REKLAMA

PO: Biała księga jest próbą oszukania Komisji Europejskiej

 • Autor: PAP/AT
 • 09 marca 2018 13:06
PO: Biała księga jest próbą oszukania Komisji Europejskiej Podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem premier Mateusz Morawiecki przedstawił "białą księgę" w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości (fot. premier.gov.pl)

Biała księga jest kolejną szkodliwą działalnością PiS-u w relacji ze strukturami UE i wpisuje się w prymitywną politykę PiS-u - uważają politycy Platformy Obywatelskiej.

 • "Biała księga" ws. reform polskiego wymiaru sprawiedliwości powinna być nazwana "księgą kłamstw" - uważają politycy PO.
 • Ich zdaniem dokument ten jest próbą oszukania Komisji Europejskiej.
 • PiS po raz kolejny próbuje okłamać Unię Europejską. Niestety czyni to premier Mateusz Morawiecki w bardzo ważnym czasie, bowiem rozstrzygają się losy przyszłych pieniędzy dla wszystkich grup społecznych w Polsce: począwszy od studentów, skończywszy na rolnikach, poprzez wszystkie regiony - uważają politycy Platformy Obywatelskiej - oceniają.

Podczas czwartkowego (8 marca) spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem premier Mateusz Morawiecki przedstawił "białą księgę" w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości. Prawie stustronicowy dokument zawiera wyliczenie powodów, dla których reformy sądownictwa - zdaniem autorów opracowania - były konieczne oraz odpowiada na najważniejsze zastrzeżenia Komisji Europejskiej. W ośmiu rozdziałach opisano zarówno stan sprzed zmian - i to, z jakimi problemami borykał się polski wymiar sprawiedliwości - jak i opis najważniejszych reform, ze wskazaniem sposobu w jaki poprawią one jakość sądownictwa.

Poseł PO Mariusz Witczak ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że "biała księga" jest "kolejną szkodliwą działalnością PiS-u w relacji ze strukturami UE" i wpisuje się w "prymitywną politykę PiS-u".

"PiS po raz kolejny próbuje okłamać, oszukać Unię Europejską. Niestety czyni to premier Morawiecki w bardzo ważnym czasie, bowiem rozstrzygają się losy przyszłych pieniędzy dla wszystkich grup społecznych w Polsce: począwszy od studentów, skończywszy na rolnikach, poprzez wszystkie regiony" - mówił.

Zdaniem polityka "biała księga" powinna być nazwana "księgą kłamstw".

W ocenie posła PO Andrzeja Halickiego, premier Morawiecki przedstawiając dokument Komisji Europejskiej, próbuje "nieprawdziwymi faktami oszukać partnerów".

Czytaj też: Biała Księga Morawieckiego na językach

"Komisji Europejskiej oszukać się nie da. Komisja Wenecka, która przyjeżdżała do Polski - przecież na zaproszenie PiS - bardzo jasno opisała problemy systemowe polskiego sądownictwa i jasno przedstawiła rekomendacje" - wskazywał.

Halicki podkreślił, że - wbrew temu, co twierdzi szef rządu - polskie sądownictwo zostało zreformowane w 1990 r. "Zdanie, że nie została przeprowadzona dekomunizacja, jest nieprawdziwe. Tylko 19 proc. sędziów Sądu Najwyższego zostało dalej członkami tegoż gremium" - podkreślił polityk.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w piątek w Brukseli, że "biała księga" zawiera pełne wyjaśnienie, jak postrzegamy reformę wymiaru sprawiedliwości. Zapewnił, że będzie on o wiele bardziej niezależny. "Mam nadzieję, że krok po kroku, przekonamy do tego KE" - oświadczył.

Premier podkreślał, że Polska stara się mieć bardziej obiektywny, wydajny i niezależny wymiar sprawiedliwości. Jak mówił, np. w Niemczech w latach 90., jeszcze przed zjednoczeniem, był proces weryfikacji wszystkich prokuratorów i sędziów. Natomiast w Polsce do takiego procesu nie doszło.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 r. w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez władze w Warszawie reformy wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7.1 Traktatu o UE, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • EuPi 2018-03-11 09:58:19
  Do Czeslaw: Już bardziej prymitywnej mowy jak w PiSie nie ma, a przy tym kłamstwo, nienawiść i fałszywe opinie na każdym kroku. Jest to na zasadzie ,,ciemny lud to kupi" i kupuje, ale w zasadzie tylko wyborca PiSu
 • EuPi 2018-03-11 09:53:06
  Oczywiście, ze prawda. Słuchałem w TVP dyskusji w studio. Żenujący poziom, agresja i nagonka połaczona z propaganda, uważam, ze wynajetych dyskutsantów. PZPR robiła dokładnie to samo.
 • Czeslaw 2018-03-10 10:11:46
  Nic nowego w PO. Nadal prymitywna i pelna nienawisci mowa. Dla tych zlodziei niewazne jest dobro Polski, a wylacznie chec powrotu do koryta i strach przed odpowiedzialnoscia za wszystkie afery. Robia wszystko , aby Polska nadal byla kolonia.
 • Zeghar 2018-03-09 15:35:14
  Musiało ich nieźle zaboleć, że tak bardzo toczą pianę z pyska.
 • szarygaj 2018-03-09 15:13:52
  Witczak i Halicki ! Wy zaś jesteście zwykłymi kłamcami i zdrajcami swoich Wyborców, bo Ich okłamujecie twierdząc, że Biała Księga i Premier Morawiecki kłamią. Jesteście szarymi, zwykłymi POkrętaczami. O tym, że jesteście do tego pomyleni z czasami i przestrzenią, nie wspomnę. Swoje racje przenieście do domu wariatów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA