REKLAMA

PO apeluje, by RBN zaopiniowała udział Polski w walce z państwem islamskim

 • Autor: PAP/GP
 • 15 lutego 2016 14:30
PO apeluje, by RBN zaopiniowała udział Polski w walce z państwem islamskim Andrzej Halicki, poseł PO (fot.:facebook.com)

• PO chce, by RBN, której zwołanie w najbliższym czasie zapowiedział prezydent Andrzej Duda, zajęła się planowanym udziałem Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.
• Posłowie PO skrytykowali też PiS za brak posiedzeń komisji obrony na ich wniosek.

Jak ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Halicki (PO), polityka zagraniczna i kwestie bezpieczeństwa to żywotny interes narodowy Polski, w którym nie powinno być żadnych niejasności.

- W kontekście ostatnio odbywających się konferencji - konferencji ds. bezpieczeństwa w Monachium, czy też listu senatorów, w tym senatora Johna McCaina, zwracamy uwagę, by nie ignorować pytań, które wynikają z troski, z faktu pewnych niejasności, albo pewnego chaosu informacyjnego, bo z takim bez wątpienia również mamy do czynienia - podkreślił poseł PO.

Zwrócił uwagę, że senatorowie, którzy wystąpili w zeszłym tygodniu z listem do premier Beaty Szydło, są - z jednej strony specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej, a z drugiej - przyjaciółmi naszego kraju.

- Są osobami, które Polsce dobrze życzą i pytania te wynikają raczej z troski niż ze złej woli - zaznaczy Halicki.

W zeszłym tygodniu trzech amerykańskich senatorów: b. kandydat na prezydenta USA, republikanin John McCain oraz demokraci: Dick Durbin i Ben Cardin wezwało w liście rząd Beaty Szydło, by potwierdził wierność zasadom OBWE i UE, w tym poszanowania demokracji. Amerykańscy politycy W podkreślają, że "są przyjaciółmi Polski" i zwolennikami silnych dwustronnych relacji polsko-amerykańskich. Wyrażają jednocześnie obawy dotyczące przyjętych niedawno ustaw, które ich zdaniem mogą naruszyć podstawowe wartości, w tym wolność mediów i niezależność sądownictwa.

Przeczytaj: Jarosław Gowin o polskiej szkole i współpracy ministerstw

Odnosząc się do treści odpowiedzi premier Szydło na list senatorów, Halicki ocenił, że nie jest ona do końca grzeczna.

- W tym samym czasie prowadzimy z Amerykanami dwutorowo dialog - minister Macierewicz wpisuje się do koalicji z Amerykanami do walki z tzw. Państwem Islamskim, a jednocześnie premier Szydło odpowiada zupełnie w innym duchu na wystąpienie niezwykle ważnych polityków amerykańskich. To prostu jest niepoważne, nie można w ten sposób prowadzić rozmów z najważniejszym państwem z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski - dodał b. wiceszef MON Czesław Mroczek.

Szydło w odpowiedzi na list senatorów USA napisała m.in., że przytoczone w nim argumenty budzą jej zdziwienie i - jej zdaniem - są wynikiem braku rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce.

Mroczek wyraził też pogląd, że pytania, które na temat sytuacji w Polsce padają ze strony polityków zagranicznych wynikają z braku dobrego, jednoznacznego stanowiska polskiego w kwestii bezpieczeństwa.

- Ale nie jest to dziwne, dlatego że nie działają płaszczyzny, podstawy uzgadniania tego stanowiska wewnątrz kraju, między organami państwa, ale też z głównymi partiami politycznymi. W związku z tym żądamy, by przywrócić normalne funkcjonowanie sejmowej i senackiej komisji obrony narodowej, a w szczególności Rady Bezpieczeństwa Narodowego - podkreślił Mroczek.

Jak dodał, instytucje te dają możliwość uzgodnienia kluczowych stanowisk i postulatów w kwestiach bezpieczeństwa rządzącym i opozycji.

B. wiceminister obrony narodowej poinformował również na poniedziałkowej (15 lutego) konferencji prasowej, że klub PO kilka tygodni temu złożył dwa wnioski o zwołanie posiedzenia komisji obrony narodowej - w sprawie nocnej zmiany w styczniu szefa Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Warszawie oraz na temat wymiany, jeszcze w listopadzie, szefów służb specjalnych - cywilnych i wojskowych.

- Mimo upływu określonego terminu 30 dni, PiS nie zwołuje posiedzeń komisji - zaznaczył Mroczek.

Zapowiedział ponadto, że klub PO zwróci się do Prezydium Sejmu w sprawie niezwoływania posiedzeń komisji obrony narodowej na wniosek opozycji.

- Czegoś takiego nigdy nie było; świętością jest to prawo mniejszości, żeby w określonych, ważnych tematach doprowadzić do posiedzenia sejmowej komisji. W związku z tym będziemy prosić nie tylko marszałka Sejmu, ale Prezydium Sejmu o zainteresowanie się sprawą. I to Prezydium Sejmu musi zdyscyplinować przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej - powiedział b. wiceszef MON.

Z kolei Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna się - według niego - zająć się też kwestią udziału Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

- Żądamy, by Rada Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie się spotkała, by te kwestie omówić. Przywróćmy normalność - apelował polityk Platformy.

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował w zeszłą środę w Brukseli, że Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS). W najbliższych tygodniach zostaną ustalone szczegóły, wstępnie mówiliśmy o działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych - powiedział Macierewicz. Wiceszef MSZ Bartosz Kownacki zastrzegł w czwartek w TVP Info, że zaangażowanie nie oznacza udziału w akcjach bojowych. Również prezydent Andrzej Duda mówił w sobotę w Monachium, że jest jak najdalej od decyzji, by gdziekolwiek wysyłać polskich żołnierzy.

W Monachium także Duda zapowiedział, że w najbliższym czasie zwoła posiedzenie RBN, a jej koncepcja będzie mniej więcej taka, jak dotychczas - będą reprezentowane w niej wszystkie siły polityczne. Nie zdradził jednak, co miałoby być przedmiotem obrad Rady.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • spragniony123 2016-02-16 14:37:11
  Do wdzivny: Gdyby nie zgryzota platformy po przegranyćh wyborach i donoszenie na Polskę jak to biedna opozycja jest traktowana to trzej panowie z za oceanu nie mając najmniejszego pojęcia jaka jest sytuacja w Polsce nie wtrącali by się w wewnętrzne sprawy Polski.Przede wszystkim trzech panów nie wiadomo o jakich poglądach to nie cała Ameryka
 • spragniony123 2016-02-15 16:59:59
  PO poucza premier Polski że ma być grzeczna dla trzech senatorów amerykańskich niby przyjaciół Polski zaniepokojonych sytuacją w Polsce na temat trybunału i mediów .Panowie senatorowie w liczbie trzech osób w imieniu ameryki pouczając rząd Polski na podstawie żywcem wyjętych wiadomości z Gazety Wyborczej tym samym sami stają się niewiarygodni nie czerpiąc wiadomości u żródeł tylko od wrogo nastawionej prasy i śmiertelnie przerażonej wręcz chorej z nienawiści po utracie władzy opozycji
 • wdzivny 2016-02-15 15:24:56
  Z tego wynika, że Polska będzie rządzona przez ukazy, czyli rozporządzenia prezydenta, premiera i ministra obrony i ani się spostrzeżemy będziemy skłuceni ze światem i szykować się do wysyłania naszych dzieci jako mięso armatnie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA