REKLAMA

Platforma chce dymisji Patryka Jakiego

  • Autor: PAP/GP
  • 29 stycznia 2016 07:22
Platforma chce dymisji Patryka Jakiego Neumann: Takim ludziom oddaliście władzę w prokuraturze, ludziom, którzy posługują się anonimami. (fot. facebook.com)

• Szef klubu PO Sławomir Neumann zażądał w czwartek (28 stycznia) w nocy w Sejmie od premier Beaty Szydło natychmiastowej dymisji wiceministra Patryka Jakiego.
• Polityk opozycji uzasadniał, że Jaki w debacie sejmowej posłużył się anonimem i donosem.

Wypowiedź szefa klubu PO związana była z gwałtowną wymianą zdań pod koniec głosowań nad ustawami reformującymi prokuraturę i łączącymi funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W czwartek wieczorem Sejm przyjął te ustawy.

Podczas dyskusji na temat prokuratury, prowadzonej w trakcie głosowań, liczne pytania do wnioskodawców zadawał Robert Kropiwnicki (PO).

W końcu głosowań nad tymi ustawami, głos zabrał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (PiS).

- Sytuacja jest trudna, bo poseł Kropiwnicki wychodzi na mównicę i mówi wielokrotnie o standardach. Problem polega na tym, że mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżą się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską - powiedział Jaki.

Posłowie opozycji zaczęli skandować do Jakiego: Zejdź z mównicy. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) przerwał wystąpienie Jakiego.

- Panie pośle, czas pańskiego wystąpienia skończył się - powiedział marszałek do Jakiego.

Po przerwie - przed głosowaniami nad ustawą budżetową - głos zabrał Neumann. Podkreślił, że Jaki jest wiceministrem sprawiedliwości, a izba chwilę wcześniej uchwaliła zmiany dające olbrzymią władzę nad prokuraturą ministrowi sprawiedliwości.

- Takim ludziom oddaliście władzę w prokuraturze, ludziom, którzy posługują się anonimami, którzy posługują się donosami, jako dowodami w sprawie, takim ludziom oddaliście prokuraturę - mówił. - Wcześniej telewizję oddaliście manipulatorom - dodał.

Ocenił, że to co się stało dzisiaj, słowa ministra Jakiego, słowa ministra sprawiedliwości to rzecz niespotykana w polskim parlamencie.

- Żądamy od pani premier, aby w trybie natychmiastowym zdymisjonowała takiego urzędnika - powiedział szef klubu PO.

Premier Beaty Szydło nie było w tym czasie w ławach rządowych.

Podczas dyskusji w czasie trwających ponad trzy godziny głosowań nad ustawami: Prawo o prokuraturze oraz przepisy wprowadzające to prawo dochodziło także do innych spięć między posłami PiS i opozycji.

- Drodzy posłowie, patrzę na wasze miny i widzę, że zdaliście sobie sprawę, z tego co uczyniliście. Pozbawiliście prezesa funkcji samca alfa, to teraz numerem jeden jest Zbigniew Ziobro - mówił np. na temat połączenia funkcji MS i PG Witold Zembaczyński (Nowoczesna).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • spragniony123 2016-01-29 21:27:52
    Za dużo bym się nie przejmował jazgotem opozycji ale swoją drogą ministrowie muszą ważyć każde słowo żeby nie dać pretekstu do jazgotu.Ja mógł bym napluć z czystym sumieniem prawie każdemu posłowi z PO bo nazbierało się przez osiem lat a najwięcej za donosy do niemieckiej Brukseli ale obecni ministrowie muszą zachować kulturę. To nie knajpa Sowa i Przyjaciele
  • Sk 2016-01-29 08:56:51
    Opozycja neolibertyńska pokazuje prawdziwą twarz, Pogardy i chamstwa.BEZWSTYDNICYREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA