REKLAMA

Platforma ma ultimatum dla prezydenta Andrzeja Dudy

 • Autor: GP
 • 21 stycznia 2016 13:05
Platforma ma ultimatum dla prezydenta Andrzeja Dudy Platforma rząda od prezydenta przyjęcia ślubowania trzech wcześniej wybranych sędziów TK. (fot. twitter.com)

· Opozycyjna partia daje prezydentowi dwa tygodnie na to, by przyjął ślubowanie od trzech legalnie wybranych sędziów.
· Sławomir Neumann, szef klubu PO zapowiada, że jeśli Andrzej Duda nie zrobi tego, o co prosi PO, partia poprze rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. Polski.

Szef klubu parlamentarnego PO zorganizował konferencję, na której był obecny także Rafał Trzaskowski. Neumann ustosunkował się do słów szefa frakcji ALDE w Parlamencie Europejskim. Guy Verhofstadt zapowiedział, że złoży w Europarlamencie projekt rezolucji w sprawie Polski. PO ostrzega, że poprze ją, o ile Andrzej Duda nie zmieni stanowiska ws. sędziów TK.

Więcej o rezolucji przeczytasz tutaj.

-  Dziś oczekujemy, że przez najbliższe dwa tygodnie prezydent przyjmie ślubowanie, przywróci ład konstytucyjny i będziemy wszyscy szanować wyroku Trybunału Konstytucyjnego - mówił szef klubu PO.

Premier Beata Szydło wcześniej zaproponowała, żeby opozycja wybierała 8 z 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Liderzy frakcji parlamentarnych, przeciwni wobec rządu PiS nie zgodzili się na tę propozycję.

- Wykonujemy krok dobrej woli w stronę opozycji i czekamy na reakcję z jej strony - komentował stan rozmów szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Prawdopodobna rezolucja Parlamentu Europejskiego nie miałaby mocy prawnej, ale byłaby wyrazem woli politycznej Europarlamentu. Europosłowie w takich tekstach potępiają pewne działania i często wyrażają apel do KE o zainteresowanie się danym tematem.

PE przyjmował wcześniej rezolucje m.in. na temat zmian w prawie przyjmowanych przez Węgry, które często są podawane jako przykład państwa odstającego od "głównego nurtu" UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • marysia 2016-01-23 16:10:12
  Do Wdzivny: Nie martw się o tego wybitnego męża stanu jakim jest PAN PREZYDENT , gdyby nie miał swojej woli , tak jak jego poprzednik / łowczy dzikiej zwierzyny i lepkie ręce do zabieranie cudzych dóbr / , jako niezależny i obiektywny prawnik przestrzegający Konstytucję , przestrzegał przecież jako prezydent - elekt do nie podejmowania reform ustrojowych państwa. Ale cóż PO i PSL i jego poprzednik złamali Konstytucję i ich trzeba natychmiast postawić przed Trybunałem Stanu . Pan Kaczyński nie ma z tym nic wspólnego , proszę go zostawić w spokoju. Natomiast proszę sprawdzić , ile wyroków TK nie wykonała ekipa PO i jakoś Pan Prezydent Duda , ani obecny Sejm , nie stawia wniosków o postawienie ich przed TS. Jest tego 48 orzeczeń TK niezgodnych z Konstytucją . których nie wykonali PO - PSL , nawet są przekroczone terminy do ich wykonania ponad 18 miesięcy i co ty na to Rodaku ???????
 • Wdzivny 2016-01-23 14:37:11
  Do marysia: Może i wybitny, tylko, że nie ma swojej woli. Łamanie kostytucji i sprzeciwianie się wyrokowi TK nie żwiadczy o nim dobrze i może kiedyś za to odpowiadać przd TS. Kaczyćski umyje ręce.
 • A Krzak 2016-01-22 10:06:32
  Jedną bandę zastąpiła druga banda tylko ta druga jest bardziej drapieżna i za nic ma konstytucję! Poprzednia banda załatwiała niektóre sprawy w białych rękawiczkach, a obecna załatwia po bolszewicku. Widać, że nie są im obce dzieła Stalina i Lenina, korzystają z dobrych wzorców. Dziwi mnie, że wielu ludzi z PiS, których uważałem za ludzi mądrych i rozsądnych zachowuje się jak ,,cyborgi" powtarzając te same slogany. Kurski powiedział kiedyś, że ,,głupi naród wszystko kupi" ale czy rzeczywiście? Jest wiele osób samodzielnie myślących i ci nie kupią głupiej propagandy. Wszystko wskazuje na pogorszenie koniuktury gospodarczej (osłabienie złotego) i wtedy nastąpi kryzys a za tym skończy się poparcie dla Pis. ,, Byt kształtuje świadomość" ,,Gospodarka DURNIU!"
 • Stan 2016-01-21 15:53:32
  Ultimatum dla Prezydenta ! Nie pozostawiają mu wyboru.
 • marysia 2016-01-21 14:50:39
  elita towarzyska PO-PSL , gorzej niż za PRL szantażuje Pana Prezydenta , jakim prawem , najpierw narobiła bałaganu bezkarnego z ustawą o TK , a teraz podnosi wielkie larum i czepi się jak rzep ogona . Dla was śmietanka już się skończyła , pozostała tylko serwatka. Wstydźcie się POPAPRAŃCY , i zabierzcie się do roboty , zgłaszaniem projektów ustaw dobrych dla Polaków , a Pana Prezydenta zostawcie w spokoju jest profesjonalnym i wybitnym prawnikiem i przestańcie go szantażować , on doskonale wie co to Konstytucja i przestrzeganie prawa przez wybitnego męża stanu.
 • martin 2016-01-21 13:45:22
  PO odkryło się całkowicie ,nie przyjmując propozycji premier Szydło, drugie straszenie rządu ze zrobią rewoltę , straszenie ze poprą rezolucje aby karać Polskę dla mnie jest to zdrada Polski i sabotaż nowego rządu pani premier Szydło
 • potriot 2016-01-21 13:28:34
  Rządy PObandy się skończyły a ich prawa ręka były skorumpowany trybunał musi odejść i nie będzie dyktował Dudzie co ma robić .To już Wasz koniec !!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA