REKLAMA

Platforma o zmianach w prokuraturze: "pisokratura"

 • Autor: PAP/GP
 • 03 marca 2016 15:02
Platforma o zmianach w prokuraturze: "pisokratura" Lider PO, Grzegorz Schetyna (fot.:facebook.com)

Kończy się czas niezależnej prokuratury, zaczyna okres "pisokratury" - tak wchodzące w piątek w życie nowe Prawo o prokuraturze oceniają posłowie PO: Jan Grabiec i Krzysztof Brejza. Ustawa na powrót łączy stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

- To smutny dzień dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dziś mamy ostatni dzień funkcjonowania niezależnej prokuratury strukturalnie od decyzji politycznych - powiedział Grabiec na czwartkowej konferencji prasowej.

W związku z wejściem w życie reformy polegającej m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, kadencję zakończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet, zaś jego następcą zostanie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Złe przepisy przeforsowane w Sejmie przez PiS dają ogromną władzę nad prokuraturą politykom, a szczególnie panu ministrowi Ziobrze. To nie jest dobra wiadomość dla Polaków - stwierdził rzecznik PO.

Absurdalnym nazwał argument, przedstawiony w czwartek przez premier Beatę Szydło, że zmiany w prokuraturze miały na celu wzrost zaufania społecznego do wymiaru sprawiedliwości.

- Polacy z rezerwą odnoszą się do dzielności polityków, jeśli politycy próbują podporządkować sobie różne dziedziny życia. Politycy, a w szczególności pan minister Ziobro, jest ostatnią osobą, która może podnieść autorytet prokuratury i sprawić, że Polacy będą darzyli pracę prokuratury większym zaufaniem - uważa rzecznik Platformy.

Zastanawiał się przy tym co zrobi polityczny prokurator generalny jeśli do prokuratury będą kierowane doniesienia w sprawach np. korupcyjnych dotyczących jego kolegów.

- Jaki autorytet będzie miała prokuratura nadzorowana przez ministra Ziobro, jeśli będzie decydowała o losach kolegów partyjnych tego ministra; jaki będzie autorytet decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania, jeśli te decyzje będą podejmowane pod nadzorem politycznego prokuratora generalnego? - pytał Grabiec.

Brezja ocenił, że nadchodzi właśnie czas "pisokratury".

- I to "pisokratury" w wariancie "podrasowanym" w stosunku do tego z czym mieliśmy do czynienia w latach 2005-2007. Ta ustawa upolitycznia prokuraturę, tworzy prokuraturę, w której jedynym władcą będzie polityk Prawa i Sprawiedliwości - powiedział poseł PO.

Według niego, Prawo o prokuraturze jest kalką wszystkich błędów popełnionych przez PiS i próbą ich zalegalizowania.

Przeczytaj: Sondaż CBOS o 500 plus i nie tylko

- Przypomnę chociażby możliwość zlecania, wprowadzaną teraz dla pana ministra Ziobry, podsłuchów. Powróćmy do afery gruntowej z roku 2007, za którą zapadły wyroki karne w pierwszej instancji, natomiast "czwórka sprawiedliwych" została ułaskawiona przez pana prezydenta Andrzeja Dudę i szczęśliwie realizuje się teraz m.in. w sektorze służb specjalnych - ironizował Brejza.

W listopadzie zeszłego roku prezydent ułaskawił czterech b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego, obecnego koordynatora specsłużb. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał ich w marcu 2015 r. na kary więzienia (Kamińskiego na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r.

Brejza podkreślił ponadto, że nowe przepisy pozwalają prokuratorowi generalnemu na ujawnienie informacji z postępowań, nie tylko organom państwa, ale też w szczególnie uzasadnionych przypadkach" innym osobom.

- Czyli jeśli pan minister Ziobro dojdzie do wniosku, że sprawa jest tak atrakcyjna politycznie, że sprawę toczącą się np. z udziałem świadka koronnego, będzie mógł w zasadzie wysadzić, wbrew nawet opinii prokuratora prowadzącego - powiedział polityk Platformy.

Przeczytaj: Nowoczesna szykuje protest, partia zwołuje na 12 marca

Jako "niebezpieczny" Brejza ocenił też przepis, który ogranicza postępowania dyscyplinarne dla prokuratorów (chodzi o artykuł, zgodnie z którym nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego działanie lub zaniechanie prokuratora podjęte wyłącznie w interesie społecznym).

- Gdzie tu są prawa, wolności, swobody obywatelskie? - pytał poseł PO.

Zgodnie z nowym Prawem o prokuraturze, prokurator generalny ma uzyskać możliwość bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawania zarządzeń, wytycznych i poleceń. PG może też zwrócić się do odpowiednich służb o przeprowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych, jeżeli są w związku z toczącym się śledztwem. PG mógłby też w szczególnie uzasadnionych wypadkach znosić klauzule tajności nałożone przez inne instytucje (obecnie tylko wytwórca tajnego materiału może uchylić klauzulę, którą nałożył).

W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów stanowi, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

W Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny. Na poziomie PK funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów.

Ustawa znosi obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Zachowana będzie odrębność prokuratorów IPN - pracują oni dziś w pionie lustracyjnym oraz w śledczym, ścigającym zbrodnie komunistyczne i hitlerowskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • joantek 2016-03-04 08:34:58
  ciekawe zdjęcie zostało wybrane do artykułu... gdy widzę Grzesia to przypomina mi się afera hazardowa i jego dymisja. po czym uświadamiam sobie, że jest obecnie szefem PO :)
 • s 2016-03-03 19:03:52
  Panowie z PO to wy żeście sprawili że nikt nie ufa samodzielnej prokuraturze .Za dużo było przekrętów z udziałem waszych ludzi i każdy poważny przekręt został zamieciony pod dywan no nie tylko waszych ale i poważnych aferzystów ochranialiście .Pewnie było jak kiedyś "towarzyszu odstąpcie od tej sprawy".Może odnajdą się pieniądze z Amber Gold nie mówiąc już o innych
 • Igor 2016-03-03 16:19:04
  Niestety, nie można wierzyć ludziom z PO. To właśnie oni są powodem, dla którego nie otrzymali poparcia wyborców. To nie PiS wygrał wybory, tylko wy je przegraliście. Teraz już nikt wam nie zaufa, ponieważ zdradziliście wyborców swoją ignorancją, zapyziałą pewnością, by nie powiedzieć butą. To wy jesteście winni, że nikt was nie bierze teraz na poważnie. Cóż umarł król niech żyje król! A PO, ich już nie ma. Tak jak nie ma UW, PC, ZChN, Samoobrony ( oj boli to porównanie, oj boli. I MA BOLEĆ!!! )REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA