REKLAMA

PO atakuje prezydenta Dudę. "Wasze emerytury są zagrożone"

 • Autor: PAP
 • 24 września 2015 12:15

Politycy PO Joanna Mucha i Łukasz Abgarowicz zaprezentowali w czwartek spot, w którym krytykują prezydencki projekt ws. obniżenia wieku emerytalnego. Propozycji Andrzeja Dudy zarzucają m.in. niechlujstwo, błędy w obliczeniach i niekonstytucyjność. To hucpa polityczna - uważa PO.

Prezydent w poniedziałek skierował do Sejmu projekt ustawy, który przywraca wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Inicjatywę od kilku dni krytykują m.in. politycy PO. W czwartek po raz kolejny Platforma odniosła się do propozycji Dudy.

Sprawa jest rzeczywiście poważna - mamy głębokie przekonanie, że ustawa, która trafiła kilka dni temu do Sejmu, przygotowana przez kancelarię pana prezydenta Andrzeja Dudy, jest tylko i wyłącznie zagrywką polityczną - oceniła Joanna Mucha, rzeczniczka sztabu wyborczego PO.

Nawet 500 mld zł

Według niej, koszt prezydenckich zmian tylko do 2020 roku to 40 mld złotych, a do 2040 - nawet 500 mld złotych.

Ten niedobór środków w systemie emerytalnym będzie skutkował albo bardzo wysoka podwyżką podatków, albo bardzo dużym obniżeniem emerytur - zaznaczyła Mucha.

Przypomniała też wyliczenia ekonomistów, że powrót do poprzedniego wieku emerytalnego może oznaczać, że świadczenia kobiet będą nawet o 70 proc., a mężczyzn - o 20 proc. niższe niż gdyby pracowali do 67. roku życia.

Politycy PO zarzucili też prezydentowi niekonsekwencję - przypomnieli, że najpierw w kampanii wyborczej zapowiadał przywrócenie wieku emerytalnego 60 i 65 lat, następnie we wniosku referendalnym proponował powiązanie wieku emerytalnego ze stażem pracy, teraz znów zaproponował wprowadzenie wieku emerytalnego sprzed reformy.

Mamy zatem pytanie: jakie jest stanowisko pana prezydenta, skoro co chwila to stanowisko jest zmieniane? - pytała Mucha.

"Wątpliwości konstytucyjne"

Zdaniem rzeczniczki kampanii PO, projekt Dudy budzi "bardzo daleko idące wątpliwości konstytucyjne". W tym kontekście przywołała orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z maja ubiegłego roku, w którym Trybunał wskazał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn może być niekonstytucyjne.

Posłanka PO oceniła ponadto, że propozycja prezydenta została przygotowana w sposób "niechlujny, na kolanie".

Świadczą o tym przede wszystkim błędy w obliczeniach, polegające na tym, że zsumowano skumulowane wartości, czyli zsumowano sumę. Gdybyśmy chcieli w ten sposób liczyć gole Roberta Lewandowskiego, to okazałoby się, że strzelił ich 15, a nie 5. To są naprawdę podstawy dotyczące liczenia i posługiwania się ekonomią w przygotowaniu skutków tego typu ustawy - stwierdziła rzecznika kampanii PO.

Autorów projektu Dudy krytykowała też za błędy językowe. Jak mówiła, w dokumencie znalazło się np. sformułowanie "skłócenie" zamiast "skrócenie" wieku emerytalnego.

Nie w tej kadencji

Senator Łukasz Abgarowicz przyznał, że system emerytalny wymaga zmian, m.in. uelastycznienia wieku przechodzenia na emeryturę, a także wsparcia dla matek przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, tak by miały opłacane składki emerytalne np. z budżetu państwa.

Powtórzył też stanowisko PO, że nie ma możliwości rozpatrzenia propozycji prezydenta jeszcze w obecnej, kończącej się kadencji parlamentarnej.

Nie można w sposób tak gwałtowny i tak zły pracować i w gruncie rzeczy uprawiać pewnego rodzaju hucpy politycznej, ponieważ nie można tego w żaden inny sposób nazwać - powiedział Abgarowicz.
Podobne zarzuty, o jakich mówiła Mucha, dotyczące projektu prezydenta, zaprezentowane zostały w spocie PO, który ma być dostępny w internecie.

Uwaga emeryci, wasze emerytury są zagrożone. 21 września b.r. prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy dotyczącej emerytur wywołując prawdziwą falę miażdżącej krytyki merytorycznej - słyszymy m.in. w spocie.

Platforma przestrzega w swym materiale także, że w przypadku powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego, świadczenia kobiet mogą być nawet o 70 proc., a mężczyzn - o 20 proc. niższe niż gdyby pracowali do 67 roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Kulik 2015-10-03 13:35:37
  Jak dobrze, że cała ta kpina nie będzie mnie obchodzić. Żadnych składek odprowadzać tym złodzieją nie będę :) a podatki? Haha mogą pomarzyć! :) ludzie uciekajcie za granicę :)
 • amigo 2015-09-24 14:52:05
  Niech politycy PO pilnują swoich emerytur i nie martwią się o wysokośc mojej. Jak mi nie wystarczy to dorobie jako cieć /z całym szacunkiem dla cieciów/ lub gdzie indziej. Ale w razie gdybym nie miał pracy po 65 latach nie bedę musiał musiał siedziec na garnuszku pomocy spolecznej - mimo przepracowania 40 lat.
 • Renia 2015-09-24 14:50:47
  Szczerze? Za propozycją reformy ZUS wg Sebastiana Tyszczuka, kandydata z listy KWW Kukiz'15 z 18stki. Proponuje utrzymanie obowiązku składek ZUS, jednak zamiast na ZUS składki zasilałyby Rodzinne Fundusze Emerytalne, zaś dotychczas wpłacone składki ZUS uznane zostałyby za dług Państwa na rzecz tych Funduszy.
 • przyszły emeryt 2015-09-24 14:24:47
  Platforma, która nas okradła z możliwości zwiększenia wysokości emerytury poprzez II filar, niech już nie zabiera więcej w tej sprawie głosu. Pani Mucha lepiej niech nie wypowiada się publicznie, jako autorytet, tym bardziej w dziedzinie sportu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA