REKLAMA

Platforma ma plan i scenariusz rozwiązania konfliktu w Sejmie

  • Autor: pap/em
  • 11 stycznia 2017 10:00
Platforma ma plan i scenariusz rozwiązania konfliktu w Sejmie Według posłów PO, grudniowe 33. posiedzenie Sejmu nie zakończyło się (fot. sejm.gov.pl)

Po godz.9.30. zebrał się zarząd PO; władze partii mają podjąć ostatecznie decyzje co do działań PO w środę (11 stycznia) w Sejmie. Po spotkaniu zarządu odbyć ma się posiedzenie klubu parlamentarnego Platformy.

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział wcześniej w środę, że jeśli będzie próba zamknięcia 33. posiedzenia Sejmu, to posłowie PO będą przy mównicy sejmowej. W radiu TOK FM powtórzył, konieczne jest zaangażowanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w rozwiązanie konfliktu parlamentarnego.

Według posłów PO, grudniowe 33. posiedzenie Sejmu nie zakończyło się, trwa przerwa w nim i marszałek Sejmu w środę powinien je wznowić, a następnie przystąpić do dalszych głosowań nad budżetem na 2017., bo te, które odbyły się 16 grudnia w sali Kolumnowej były nielegalne.

Marszałek Sejmu oświadczył już, że w środę o godz. 12. otworzy w sali plenarnej 34. posiedzenie Sejmu.

Czytaj też: W Sejmie odbyło się spotkanie liderów opozycji: PO, Nowoczesnej i PSL

Schetyna zapewnił w środę, że Platforma ma plan i scenariusz rozwiązania konfliktu w Sejmie. Nie podał szczegółów, powiedział jedynie: "Jeśli będzie próba zamknięcia 33. posiedzenia (Sejmu) i rozpoczęcia 34. posiedzenia, to będziemy przy mównicy (sejmowej). To jest oczywiste, bo to (rozpoczęcie 34. posiedzenia) jest po prostu niezgodne z prawem".

Zdaniem lidera PO, PiS robi wszystko, żeby zalegalizować "nielegalne" głosowanie budżetu w Sali Kolumnowej. "To jest absurd" - podkreślił. Jak dodał, ludzie oczekują od Platformy Obywatelskiej, żeby nie pozwoliła Prawu i Sprawiedliwości na łamanie prawa. "PiS chce pokazać, że Sejm normalnie pracuje" - zaznaczył Schetyna.

Marszałek Sejmu był pytany w środę w radiowej Trójce, co jeśli posłowie opozycji nadal będą okupować mównicę. "Mam nadzieję, że do tej sytuacji nie dojdzie, m.in. z tego powodu dzisiaj w godzinach rannych służby - BOR, Straż Marszałkowska - musiały sprawdzić całą salę, dać certyfikat bezpieczeństwa, mówiąc tak w cudzysłowie troszkę, żeby wyrazić zgodę na wejście osób, które mają ochronę BOR-u, a więc pani premier i przedstawicieli rządu" - odpowiedział Kuchciński.

"To wymaga, żeby w tym pomieszczeniu nie było posłów bądź przynajmniej jakoś tam nie utrudniali tej pracy. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie" - dodał marszałek Sejmu. Pytany, czy użyje Straży Marszałkowskiej, jeśli posłowie nadal będą blokowali mównicę, Kuchciński odpowiedział: "Ja zapowiedziałem jakiś czas temu podczas konferencji prasowej, że takiego wariantu nie chcę używać, ale teoretycznie jest to możliwe".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Józef Biłsudski 2017-01-11 10:33:31
    Marszałek Kuchciński rozpoczął spektakl kompromitacji Sejmu. Do końca przedstawienia daleko. I to jest tragedia - tragedia z elementami operetki. Znów obraz Polski zostaje fatalnie uszkodzony. A co będzie dzisiaj?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA