REKLAMA

Płock: Znaleziono wypełnione karty do głosowania. Jest śledztwo

  • Autor: PAP/AT
  • 30 października 2015 00:27
Płock: Znaleziono wypełnione karty do głosowania. Jest śledztwo Sprawa odnalezienia kart nie wpłynie na ważność wyborów (fot.twitter.com)

W jednej z płockich szkół, gdzie mieścił się lokal obwodowej komisji wyborczej, znaleziono kilkadziesiąt wypełnionych kart do głosowania. Policja wszczęła dochodzenie.

Policja w Płocku (Mazowieckie) prowadzi dochodzenie w sprawie odnalezienia w jednej z tamtejszych szkół, gdzie w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych mieścił się lokal obwodowej komisji wyborczej, kilkudziesięciu wypełnionych kart do głosowania.

Karty dotyczą tylko jednej partii

Jak poinformował rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek, postępowanie prowadzone jest w związku z art. 248 kodeksu karnego, określającego przestępstwa przeciwko wyborom i dokumentom wyborczym, które zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności.

- Zgłoszenie o znalezionych kartach przyjęliśmy wczoraj. W tej chwili wyjaśniamy tę sprawę. Tyle jedynie mogę powiedzieć – oświadczył dziś Piasek. Dodał, że o sprawie poinformowano płocką prokuraturę rejonową oraz tamtejszą delegaturę Krajowego Biura Wyborczego.

O sprawie odnalezienia prawidłowo wypełnionych kart do głosowania w poniedziałek rano, czyli po zakończeniu pracy obwodowej komisji wyborczej, napisał dziś internetowy portal płockiej "Gazety Wyborczej", powołując się na informacje przekazane przez "jednego z mieszkańców miasta".

Według tej publikacji, karty znaleziono w szkole podstawowej nr 18, gdzie mieścił się lokal obwodowej komisji wyborczej nr 3 w Płocku. - Karty znaleźli pracownicy szkoły, w której działała komisja. W poniedziałek rano, po nocy wyborczej. Zawiadomili policję – powiedział informator gazety. Twierdzi on, że głosy na kartach dotyczą jednej partii – publikacja nie wymienia jej nazwy.

Dyrektor płockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro przyznał, że informację o zgłoszeniu odnalezienia kart do głosowania otrzymał od policji wczoraj wieczorem, a dziś złożył w tej sprawie wyjaśnienia.

Sprawa nie wpłynie na ważność wyborów

Według niego, sprawa odnalezienia kart nie wpłynie na ważność wyborów, ale jednocześnie istotne będzie weryfikacja, czy pozostawione w szkole karty zostały ujęte w protokole tej konkretnej obwodowej komisji wyborczej. - Nie widziałem tych kart. Podobno chodzi o kilkadziesiąt kart wypełnionych na różne listy. Nie wiem, czy to były głosy ważne, czy też nieważne, bo to też istotne – zastrzegł Wawro.

- Podejrzewam, że odbyło się to na zasadzie niechlujstwa komisji - powiedział Wawro, komentując sprawę odnalezienia kart. - Żeby sprawę wyjaśnić, można przeliczyć wszystkie karty z tej obwodowej komisji, oddane w depozyt po wyborach, i porównać z protokołem, czy zostały tam ujęte – dodał. - Jeżeli chodzi o wybory, to te karty nie mają znaczenia dla ważności wyborów – ocenił Wawro, zastrzegając jednocześnie, iż w przypadku ewentualnego protestu wyborczego, kwestię tę rozstrzyga Sąd Najwyższy.

Prokurator Okręgowy w Płocku Waldemar Osowiecki potwierdził w rozmowie, że tamtejsza prokuratura rejonowa otrzymała od policji informację o odnalezieniu kart do głosowania. Zaznaczył, że w sprawie tej – podejrzenia przestępstwa zagrożonego do 3 lat pozbawienia wolności - policja prowadzi samodzielnie dochodzenie.

- Informację otrzymaliśmy w związku z zaleceniem o informowaniu przez policję właściwych prokuratur o ewentualnych nieprawidłowościach związanych z wyborami – wyjaśnił Osowiecki. Dodał, że to jedyna tego typu informacja związana z przebiegiem ostatnich wyborów parlamentarnych z 25 października, którą otrzymali od policji płoccy śledczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Prosta piłka! 2015-10-30 12:02:19
    -"Dyrektor płockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro przyznał, że informację o zgłoszeniu odnalezienia kart do głosowania otrzymał od policji wczoraj wieczorem, a dziś złożył w tej sprawie wyjaśnienia."-! Czyli, że się przyznał i wszystko wyjaśnił!!! Bo gdyby o tej sprawie nic nie wiedział, to jakie wyjaśnienia mógłby składać i co wyjaśniać?
  • Qwertty 2015-10-30 10:02:36
    Panowie Hetkowski i Jasion mają duże doświadczenie w takich sprawach - powinni się wypowiedzieć..REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA