REKLAMA

Platforma Obywatelska planuje blokadę mównicy sejmowej

 • Autor: pap/em
 • 11 stycznia 2017 07:03
Platforma Obywatelska planuje blokadę mównicy sejmowej Politycy Platformy nieoficjalnie zapowiadają, że nie dopuszczą do rozpoczęcia środowego posiedzenia Sejmu (fot. twitter)

• Ostateczne decyzje w sprawie działań PO na środowym posiedzeniu Sejmu mają zapaść w środę (11 stycznia) przed południem, kiedy zbierze się zarząd partii, a później klub parlamentarny Platformy.
• Praktycznie przesądzone jest ponowne zablokowanie mównicy sejmowej.

Posiedzenie zarządu krajowego PO zaplanowane jest na godz. 9.00; spotkanie klubu o godz. 10.30.

Po wtorkowym wieczornym spotkanie klubu PO w Sejmie szef Platformy Grzegorz Schetyna powtórzył dziennikarzom, iż oczekuje, że w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowi przerwane - według niego - ostatnie posiedzenie Sejmu. "Uważamy, że 33. posiedzenie nie zostało zamknięte" - podkreślił lider PO.

Przekonywał, że dla Platformy "absolutnie podstawową kwestią" jest "prawo, praworządność". "Po to tutaj jesteśmy. I też nie po to przez tyle nocy, dni, święta, Nowy Rok i święto Trzech Króli byliśmy tutaj, żeby dzisiaj powiedzieć: nic się nie stało, proszę bardzo, proszę rozpocząć 34. posiedzenie Sejmu. To by było niepoważne, zawiedlibyśmy tych, którzy stoją pod Sejmem, którzy nas wspierali, byli z nami tutaj przez tyle dni" - dodał Schetyna.

Z rozmów z posłami Platformy wynika, że praktycznie przesądzona jest w środę ponowna blokada mównicy sejmowej. PO chce w ten sposób nie dopuścić do rozpoczęcia kolejnego, 34. posiedzenia Sejmu.

Rozważany jest ponadto scenariusz, w którym politycy Platformy sparaliżują ewentualne obrady w Sali Kolumnowej, gdyby marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydował się je tam przenieść. To właśnie w sali Kolumnowej 16 grudnia odbyły się m.in. głosowania nad przyszłoroczną ustawą budżetową.

Schetyna zadeklarował po zakończeniu posiedzenia klubu, że blokady mównicy nie będzie, tylko jeśli nastąpi kontynuacja 33. posiedzenia Sejmu. "A jeżeli nie, to o decyzji powiemy po godz. 10.30 w środę" - dodał. Po środowym, porannym spotkaniu klubu ma się odbyć konferencja prasowa liderów PO.

Schetyna powtórzył też, iż liczy na zaangażowanie w rozwiązanie obecnego kryzysu marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i prezydenta Andrzeja Dudy. "Liczę na ich głos i ustosunkowanie się do tej kwestii. To nie jest sprawa lokalna, czy marginalna - to jest poważny kryzys parlamentarny i trzeba go rozwiązać. Najważniejszym osobom w państwie powinno także na tym zależeć" - zaznaczył polityk.

Środowe posiedzenie Sejmu ma rozpocząć się o godz. 12. O godz. 9 ma zebrać się Prezydium Sejmu, godzinę później - Konwent Seniorów.

We wtorek przed posiedzeniem klubu PO doszło do spotkania Schetyny z szefami Nowoczesnej Ryszardem Petru i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. "Rozmawialiśmy o tym jakie plany na te pierwsze godziny jutrzejszego dnia, co z posiedzeniem Sejmu" - mówił po spotkaniu lider Platformy. Według jego relacji, Kosiniak-Kamysz i Petru opowiadali z kolei o wtorkowym spotkaniu liderów ugrupowań parlamentarnych u marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Od 16 grudnia na sali plenarnej trwa protest posłów PO i Nowoczesnej. Politycy Platformy nieoficjalnie zapowiadają, że nie dopuszczą do rozpoczęcia środowego posiedzenia Sejmu - są gotowi blokować nie tylko mównicę na sali plenarnej, ale również Salę Kolumnową, która jest przez PiS brana pod uwagę jako alternatywne miejsce organizacji obrad Sejmu. W Sali Kolumnowej 16 grudnia odbyły się głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 rok.

Szef Nowoczesnej Ryszard Petru zadeklarował we wtorek, że jego klub nie zamierza blokować mównicy sejmowej; chce na początku środowych obrad zgłosić wniosek o reasumpcję głosowania przyszłorocznej ustawy budżetowej. Kosiniak-Kamysz oczekuje, że środowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się na sali plenarnej. Ludowcy również wykluczają możliwość blokowania mównicy sejmowej.

W poniedziałek i we wtorek z inicjatywy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego odbyły się dwa spotkania liderów ugrupowań parlamentarnych. Po zakończeniu wtorkowych rozmów ich uczestnicy byli zgodni, że nie osiągnięto porozumienia.

W żadnym ze spotkań nie brał udziału szef PO Grzegorz Schetyna, który zaproponował dyskusję w gronie liderów czterech formacji opozycyjnych: Platformy, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15. Zainteresowanie udziałem w spotkaniu wyrazili tylko szefowie Nowoczesnej Ryszard Petru i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Stacho G.-Stańczyk 2017-01-11 10:04:48
  Poczynania "blokaderów" Sali Sejmowej i fotelu Marszałka Sejmu są jawnym dowodem utraty przez nich poczucia rzeczywistości, która powstała w wyniku ostatnich wyborów prezydenckich i sejmowych. Po prostu "blokaderzy" - zamiast uznać wyniki wyborów i zabrać się do twórczej pracy sejmowej, jak na odpowiedzialną opozycję przystało, silą chcą się utrzymać przy "ośmiorniczkach i szampanie", z których korzystali będąc 8 lat przy władzy. Gdyby ożył dziś Marszałek J. Piłsudski, to nakazałby swoim oficerom wzięcie takich rozrabiaczy za kołnierze i portki oraz odtransportowanie ich do Lasku Bielańskiego, gdzie dostaliby odpowiednią ilość "buków" na gole tyłki. Trawestując znane zawołanie rzymskiego polityka, należy zapytać: "Jak długo ten szał liderów opozycji przegranej w legalnych i demokratycznych wyborach będzie szydził z wyborców i Sejmu? Kiedy wreszcie Straż Marszałkowska przestanie się biernie przyglądać jawnemu łamaniu prawa, a zabierze się do oczyszczenia polskiego Parlamentu z rozrabiaczy, żyjących nadal ponad stan z dotacji pochodzących z portfeli podatników?!
 • BOLO 2017-01-11 09:44:35
  pewnie będą wcześniejsze WYBORY, bo ci szubrawcy i złodzieje z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej będą siali TERROR w PARLAMENCIE, nie tylko SEJMIE ! A na ulicach Kijowski ze swoim KOD-em, który jest Polska w Pigułce z czasów rządów Tuska i PO w III RP !
 • ko$cielny 2017-01-11 08:47:44
  Zlikwidować ten cyrk-sejm RP, razem z senatem, bo to siedlisko, cwaniaków, hochsztaplerów, sprzedawczyków i nierobów.
 • goSC 2017-01-11 07:32:11
  Schetyna ,tojest zdrajcą ojczyzny,za kraty z nim,to co on wyprawia,niszczy Polskę ,nie uda się platformie,wszystkich ich rozliczymy na czas.
 • POLAK 2017-01-11 07:15:01
  taki zdrajca Narodu i Ojczyzny powinien być pociągnięty do odpowiedzialności i przykładowo ukarany , oraz powinien mieć zakaz pełnienia jakich kolwiek funkcji politycznych - żenada.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA