REKLAMA

PO: 6 maja błękitny marsz w Warszawie

  • Autor: PAP/JS
  • 06 kwietnia 2017 16:13
PO: 6 maja błękitny marsz w Warszawie Decyzję o zwołaniu marszu na 6 maja podjął zarząd Platformy. Do Ratusza trafił już wniosek o rejestrację zgromadzenia. (fot. PO/twitter)

6 maja PO organizuje w Warszawie "błękitny marsz".

• Hasła marszu mają nawiązywać do członkostwa Polski w UE, obrony niezależności sądów i samorządu terytorialnego oraz sprzeciwu wobec reformy oświaty.

• Platforma liczy, że w proteście weźmie w udział ponad 100 tys. osób.

• Manifestacja ma rozpocząć się o godz. 13 na Placu Bankowym, a zakończyć na Placu Konstytucji.

Decyzję o zwołaniu marszu na 6 maja podjął zarząd Platformy. Do Ratusza trafił już wniosek o rejestrację zgromadzenia.

Manifestacja ma rozpocząć się o godz. 13 na Placu Bankowym, a zakończyć na Placu Konstytucji. "Dość symbolicznie chcemy w ten sposób zaznaczyć, że ekonomia i gospodarka kraju jest ważna, a PiS kompletnie zaniedbuje ten obszar, podobnie jak obszar dotyczący przestrzegania prawa, konstytucji" - podkreślił w czwartkowej rozmowie z PAP sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski.

Hasła marszu mają nawiązywać m.in. do członkostwa Polski w UE, obrony niezależności sądów, niezależności samorządu terytorialnego, sprzeciwu wobec rządowej reformy oświaty, która m.in. likwiduje gimnazja. "Będzie to kolejny marsz błękitny, bo Platforma zawsze organizowała marsze, które miały właśnie charakter błękitny" - zaznaczył Gawłowski.

W marszu mają wziąć udział m.in. działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz korporacje samorządowe. Zaproszenie do udziału w demonstracji mają zostać wystosowane także do innych partii politycznych. "Będziemy zapraszać wszystkich Polaków, a kto będzie chciał się przyłączyć, to tutaj jesteśmy otwarci. Zapraszamy do współuczestnictwa w proteście" - powiedział Gawłowski.

Platforma liczy, że w marszu weźmie udział ponad 100 tys. osób. Sama chce, jak przed rokiem, przywieźć do Warszawy kilkaset autokarów działaczy swojej formacji oraz innych chętnych do udziału w demonstracji. "W tym roku też będziemy organizować takie wyjazdy. W ubiegłym roku przywieźliśmy kilkadziesiąt tysięcy Polaków, w około 300 autobusach" - przypomniał sekretarz generalny PO.

Najsłynniejszym "Błękitnym Marszem" była manifestacja Platformy, która przeszła ulicami Warszawy 7 października 2006 roku. Równolegle w stolicy odbyły się dwie inne demonstracje, organizowane przez PiS i Ligę Polskich Rodzin (marsz "Białej Róży"). Hasła marszu PO również nawiązywały do ówczesnych rządów Prawa i Sprawiedliwości. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. 20 tys. osób (według szacunków policji - ok. 11 tys.) Na zakończenie demonstracji wystąpił z m.in. Paweł Kukiz, wówczas lider zespołu Piersi, dziś poseł i lider formacji Kukiz'15.

7 maja ubiegłego roku Platforma zorganizowała manifestację pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie!". Zdaniem policji, w szczytowym momencie na Placu Piłsudskiego demonstracja zgromadziła ok. 45 tys. osób. Rzecznik stołecznego Ratusza Bartosz Milczarczyk informował z kolei, że władze miasta oceniły liczbę uczestników marszu na ok. 240 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Starszy Pan 2017-04-06 22:48:52
    Do Iza: Pani Izo a prosze mi łaskawie powiedzieć która to telewizja jest niemiecka . Bardzo jestem ciekaw , bo ostatnimi czasy łatwo przychodzi niektórym ludziom wylewać na innych pomyje nie mając ani wiedzy ani dowodu na to co próbują przekazać. Ufam że Pani wie co mówi i niecierpliwie czekam na odpowiedź
  • Iza 2017-04-06 21:43:27
    W niemieckiej telewizji publicznej mowiono o 250 000 uczestnikach marszu w Warszawie (7.5.16)! Zobaczymy, ile tym razem bedzie.... 100 000 plus jedno zero wiecej.... no to okolo miliona!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA