REKLAMA

Platforma chce pilnego posiedzenia Komisji Obrony. Powód? Smoleńsk

  • Autor: GP
  • 14 września 2016 14:17
Platforma chce pilnego posiedzenia Komisji Obrony. Powód? Smoleńsk Posłowie PO chcą wyjaśnień na komisji obrony od szefa podkomisji badającej Smoleńsk w MON. (fot.:facebook.com/Cezary-Tomczyk)

• Wypowiedzi medialne szefa podkomisji badającej katastrofę smoleńską w MON, Wacława Berczyńskiego zaintrygowały posłów PO.
• W środę (14 września) posłowie poprosili o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Obrony i wzywają na nie właśnie Berczyńskiego.
• Poseł Cezary Tomczyk mówił wprost "karty na stół" do szefa komisji. Oczekuje kompleksowej informacji o postępach prac.

W środę (14 września) w Sejmie poseł PO Cezary Tomczyk i Czesław Mroczek referowali pozycję PO wobec rewelacji smoleńskich , do jakich dochodzi w ramach państwowych postępowań badających tę katastrofę. Przypomnijmy prokuratura zadecydowała np. o ekshumacji zwłok ofiar katastrofy.

- Posłowie opozycji złożyli wniosek o zwołanie Komisji Obrony Narodowej - zaczynał Mroczek. - Na niej przewodniczący podkomisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej przedstawiłby dotychczasowe ustalenia i efekty pracy.

Mroczek zaznaczał, że przewodniczący podkomisji, Wacław Berczyński przekazuje mediom wyrywkowe informacje dotyczące pracy. - To nie jest właściwy tryb pracy w tak poważnej sprawie - referował stanowisko PO Mroczek.

Podkomisja smoleńska w MON pracuje już siedem miesięcy.

- Pragnę przypomnieć, że komisja Jerzego Millera (badająca wypadki w Smoleńsku za rządów PO-PSL - red.) pracowała piętnaście miesięcy - mówił, kończąc uzasadnienie wniosku o spotkanie komisji obrony Czesław Mroczek.

Następnie głos zabrał poseł Cezary Tomczyk:

- Wniosek o wezwanie pana Wacława Berczyńskiego składamy właśnie teraz i wzywamy "karty na stół" - atakował poseł. - Wiemy czego nie udało się zrobić przez te siedem miesięcy. Nie udało się powołać międzynarodowego śledztwa, które zapowiadali premier Szydło i prezydent Duda, nie udało się sprowadzić do Polski wraku TU-154M.

"Kłamstwo smoleńskie" Antoniego Macierewicza

Poseł Tomczyk referował też, że poglądy i tezy ministra Macierewicza to już tak naprawdę "kłamstwo smoleńskie". W tym kontekście Tomczyk przytoczył wypowiedzi szefa MON, które w ocenie PO, są dowodem na brak spójności jego tez.

- Warto przypomnieć, że niezależna, polska prokuratura postawiła zarzuty kontrolerom lotu z lotniska Smoleńsk - przypominał poseł PO.

Komisja Obrony Narodowej

Komisja Obrony Narodowej to ciało stałe parlamentu, które zajmuje się nadzorowaniem działania Resortu Obrony.

- Do zakresu działania Komisji należą sprawy obrony państwa, dotyczące zwłaszcza działalności sił zbrojnych, systemu oraz funkcjonowania obrony terytorialnej kraju i obrony cywilnej, wykonywania obowiązków w dziedzinie umacniania obronności przez organy państwowe i przedsiębiorstwa państwowe, organizacje spółdzielcze i społeczne oraz przez obywateli, a także sprawy zakładów przemysłu obronnego - pisze o Komisji Obrony Sejm na swoich stronach internetowych.

W VIII kadencji Sejmu jej przewodniczącym jest poseł Michał Jach z PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA