dodał, że sejmik odbędzie się przed listopadem.

Zapowiedział, że posłowie PSL złożą w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Szef Ludowców powiedział, że miałby on wzmocnić pozycję sołtysów m.in. umożliwiając im występowanie o granty a także wprowadzić dla sołtysów niewysokie wynagrodzenie, które liczyłoby się do stażu emerytalnego. - Ta ustawa jest przygotowywana i we wrześniu zostanie złożona - poinformował.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Ludowcy szczególnie będą zabiegać o inicjatywę dotyczącą przedłużenia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę przez rolników; projekt jest już w Sejmie. Kolejnym ważnym postulatem jest - jak dodał - umożliwienie przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek. Pod koniec lipca odbyło się pierwsze czytanie projektu "Dobra emerytura, 40 lat stażu pracy".

Zobacz: Ziobro: Są afery większe niż Amber Gold

Ludowcy po wakacjach będą też kontynuowali prezentowanie swojego programu gospodarczego. Na nowo ruszą spotkania z przedsiębiorcami - powiedział rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Propozycje PSL dla małych i średnich firm to m.in. umożliwienie zakładania firmy przez internet, wsparcie startupów i ustanowienie zasady zgodnie, z którą wprowadzenie przez parlament nowego przepisu dotyczącego przedsiębiorców wymaga usunięcia innego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA