REKLAMA

Platforma krytykuje działania prezydenta Dudy, zarzuca partyjniactwo

 • Autor: PAP/GP
 • 20 listopada 2015 16:42
Platforma krytykuje działania prezydenta Dudy, zarzuca partyjniactwo Neumann: To, co robi prezydent jest to łamanie zasad konstytucyjnych (fot. facebook.com)

Szef klubu PO Sławomir Neumann w piątek w Sejmie, komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, zarzucił głowie państwa sprzyjanie jego rodzimej formacji.

Neumann mówił na briefingu w Sejmie, że podpisując nowelizację ustawy o TK prezydent "ponownie zawiódł".

- Najpierw zawiódł ułaskawiając Mariusza Kamińskiego, a dzisiaj dołączając do szaleńczego tempa prac nad ustawą o TK, która przez dwa dni przeszła przez Sejm i Senat, a dzisiaj po paru dziesięciu minutach od złożenia do Pałacu Prezydenckiego, prezydent podpisał ją - podkreślił szef klubu PO. Według niego to "zamach na trybunał Konstytucyjny".

- To co się zdarzyło, nie powinno się nigdy zdarzyć w Polsce. Prezydent Andrzej Duda ze strażnika konstytucji stał się strażnikiem interesów jednej partii - Prawa i Sprawiedliwości - oświadczył Neumann. Jak podkreślił to zły dzień dla polskiej demokracji i polskiego porządku prawnego.

Wniosek PO o refleksję TK nas ustawą o TK

Powtórzył, że PO złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji, która w skandaliczny sposób została przegłosowana, przepchnięta przez parlament i właściwie bez żadnej analizy prawnej ani w Sejmie, ani w Senacie, ani u prezydenta, i ma wejść w życie. Ostro atakował większość rządząca.

Zbyt wielu sędziów

Neumann zauważył, że po wejściu w życie tej "wadliwej ustawy" może okazać się, że sędziów TK jest o pięciu więcej niż przewiduje prawo. Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, w jaki sposób mieliby zostać wybrani kolejni sędziowie TK, bo zastępcy tych, którym w 2015 r. kończy się kadencja już zostali wybrani.

- Pięciu sędziów zostało wybranych. Trzem rozpoczęła się kadencja i nie mogą przystąpić do pracy nie dlatego, że są nielegalnie wybrani, tylko dlatego, że prezydent nie przyjął ich ślubowania - powiedział Neumann. Jak dodał, żaden akt prawny nie pozwala prezydentowi na "wybieranie między sędziami TK".

- Tych sędziów powołuje parlament, a prezydent tylko jest obecny przy ślubowaniu, to jest jego całe zadanie. To, co dzisiaj robi prezydent, nie przyjmując ślubowania, jest to łamanie zasad konstytucyjnych - oświadczył szef klubu Plkatformy.

Spory o nowelizację

Pytany, czy PO nie czuję się częściowo odpowiedzialna za obecne zamieszanie zaznaczył, że pięciu sędziów TK zostało wybranych w sposób legalny, zgodnie z ustawą przyjętą przez parlament, z odpowiednim wyprzedzeniem.

Według niego argument PiS, że nowelizując ustawę o TK naprawia szkody wyrządzone tej instytucji w poprzedniej kadencji przez nowelizację ustawy o Trybunale autorstwa PO jest nieuprawniony.

- Za chwilę może to dotyczyć każdego z organów państwo, gdy PiS uzna, że ma większość i ma prezydenta, który wszystko bezrefleksyjnie podpisze, będzie zmieniać wszystkie składy orzekające. Dlaczego nie, przecież wybrani zostali o wiele za wcześnie, bo przed rządami PiS - mówił Neumann.

Wybór sędziów w październiku rozpoczął konflikt

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku (przeciw czemu było PiS). Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga następnych sędziów.

W piątek prezydent podpisał uchwaloną w czwartek nowelizacja ustawy o TK. Tworzy ona nowy termin (7 dni od jej wejścia w życie) na zgłoszenie kandydatur na stanowisko sędziów, których kadencja upływa w 2015 r.

Zmiany w podpisanej nowelizacji

Wprowadza ponadto kadencyjność na stanowiskach prezesa i wiceprezesa TK, którzy od teraz będą wybierani na trzy lata z możliwością ponownego powołania. Równocześnie przewiduje się, że obecny prezes Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat utracą swoje stanowiska po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Nowela budzi liczne kontrowersje. Podczas głosowania nad nią w Sejmie na znak protestu salę obrad opuścili posłowie: PO, PSL i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę poparł też klub Ruchu Kukiz'15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Chachar 2015-11-24 18:25:49
  Do apasz: gratuluję żulikowi paryskiemu takiego poczucia dumy narodowej. Jeszcze raz widać że szlifowanie bruków Paryża uszlachetnia (apasz to po prostu gość z paryskiej ferajny).
 • apasz 2015-11-20 17:43:41
  Do yo: Przez 8 lat nierządu i balowania, zamiast pracy, odsunięta koalicja oszustów zostawiła taki bałagan, że aby to uporządkować i naprawić, Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczona Prawica) musi pracować na pełnych obrotach 24h/dobę. Kasa wyczyszczona, wyposażenie,meble i sprzęt "zniknięty", więc możliwe, że nawet urzędnicy Kancelarii Pana Prezydenta pracują jako wolontariusze.
 • yo 2015-11-20 17:23:44
  Jezeli pis tak szybko bedzie podejmawc decyzje to proponuje skrocic kadencje do 1 miesiaca styarczy by kraj postawic na nogi SZOK KOGO POLSKA WYBRALA
 • apasz 2015-11-20 17:07:32
  Czy naprawdę pan Neumann nie wierzy w to, że nie ma w Polsce Ludzi prawych? Ach; rozumiem, w takim środowisku politycznym się znajduje, że ma prawo nie wiedzieć, co oznaczają określenia: uczciwość, prawda i HONOR oraz szacunek wobec Narodu, dla którego Ojczyzną jest POLSKA, nie "TENkraj". Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej Pan dr Andrzej Duda, to NASZA Duma. Duma Narodu Polskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA