REKLAMA

PO: Andrzej Duda źle wykorzystuje symbole walki o wolność

  • Autor: PAP/GP
  • 10 marca 2016 18:11
PO: Andrzej Duda źle wykorzystuje symbole walki o wolność Senatorowie PO: Prezydent Andrzej Duda, przeinaczył słowa pieśni. (fot.: Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda przeinaczając słowa pieśni "Boże coś Polskę", w sposób niezgodny z tradycją wykorzystuje symbole walki o wolność i niepodległość kraju i narodu - napisali senatorowie PO w piśmie do marszałka Senatu, protestując przeciw niedawnej wypowiedzi prezydenta.

We wtorek podczas spotkania z mieszkańcami Otwocka prezydent odniósł się do protestów KOD. "Patrzę na to z przykrością czasem, bo o ile widzę często na tych manifestacjach twarze właśnie tych, którzy w ostatnim czasie bardzo dużo stracili (...) - jak to się niektórzy śmieją "ojczyznę dojną racz nam wrócić panie" mówią ci ludzie, ale wśród nich jest bardzo wielu ludzi przyzwoitych, którzy dają się zwieść pewnym próbom zastraszania" - mówił. "Proszę państwa, spokojnie, nie ma się czego bać" - dodał prezydent.

W piśmie skierowanym w czwartek do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego grupa senatorów PO zaprotestowała przeciwko zachowaniu prezydenta Dudy, który - według nich - "w sposób niezgodny z wielopokoleniową tradycją wykorzystuje symbole walki o wolność i niepodległość naszego kraju i narodu".

Jednoznacznym symbolem tej walki - napisali senatorowie PO - "była i jest pieśń religijna i patriotyczna 'Boże coś Polskę' ze strofą śpiewaną: "Ojczyznę wolną racz na zwrócić Panie".

Przeczytaj: Prezydent Andrzej Duda w Lucieniu

"Tak śpiewana, była hymnem powstańców idących do walki z zaborcami i na zesłanie, żołnierzy walczących w okupowanej Polsce, a po wojnie tysięcy Polaków sprzeciwiających się totalitaryzmowi komunistycznemu i ateizacji narodu" - czytamy w piśmie.

"Prezydent Andrzej Duda, przeinaczający słowa tej pieśni sugeruje, że tym którzy niejednokrotnie ryzykowali własne życie w walce o wolną Polskę, wcale nie o wolność chodziło, ale o osobiste korzyści. Obraża tym wiele pokoleń Polaków. A w karczemnym stylu dowcipkując i porównując "Ojczyznę wolną" z "ojczyzną dojną" daje wyraz poziomu swojej wrażliwości oraz szacunku dla patriotycznych i religijnych symboli oraz dla innych ludzi" - napisali senatorowie Platformy.

Wyrazili też nadzieję, że "ów przypadek to efekt jedynie chwilowej słabości, a nie zamierzona chęć upokorzenia wielu Polaków". "I że prezydent to udowodni, odżegnując się od wypowiedzianych jawnie, przed kamerami i mikrofonami słów".

Kancelaria Prezydenta odpowiedziała, że nie będzie komentarza w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • s 2016-03-11 11:23:24
    Platforma śmie wypowiadać się na temat religii i patriotyzmu ,niech spojrzą na swoje rządy jak pluli na religie polaków ,jak walczyć z historią Polski przeinaczając ją i robiąc z akowców oprawców a z Niemców ludzi łagodnych jak baranki .Ojczyznę dojną racz nam zwrócić panie i tu nie zgadzam się z użycia słowa ojczyzna bo powinno być kraj dojny ponieważ mam wrażenie że w PO takie słowo jak ojczyzna jest im obceREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA